Zachowaj wspomnienia
Otwórz zdjęcie i wykadruj je, pozostawiając na nim tylko wybrane obiekty. Po kliknięciu narzędzia kadrowania (lub skrótu [Shift]+[C]), zaznacz opcję Stałe i z listy obok wybierz Proporcje. W polu poniżej wpisz proporcje drukowanego zdjęcia, np. 3:2 (albo po prostu 15:10). W ten sposób narzędzie kadrowania zawsze zachowa odpowiednie proporcje obrazu. Zaznacz obszar, który chcesz pozostawić na zdjęciu, i zatwierdź kadrowanie klawiszem [Enter].
Optymalna rozdzielczość druku zdjęć to 300 dpi (punktów na cal), a cyfrowe zdjęcia zazwyczaj mają rozdzielczość 72–75 dpi. Podczas druku nie jest to problemem, bo zdjęcia są skalowane, ale podczas ich edycji program będzie nieprawidłowo pokazywał rozmiar fotografii. Dlatego na dolnym pasku programu ustaw skalę linijki w centymetrach, a następnie z menu Obraz wybierz Skaluj obraz. Potem w oknie Skalowanie obrazu ustaw obie rozdzielczości na 300 punktów na cal. Następnie w polach Szerokość i Wysokość ustaw odpowiednie wymiary zdjęcia. Kliknij Przeskaluj. Teraz na linijkach widzisz poprawny rozmiar zdjęcia (w centymetrach).
Zdjęcia mają zwykle nieprawidłową jasność i kontrast, a niektóre z wad można łatwo skorygować. Z menu Kolory wybierz polecenie Poziomy. Widać, że po lewej i prawej stronie wykresu (tzw. histogramu) jest trochę wolnego miejsca. Oznacza to, że na zdjęciu brakuje czerni (zamiast niej jest bardzo ciemna szarość), a także bieli (zamiast niej są bardzo jasne odcienie barw). Z tego powodu kontrast jest słabszy, niż mógłby być. Aby to poprawić, przeciągnij czarny i biały suwak w miejsca, gdzie zaczyna się i kończy wykres. Przesuwając biały suwak jeszcze bardziej w lewo, możesz spowodować, że jasne obszary zdjęcia zostaną prześwietlone, ale pozytywnie wpłynie to na ciemniejsze obiekty i jakość całej fotografii.
Po korekcji poziomów zdjęcie wygląda na pewno lepiej, ale jeśli masz zastrzeżenia do jakości kolorów, możesz je sztucznie wzmocnić (jednak pamiętaj, że drukarka nie będzie potrafiła wydrukować wielu jaskrawych barw). Z menu Kolory wybierz Barwa i nasycenie. Suwakiem Nasycenie zwiększ nasycenie do uzyskania oczekiwanego efektu.
Na koniec możesz nieco sztucznie zwiększyć ostrość zdjęcia. Z menu Filtry, Uwydatnianie wybierz Wyostrz.... W oknie Wyostrzanie przesuń suwak do dogodnej pozycji, nawet do połowy skali. Pole Podgląd możesz wykorzystać do śledzenia i oceny na bieżąco, efektów, jakie daje zastosowane wyostrzanie. Kliknij OK, gdy efekt będzie zadowalający. Tak przygotowane zdjęcie możesz już drukować.
Po edycji cyfrowego zdjęcia ważne jest zapisanie go w odpowiedni sposób, by znowu nie pogorszyć jakości. Może to być format JPEG, ale zdjęcia nie wolno mocno kompresować. Z menu Plik wybierz Wyeksportuj. W kolejnym oknie wpisz nazwę pliku, a w następnym ustaw wysoką jakość zdjęcia, np. 95 procent. Kliknij Wyeksportuj. W porównaniu do oryginalnych zdjęć może wydawać się małe, ale drukarka nie potrzebuje kilkunastu milionów pikseli, żeby wydrukować dobrą fotografię w małym formacie.