A A A

Cyfrowy magazyn

PC Format 6/2008
Obniżanie cen cyfrowych aparatów fotograficznych wpłynęło na pojawienie się na rynku wielu różnych modeli kart pamięci. Dzięki rozwojowi technologii te kompaktowe nośniki stają się coraz szybsze i przede wszystkim tańsze. Przetestowaliśmy najpopularniejsze modele kart CompactFlash i Secure Digital o pojemnościach 116 GB oraz 8 zgodnych z nimi czytników.

Co się zmieniło

Od ostatniego testu kart pamięci w numerze PCF 8/2006 zwiększyła się przede wszystkim pojemność kart. Wówczas za 100 zł mogliśmy kupić model 1 GB, a dzisiaj w tej cenie otrzymujemy kartę 4 GB, a za niewiele więcej – nawet 8 GB. Karty ponadto znacznie przyspieszyły, głównie za sprawą postępu w dziedzinie technologii flash. Szybkie karty SD półtora roku temu osiągały transfery 5–7 MB/s, obecnie wiele z nich ma nawet ponad 16 MB/s. Od poprzedniego zestawienia swoją dominację na rynku jeszcze bardziej zaznaczyły karty SD, które są nie tylko najpopularniejsze, ale dzięki różnorodności modeli również najbardziej uniwersalne.

Podsumowanie testu

Przetestowaliśmy dwa najpopularniejsze rodzaje kart pamięci: CompactFlash oraz Secure Digital w różnych odmianach, które są oferowane przez największą liczbę firm. Do testów wybraliśmy karty o pojemnościach 1–16 GB, które zaspokoją potrzeby wszystkich użytkowników. Przetestowaliśmy ponadto 8 czytników kart, którymi również warto się zainteresować, jeżeli chcemy jak najlepiej wykorzystać wydajność najszybszych kart.

Wydajność kart

Największe znaczenie podczas testów miała szybkość odczytu i zapisu danych. Różnice między kartami są znaczne, a szybkość karty nie zawsze ma wiele wspólnego z parametrami deklarowanymi przez producenta. Wśród kart Secure Digital na pierwszym miejscu znalazł się model firmy SanDisk, a teoretycznie najszybsze karty o prędkości 150x firm GoodRAM i OCZ wcale nie były szybsze – ostatecznie znalazły się na 7. i 16. miejscu.

W przypadku kart CompactFlash sytuacja przedstawia się podobnie, choć tutaj informacje producentów znalazły większe potwierdzenie w praktyce. Najszybszy model w teście, karta Sony 300x, zajął pierwsze miejsce, ale niewiele gorszą wydajność ma model firmy PQI o prędkości 120x, który teoretycznie powinien być wielokrotnie wolniejszy. Z kolei SanDisk Extreme IV firmy SanDisk, który się uplasował na 4. miejscu, umożliwia dużo szybszy zapis niż karta Sony.

W tabelach testowych nie umieściliśmy wyników innych rodzajów kart pamięci (MMC, xD-Picture, Memory Stick PRO Duo), ale rezultaty tych pomiarów znajdują się w tabeli czytników. Karty tych formatów są znacznie wolniejsze od modeli SD i CF.

Wydajność czytników

Jak wynika z naszych testów, karty CF są bardzo szybkie, dlatego duże znaczenie ma nie tylko zastosowany czytnik, ale również interfejs komunikacji z komputerem – zwykle jest to USB 2.0. Port ten najczęściej stanowi wąskie gardło, bo oferuje transfer na poziomie 20–25 MB/s. Dlatego dla najbardziej wymagających osób odpowiedni będzie czytnik z interfejsem FireWire 800 (np. SanDisk Extreme FireWire Reader), który umożliwia odczyt plików z prędkością 35–40 MB/s. Niestety, nie jest to urządzenie uniwersalne (odczytuje tylko karty CompactFlash), dlatego nie ma go w zestawieniu.

Inne cechy

Producenci oferują nie tylko karty, ale niejednokrotnie także dodatki, zwiększające atrakcyjność produktów. Każda karta miniSD i microSD ma dołączony adapter umożliwiający wykorzystanie jej w czytniku SD. Niektóre droższe modele, np. seria Extreme firmy SanDisk, mają także etui na karty i płytę z oprogramowaniem do odzyskiwania danych z pamięci flash. Dodatkowy atut to wydłużony bezterminowo okres gwarancyjny, ale i tak nie należy się tym sugerować, gdyż zanim karta ulegnie uszkodzeniu, dużo wcześniej po prostu zrezygnujesz z niej, zastępując ją nowszym modelem.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto