Płytowe nowości
Nowoczesny chipset, porty USB 3.0 oraz SATA 3 to nie wszystko, by zakup płyty głównej można było uznać za udany. Na przykład warto zwrócić uwagę na to, by płyta główna miała nie 2, lecz 4 sloty (gniazda) dla pamięci RAM. Pozwoli to na instalację np. 4 lub 8 GB, a w przyszłości łatwą rozbudowę o kolejne moduły pamięci. Warto zwrócić uwagę również na sloty PCI oraz PCI Express . Jeśli masz jakieś starsze karty dźwiękowe, telewizyjne itp., które chciałbyś wykorzystać, płyta musi mieć złącza PCI. W przeciwnym wypadku musi mieć kilka nowoczesnych złączy PCI Express, które umożliwią wykorzystanie nowszych kart.
Najlepiej, jeśli płyta ma wyprowadzonych jak najwięcej nowoczesnych interfejsów. Dotyczy to zarówno wyjść wideo (HDMI lub DVI), złączy USB 3.0, czy też optycznych wyjść audio. Porty, takie jak
FireWire czy eSATA, są obecnie mało ważne, bo USB 3.0 bardzo szybko je wypiera. Ogromna większość użytkowników nie potrzebuje także archaicznego portu równoległego i szeregowego, choć i takie jeszcze się zdarzają. Zamiast nich powinno być jak najwięcej USB.
Za to na płycie CD można znaleźć cenny zestaw oprogramowania, przede wszystkim do monitorowania temperatur oraz wentylatorów. Osoby, które chcą podkręcać procesor czy pamięć, również znajdą odpowiednie programy, ale ze względu na ograniczone możliwości tanich płyt nie na każdej będą one tak samo użyteczne. Oprócz tego producenci oferują ciekawe programy narzędziowe, np. do monitorowania łącza sieciowego, kontroli pracy wentylatorów, łatwej aktualizacji BIOS-u z poziomu Windows itp.