A A A

Lepsza niż oryginał

PC Format 05/2011
Zdarzają się awarie na tyle poważne, że jedyną metodą przywrócenia komputerowi użyteczności jest powtórna instalacja systemu. Pokażemy, jak przygotować na taki wypadek płytę zawierającą system bez zbędnych dodatków, za to z potrzebnymi sterownikami i aktualizacjami. System z takiej płyty zainstaluje się niemal w pełni automatycznie. [Agnieszka Serafinowicz, Dariusz Hałas]

Automatyzacja ustawień instalacji

Następny etap działań w programie nLite to konfiguracja ustawień związanych z automatyzacją instalacji.


Standardowo w oknie nLite’a aktywna jest karta Podstawowe zawierająca główne parametry automatyzacji instalacji. Domyślnie wybranym trybem automatyzacji jest tryb Ukryj strony. Pozostawienie tego trybu spowoduje, że podczas instalacji nie będą wyświetlane okna dialogowe, jeżeli użytkownik zdefiniował odpowiednie odpowiedzi na zapytania instalatora. Tryb ten jest najbezpieczniejszy, bo nawet gdy zapomnisz ustawić jakiś parametr, to podczas instalacji po prostu pojawi się okno dialogowe z prośbą o doprecyzowanie brakujących ustawień.


Kwestię uzupełniania danych do zautomatyzowanej instalacji wyjaśnimy na przykładzie klucza produktu. Podczas standardowej instalacji Windows XP instalator żąda podania przez użytkownika prawidłowego klucza produktu dla instalowanego systemu. W instalacji nienadzorowanej klucz produktu jest już wcześniej zdefiniowany i automatycznie podawany instalatorowi w odpowiednim momencie. Na karcie Podstawowe znajdziesz pola tekstowe. Wpisz w nie właściwy dla twojego systemu klucz produktu.


Jeżeli będziesz miał wątpliwości związane z prawidłowym ustawieniem jakiejkolwiek opcji, kliknij widoczny obok danego obiektu symbol ?. Wyświetli się okno z wyjaśnieniem danego ustawienia.


Innym oknem wyświetlanym podczas standardowej instalacji jest okno ustawień regionalnych (kraj, klawiatura, strefa czasowa). Jeżeli i ten etap instalacji chcesz zautomatyzować, przejdź do karty Ustawienia regionalne , a następnie wprowadź odpowiednie ustawienia.


W analogiczny sposób możesz skonfigurować każdy element instalacji. Nie musisz jednak tego robić. W sugerowanym przez nas trybie ukrywania stron, nawet gdy coś pozostanie nieskonfigurowane, instalator wyświetli odpowiednie okno umożliwiające uzupełnienie brakujących danych. Kliknij Dalej. Powoli zbliżasz się do końca przygotowania płyty.


Program wyświetli podsumowanie dotychczasowych ustawień. Wprowadzenie zmian na tym etapie jest konieczne jedynie w przypadku popełnienia wcześniej błędu. Po przejrzeniu podsumowania kliknij przycisk Dalej.


Ostatni etap ustawień zawiera opcje związane z niektórymi funkcjami systemu oraz usługami systemowymi. Możesz zmienić domyślne zachowanie systemu po instalacji. Możesz np. dokładnie określić, jak ma wyglądać poinstalacyjne menu Start, dokonując ustawień w grupie Menu Start. Wprowadzanie jakichkolwiek zmian na tym etapie nie jest jednak konieczne. Kliknij Dalej.

Dopracuj szczegóły płyty

Liczba dostępnych opcji i przełączników, za których pomocą możesz wpływać na ostateczny kształt systemu, jest bardzo duża. Warto jednak poświęcić trochę czasu na dopracowanie szczegółów, np. konfiguracji rozmieszczenia elementów menu Start, ikon pulpitu itp. Dzięki dokładnej konfiguracji poszczególnych elementów instalacji oraz spersonalizowaniu ustawień systemu operacyjnego będziesz po zainstalowaniu systemu od razu dysponował środowiskiem dopasowanym do własnych potrzeb. Jeżeli opiekujesz się kilkoma komputerami, również możesz wykorzystać spreparowaną płytę instalacyjną, ale nie deklaruj jednego klucza produktu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto