A A A

Cyfrowe wideo

PC Format 12/2007
Kiedy na rynku pojawiła się nagrywarka DVD, wypełniając lukę po zapomnianym magnetowidzie, jej cena była zbyt wysoka dla zwykłego odbiorcy. Teraz nagrywarki tanieją. Czy to oznacza, że stają się urządzeniami dla przeciętnego użytkownika? Niestety, o ich przydatności stanowi nie tylko cena.

Moim zdaniem

Sebastaian Kręzel
redaktor działu Hardware

Test pokazał, że producenci nagrywarek stacjonarnych muszą jeszcze popracować nad swoimi produktami. Najbardziej denerwujące jest niedbalstwo w kwestii intuicyjności menu, zwłaszcza jeśli chodzi o zaawansowane funkcje, takie jak przegrywanie. A na znalezienie odpowiedniej opcji w instrukcji obsługi trzeba poświęcić mnóstwo czasu. Wszystkie przetestowane urządzenia dobrze wywiązywały się tylko z jednego z przypisanych im zadań: nagrywania. Z odtwarzaniem, zwłaszcza filmów DivX, wyświetlaniem napisów, a także z przenoszeniem filmów z dysku twardego na płyty DVD i odwrotnie bywało różnie. Wynika to po części z chęci producentów przypodobania się stacjom telewizyjnym. W tym celu wyposażają nagrywarki w systemy kontroli nagrywanego materiału.

Cechy dobrej nagrywarki DVD z dyskiem

UNIWERSALNOŚĆ
Nagrywarka powinna odczytywać wszystkie odmiany płyt CD i DVD, a także zapisywać filmy na płytach DVD‑R/RW i DVD+R/RW. Duże znaczenie ma dobra korekcja błędów napędu, dzięki czemu urządzenie poradzi sobie z odczytem starych, porysowanych płyt CD i DVD. Standardem jest odtwarzanie formatów DivX i Xvid z polskimi napisami. Sprzęt musi zapewniać kilka trybów nagrywania: ręczny (zapis jednym przyciskiem), z programowaniem czasu, wykorzystaniem technologii VPS/PDC oraz funkcją TimeShift.

ODPOWIEDNI DYSK TWARDY
Nie ma sensu przepłacać za nagrywarkę z dużym dyskiem, jeśli zamierzasz sporadycznie nagrywać, a większość nagrań i tak archiwizować na płytach DVD. W tym wypadku dysk 80–160 GB powinien w zupełności wystarczyć.

ZESTAW WEJŚĆ I WYJŚĆ SYGNAŁU
W wielu przypadkach nagrywarka będzie stanowiła podstawę kina domowego, więc nie powinno w niej zabraknąć elektrycznego i optycznego złącza S/PDIF. Jeśli masz nowy telewizor z wejściem HDMI, również nagrywarka powinna mieć takie złącze. Do współpracy ze starszymi urządzeniami przyda się bogaty zestaw wyjść analogowych. Dużym plusem jest wyposażenie nagrywarki w drugie złącze SCART, zapewniające komunikację dwukierunkową, lub w inne wejścia sygnału (np. kompozytowe do podłączania kamer analogowych albo FireWire do podłączania kamer cyfrowych). Praktycznym dodatkiem jest port USB do podłączania pamięci masowych, a w przypadku zgodności z PictBridge także aparatów cyfrowych.

INTUICYJNY INTERFEJS UŻYTKOWNIKA
Podstawą jest logiczne grupowanie funkcji i podfunkcji, a komunikaty i nazwy funkcji muszą być zrozumiałe i przetłumaczone na język polski. Menedżer plików musi umożliwiać komfortowe poruszanie się po całej strukturze nośników, a także wygodne przenoszenie nagrań między nimi. Oczywiście szata graficzna powinna być estetycznie wykonana, na miarę współczesnego urządzenia elektronicznego.

WYGODNY PILOT ZDALNEGO STEROWANIA
Musi mieć dobrze wyprofilowany kształt i klawisze o zróżnicowanej wielkości, zależnej od przewidywanej częstotliwości ich wykorzystywania. Klawisze najczęściej używane muszą się znajdować bezpośrednio pod kciukiem. Przycisk krzyżakowy powinien dodatkowo umożliwiać przełączanie kanałów telewizyjnych.

WYCZERPUJĄCA INSTRUKCJA OBSŁUGI
Nawet najbardziej intuicyjny interfejs może przysporzyć sporo problemów osobom, które po raz pierwszy mają do czynienia z takimi złożonymi urządzeniami, jakimi są nagrywarki DVD z wbudowanym dyskiem. Dlatego nie powinno zabraknąć polskojęzycznej instrukcji obsługi, napisanej przystępnym językiem.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
CHRISTOPHER
opera
24 listopada 2007, 11:57
bardzo słaby test
Po przeczytaniu testu sie mocno zawiodłem bo myslałem że w końcu ktos zrobił porzadny test nagrywarek tym bardziej ze przymierzam sie do kupna takiej . Niestety modele sa zle dobrane najdrozsze z najtańsza tandetą.4 miejsce tandety z chin Manty mozna miec wrazenie ze na zamówienie pisane ale mysle ze to raczej test zle przeprowadzony. Najwieksza jego wada jest brak firmy panasonik.W tescie wszystkie modele powinny miec jednakową pojemność dysku twardego np 160GB lub same 250GB. dlatego brak modeli Np LG G RH 277 H, LG RH 278 H,jakiego kolwiek modelu panasonica,czy np sony SONY RDR-HX650,oraz inne. To co jest najwazniejsze w nagrywarkach video jakość obrazu potraktowaliscie jako drobiazg ,o jakości kompresji w poszczególnych trybach nie wspomnieliscie ani troche.Przykleiliscie sie głównie do meni choc to wazne ale nienajwazniejsze.Szukam alternatywy dla Panasonica ale obecnie nieznajduje.Bo ma najwyzszą jakość obrazu przy wyzszej kompresji,oraz przejrzyste i proste meni.Pozostaja mi jak widze nadal testy w innych gazetech zajmujacych sie głównie tematyka wideo.
zgłoś do moderacji »
avatar
pnn
opera
5 listopada 2007, 21:36
nagrywaka manta emperor dvd-037
Jestem bardzo zadowolony z nagrywarki MANTA z HDD 250GB nagrywa z każdego podłączonego źródła .Szkoda żę nie mozna jednocześnie nagrywać kilku programów TV.
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto