Zarządzaj sprawniej
Główną funkcją menedżera zadań jest zarządzanie uruchomionymi programami i procesami w systemie operacyjnym. Aktywne programy są widoczne w zakładce. Aby zamknąć źle działającą aplikację, kliknij ją, a następnie przycisk Zakończ. Aby przejść do widoku procesów uruchomionych przez aplikację, kliknij ją na liście prawym klawiszem myszy i z menu wybierz polecenie Skocz do procesu.
Zakładka Procesy to serce System Explorera. Tutaj możesz monitorować działanie wszystkich aktywnych programów oraz modułów systemowych. Procesy są wyświetlone w postaci drzewa, dzięki czemu widać procesy potomne otwierane przez aplikację. Ich dużą liczbę otwiera np. Google Chrome, który w osobnym wątku lokuje każdą otwartą kartę.
W kolumnach obok nazw procesów widać informacje o zajętych zasobach. Jeśli proces w kolumnie CPU wykazuje nadmierną aktywność w chwili, gdy nie pracujesz z programem, może to znaczyć, że działa niestabilnie. Wówczas można go zamknąć (wcześniej zapisz pliki!), klikając nazwę prawym klawiszem myszy i wybierając polecenie Zakończ proces.
Jeśli zawiesił się jakiś program i nie umiesz powiązać go z procesem, znajdź na pasku narzędzi ikonę celownika. Następnie, przytrzymując myszą, przeciągnij ją na okno niestabilnej aplikacji. Po upuszczeniu znacznika podświetli się na liście procesów w oknie System Explorera proces powiązany ze wskazanym oknem.
W sytuacji odwrotnej, jeśli chcesz sprawdzić, jaki program uruchomił proces, który cię intryguje, kliknij go prawym klawiszem, a następnie z menu kontekstowego wybierz polecenie Otwórz katalog pliku albo Szczegóły pliku, aby sprawdzić jego właściwości za pomocą okna systemowego Windows.
System Explorer pozwala także na monitorowanie wydajności. Wykresy ilustrujące obciążenie są w zakładce Wydajność. Choć nie są tak ładne, jak te w nowym menedżerze zadań z Windows 8, to pokazują więcej informacji niż podobna funkcja w Windows 7. Dymek z informacjami o aktualnym zużyciu zasobów systemu pokazuje się też po wskazaniu ikony w zasobniku systemowym.