A A A

Zaszyfrowana chmura

PC Format 12/2014
Coraz częściej niepokoisz się o bezpieczeństwo swoich danych przechowywanych na Dropboksie, One Drivie czy innym wirtualnym dysku? Zainteresuj się przeznaczonymi do nich, sprawdzonymi programami szyfrującymi. Za ich pomocą twoje pliki będą wyjątkowo dobrze chronione. MACIEJ PIOTROWSKI

Oferenci usług chmurowych dwoją się i troją, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo przestrzeni dyskowych. Jednak, jak pokazały niedawne wydarzenia (wyciek intymnych zdjęć celebrytek), skuteczność ich starań bywa dyskusyjna. Gromadzone w chmurze zasoby są zabezpieczone tylko hasłem. Niektórzy proponują wewnętrzne mechanizmy szyfrujące, ale kodowanie i odkodowywanie danych odbywa się w takim przypadku poza komputerem użytkownika, już na dysku sieciowym. Do uzyskania pełnego dostępu do zgromadzonej w chmurze zawartości znów wystarczy więc proste zalogowanie się na konto i funkcja automatycznej synchronizacji.

W zmniejszeniu ryzyka utraty ważnych plików pomogą dodatkowe programy szyfrujące, które zabezpieczą twoje zasoby, zanim te opuszczą komputer. W tej roli świetnie się sprawdzą aplikacje: SafeMonk, Sookasa, BoxCryptor i Viivo. Pierwsze dwa, przeznaczone do usługi Dropbox, pozwalają na kodowanie i automatyczną synchronizację zasobów z dyskiem internetowym oraz ich bezpieczne udostępnianie znajomym. Rozszerzone możliwości programów Viivo i BoxCryptor docenią przede wszystkim użytkownicy OneDrive’a, Google Drive’a czy Boksa, z którymi można je powiązać. Spora część ich funkcji dostępna jest jedynie w płatnych planach taryfowych. Wszystkie te programy łączy jednak szyfrowanie za pomocą algorytmu AES-256 i gwarancja zachowania pełnej kontroli nad kluczami prywatnymi. Dzięki temu użytkownik sam może decydować, kto i kiedy będzie miał dostęp do jego poufnych plików.

Na przykładzie darmowej wersji Viivo pokażemy, jak skutecznie zabezpieczyć wrażliwe pliki wysyłane do chmury i bez ryzyka utraty kontroli nad plikami dzielić się nimi z wybranymi osobami.

Mobilna wersja enigmy

Każdy ze wspomnianych we wstępie programów ma odpowiadającą mu aplikację mobilną, z której można korzystać na urządzeniach pracujących pod kontrolą systemów Android, iOS lub Windows Phone. Za ich pomocą można jednak nie tylko synchronizować szyfrowane zasoby między komputerem a smartfonem, ale również wysyłać zabezpieczone załączniki za pośrednictwem poczty e-mailowej. Opcję taką ma między innymi przenośna wersja aplikacji Viivo.

Początkowa konfiguracja programu Viivo

Programy do kodowania plików zsynchronizowanych z przestrzeniami dyskowymi w chmurze działają na podstawie osobnych usług sieciowych. Taka konstrukcja pozwala im przechowywać wygenerowane klucze szyfrujące na zewnętrznym serwerze, dając użytkownikowi dostęp do własnych danych z każdego komputera. Wcześniej jednak należy utworzyć w nich konto i powiązać je z którymś z posiadanych dysków wirtualnych. Proces ten w Viivo nie zajmie ci więcej niż kilka minut.


Po zakończeniu standardowej instalacji i automatycznym uruchomieniu program powita cię oknem wyboru sposobu rejestracji w usłudze. W tej chwili nie posiadasz jeszcze własnego konta, zaznacz więc opcję I don't have an account, po czym naciśnij przycisk Next.


Na ekranie pojawi się wówczas krótki formularz rejestracyjny, którego wypełnienie sprowadza się do wpisania w odpowiednie pola imienia –  Name, adresu e-mailowego – Email, i wymyślonego przez ciebie hasła – Password, wraz z jego potwierdzeniem –  Verify Password. Miej jednak na uwadze, że program nie oferuje opcji jego odzyskiwania. Upewnij się więc, że go nie zgubisz. Na koniec zaznacz jeszcze pole I agree with... i naciskając  Next, zainicjuj tworzenie nowego konta. O zachodzącym w tle procesie poinformuje cię stosowny komunikat –  Creating Account....


Chwilę później z kolejnego okna dowiesz się o konieczności sprawdzenia skrzynki pocztowej, na którą został wysłany e-mail niezbędny do pełnej aktywacji konta. Próba naciśnięcia w tej chwili przycisku Next zakończy się informacją: The email account has not been validated yet. W programie pocztowym odszukaj więc wiadomość zatytułowaną Welcome to Vivo i korzystając z umieszczonego w jej treści linka weryfikującego, potwierdź prawdziwość swojego adresu e-mailowego.



Gdy w wywołanym oknie przeglądarki zobaczysz komunikat Thank you!, możesz powrócić do panelu konfiguracyjnego programu i nacisnąć  Next. Tym razem zostaniesz poproszony o wybranie dostawcy wirtualnego dysku, z którym chcesz powiązać aplikację Viivo. Co istotne, z uwagi na najlepsze powiązanie z Dropboksem program sam wyszukuje tę usługę zainstalowaną w systemie i odpowiednio ją oznacza. Pozostałe opcje sprawdzane są dopiero w momencie ich wybrania. Aby przejść dalej, kliknij Next.


Decydując się na Dropboksa, musisz jeszcze określić lokalizację folderu Viivo na dysku twardym twojego komputera, w którym będą zapisywane pliki, oraz ścieżkę dostępu do szyfrowanego katalogu gromadzącego zakodowane już dane synchronizowane później z dyskiem sieciowym. Jeśli nie potrzebujesz niczego zmieniać, pozostaw domyślne ustawienia.


Kliknięcie Next utworzy stosowne foldery, pomyślnie kończąc tym samym instalację, o czym zresztą powiadomi cię nowo otwarte okno przeglądarki z szybkim przewodnikiem po usłudze. Towarzyszyć mu będzie niewielki panel z odnośnikami do samouczków wideo –  How Viivo Works, oraz ekran ustawień programu. W tym momencie program jest już gotowy do pracy. Jego ikona ukaże się w zasobniku systemowym.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
koneton
koneton
9 marca 2015, 09:31
Jeżeli ktoś decyduje się na szyfrowanie danych, które przechowuje w chmurze, to znaczy, że zależy mu na ich poufności. W takim wypadku powinien używać tylko sprawdzonych programów Open Source, których otwartość kodu gwarantuje bezpieczeństwo. Programy do szyfrowania mogą być pełne dziur, których nikt nie jest w stanie łatwo zidentyfikować. Przez to, zabezpieczenie może okazać się mało skuteczne.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto