A A A

Lekcje z internetu

PC Format 10/2015
Jeśli tylko znasz język angielski, to w internecie możesz nauczyć się wszystkiego. Wiedzę i umiejętności najlepiej zdobywać w serwisach edukacji online. Oferowane tam kursy nie tylko stoją na wysokim poziomie często są dostępne zupełnie za darmo. Grzegorz Kubera

Dobre na początek

Khanacademy.org to platforma edukacji online, która dostępna jest w wielu językach, w tym po polsku. Nagrania wideo są jednak po angielsku, przez co niektóre materiały – te oferowane wyłącznie jako film – nie będą zrozumiałe dla osoby, która nie zna tego języka. Inne kursy, np. nauka tworzenia stron internetowych, też zawierają wideo, ale opatrzone polskimi napisami.

Khanacademy.org oferuje kursy w ramach sekcji tematycznych takich jak Matematyka (np. podstawy algebry, geometria, rachunek prawdopodobieństwa), Nauki ścisłe (np. lekcje z zakresu chemii organicznej, zdrowia i medycyny, kosmologii i astronomii), Informatyka (głównie nauka programowania) czy Nauki humanistyczne i sztuka (np. lekcje poświęcone sztuce świata islamu, podstawy historii sztuki, starożytna sztuka basenu Morza Śródziemnego). W serwisie możesz zyskać przede wszystkim wiedzę, nie zaś konkretne umiejętności przydające się w pracy. Ze względu na to, że wiele materiałów jest w języku polskim, warto rozpocząć przygodę z edukacją online właśnie od Khanacademy, by poznać mechanizmy związane z uczestniczeniem w kursach online.

Kolejna ciekawa platforma to Platzi.com. Oferuje 11 bezpłatnych kursów z zakresu programowania, designu, marketingu i biznesu. Kursy składają się z wielu krótkich materiałów wideo i tekstów. Pod poszczególnymi materiałami można zamieszczać komentarze. Platzi to jeden z tych serwisów, które polecamy użytkownikom stawiającym pierwsze kroki w edukacji online.

Wiedza od harvardzkich profesorów

Edx.org to z kolei platforma zawierająca kursy przygotowywane przez instytucje słynące z tego, że mają duże doświadczenie w nauczaniu. Znajdziesz tam kursy opracowane przez prestiżowe uniwersytety takie jak MIT, Berkeley, czy Harvard. Edx.org jest organizacją non-profit, która utrzymuje się z darowizn otrzymywanych od użytkowników. Jeśli ukończysz kurs i otrzymasz certyfikat, możesz odwdzięczyć się, przelewając na konto autorów dowolną kwotę.

Kursy w Edx.org służą głównie przekazywaniu wiedzy, nie uczą zaś nowych umiejętności. Dla przykładu nie nauczysz się tutaj, jak tworzyć aplikacje dla systemu Android, za to zrozumiesz naturę tego zadania, np. poznasz podstawowe komponenty aplikacji, podstawy obsługi w zakresie realizowania zdarzeń w aplikacji, jak również podstawy obsługi grafiki i multimediów. Zobaczysz też demonstrację zastosowania podstawowych umiejętności w zakresie wykorzystywania zintegrowanego środowiska programistycznego Android Studio oraz Android SDK (Software Development Kit), niezbędnego przy tworzeniu aplikacji. Nazwy kursów tego typu zwykle rozpoczynają się od „Introduction to...” („Wprowadzenie do...”). Ze względu na to, że materiały w serwisie są bezpłatne oraz opracowywane przez uniwersytety, warto się z nimi zapoznać – wiedza jest wysokiej jakości i przekazywana przez osoby, które mają doświadczenie w nauczaniu.

Poszerzanie kompetencji

Mocną stroną platform edukacji online są kursy, które koncentrują się na kształceniu nowych umiejętności. Dzięki temu można poszerzać swoje kwalifikacje zawodowe. Docenić należy też jakość kursów – są one przygotowywane przez najlepsze uniwersytety albo przez specjalistów z dużym dorobkiem zawodowym, np. dyrektorów i menedżerów Google’a czy Microsoftu.

Pierwszym serwisem, który warto odwiedzić, jest  Udacity.com. Dzięki jego kursom możesz stać się developerem aplikacji mobilnych na platformy iOS lub Android, zostać naukowcem ds. danych (data scientist) czy też developerem usług lub stron internetowych. Po założeniu konta przejdź do działu  Catalog, aby wybrać interesujące cię kursy. Z menu po lewej wybierz kategorię, która cię interesuje, stopień trudności czy też autora kursu – są to znane firmy lub uniwersytety.

Udacity oferuje kilka kursów za darmo, w ramach konta próbnego, niemniej serwis słynie przede wszystkim z programów Nanodegree, dzięki którym możesz zdobyć konkretne umiejętności i uzyskać dokument potwierdzający, że je opanowałeś. Ci, którzy zdecydują się na udział w takim programie, muszą płacić – trwający od 6 do 9 miesięcy kurs kosztuje ok. 200 dol. miesięcznie. To dość wysoka kwota, jednak biorąc pod uwagę, że autorami kursów są najlepsi specjaliści (np. tworzenia aplikacji na Androida uczą specjaliści z Google’a), wydaje się ona uzasadniona. Oprócz tego serwis dostarcza tworzone przez pracowników opinie zwrotne na temat twoich postępów oraz oferuje indywidualne porady dotyczące odbywania rozmów kwalifikacyjnych czy prowadzenia profilu w serwisie LinkedIn, który często wykorzystywany jest w celach rekrutacyjnych.

Pluralsight.com to platforma, która również służy rozwijaniu konkretnych umiejętności. Możesz tutaj zdobyć wiedzę z zakresu tworzenia gier, aplikacji mobilnych, programowania, edycji zdjęć czy tworzenia stron internetowych. Po zalogowaniu się możesz skorzystać z kursów w ramach 10-dniowego okresu próbnego – później możesz wybrać jeden z dostępnych abonamentów (standardowy – 29 dol./mies., rozszerzony – 49 dol./mies.). Droższy oferuje m.in. możliwość pobierania plików z ćwiczeniami oraz wyświetlanie kursów w trybie offline. Aby przeglądać kursy, przejdź do działu  Browse courses. Następnie w zakładce Library size wybierz tematykę, która szczególnie cię interesuje.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
FionaG
5 stycznia 2016, 11:35
Ja też uczę się z BBC! Bardzo fajne kursy. W ogóle polecam wykorzystywanie nowinek w nauce języków! Wszystkie aplikacje mobilne jak najbardziej też! Po sobie widzę , że zawsze coś w głowie zostaje. a odkąd wgrałam kurs metodą Emila Krebsa na telefon to nawet zaczęłam uczyć się systematycznie. Zawsze w drodze do pracy jedną lekcję :D Także internet, telefon co tam macie w ruch ;)
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto