A A A

Jak tworzono Mass Effect 3

PC Format 04/2012
Gra z gatunku role playing powinna być jak dobry kryminał toczący się z udziałem gracza  wciągnąć od pierwszej minuty i zapewniać autentyczny wpływ na to, jak potoczy się przygoda. To słowa Maca Waltersa, głównego scenarzysty serii Mass Effect. Oto, jak powstawała trójka. Krzysztof Woźniak

Szukanie i łatanie dziur

Kiedy wszystkie elementy gry są już gotowe, przychodzi czas na ostateczne programowanie. Na tym etapie programiści przeglądają kod i testują go podczas działania w celu wykrycia i poprawienia ewentualnych usterek lub wyrzucenia elementów na tyle wadliwych, że nie opłaca się ich naprawiać. Równolegle odbywa się ostateczna weryfikacja merytoryczna, w wyniku której części (np. poziomy) niepasujące do całości zostają wyrzucone do kosza.

Po zakończeniu weryfikacji przeprowadzonej przez samych twórców przychodzi czas na badanie z udziałem profesjonalnych testerów. Testy trwają często nawet kilkanaście miesięcy, a w ich wyniku powstają coraz lepsze wersje gry. Pierwsza, która ma szansę zostać pokazana poza studiem i firmą testującą, to alfa. Na jej podstawie można już ocenić potencjalną wartość ostatecznej wersji. Teraz podejmowane są strategiczne decyzje co do końcowego etapu kampanii promocyjnej.

Po zakończeniu wprowadzania poprawek zgłoszonych na etapie wersji alfa następuje „zamrożenie kodu”, podczas którego do programu nie dodaje się już nowego kodu, a jedynie eliminuje z niego błędy. Efektem prac jest nadająca się do publicznej prezentacji wersja beta, która powinna być już wolna od błędów.

Betę pokazuje się m.in. na targach. W przypadku bardzo oczekiwanych tytułów, jako element kampanii reklamowej, organizuje się publiczne testy beta. Błędy wykryte w tym momencie nie zostaną już poprawione w podstawowej wersji gry, gdyż na etapie testów beta tłoczone są już płyty. W przypadku dużej liczby usterek stworzony zostanie jednak patch dnia premiery.

To artysta rysownik tworzy klimat gry

Wywiad z Patrykiem Olejniczakiem, rysownikiem pracującym dla BioWare, tworzącym artystyczne grafiki w Mass Effect. Zobacz jego prace http://garrettartlair.blogspot.com/

PCF: Skąd czerpiesz inspiracje?
Patryk Olejniczak: Ważnym czynnikiem wpływającym na moje prace są ścieżki dźwiękowe z filmów lub gier. Często wpływ na tworzenie ma film jako całość, tzn. jego koncept, atmosfera, scenariusz, montaż, wygląd bohaterów itp. Innym razem staram się zaś zwracać uwagę na konkretną scenę lub nawet ujęcie z interesującym oświetleniem czy wyrazem twarzy aktorów. Również trailery potrafią dostarczyć ciekawych pomysłów. Poza tym każdy chyba artysta posiada na swoim komputerze folder z pracami innych grafików, które uwielbia i które dostarczają mu inspiracji oraz motywacji do jeszcze cięższej pracy i poprawiania swojego warsztatu.

PCF: Jakie elementy gry są przedstawione na rysunkach koncepcyjnych?
PO: Można powiedzieć, że właściwie wszystkie. Od bohaterów zarówno tych najistotniejszych, jak i drugoplanowych, poprzez różne światy, lokacje, logotypy czy obecną w grze broń. Powstaje tego naprawdę mnóstwo i w licznych wariacjach. Często koncepty produkowane są również po to, aby dostarczyć odpowiedni impuls i wpłynąć na wyobraźnię całego zespołu. Oprócz aspektów koncepcyjnych grafik często bierze udział w tworzeniu materiałów promocyjnych.

PCF: W jakim programie są tworzone grafiki koncepcyjne i jakich narzędzi używa artysta?
PO: W mojej codziennej pracy najczęściej używanym programem jest Photoshop. Oczywiście posiłkuję się również innymi narzędziami do grafiki 2D, takimi jak Corel Painter i Illustrator.


Tagi: gry
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto