A A A

Rozrywka na lato

PC Format 7/2017
Podobnie jak kiedyś znikały wypożyczalnie kaset wideo, tak teraz filmy i muzyka na klasycznych nośnikach ustępują miejsca nowym formom dystrybucji. Rozrywka płynie szerokim strumieniem z internetu na komputery, smartfony i telewizory. Jest tania i możesz z niej korzystać w dowolnym miejscu i czasie. Nawet nie musisz być online. Grzegorz Łukasik

Tidal

To jedyny serwis, który oferuje bezstratny format muzyki (do jego wprowadzenia dąży też Spotify). Inne stosują pewien poziom kompresji muzyki, który pogarsza jej jakość, np. darmowa wersja Spotify zapewnia jakość 96 kbps, a płatna – 320 kbps. Ten sam stopień kompresji stosuje Tidal, ale wykupując droższą wersję abonamentu (39,99 zł miesięcznie zamiast podstawowego 19,99 zł) możesz słuchać plików w standardzie 1411 kbps. Odpowiada to jakości muzyki zapisanej na płycie CD. Trzeba jednak pamiętać, że wyższa jakość muzyki wymaga lepszego łącza i większego pakietu danych.

Interfejs pecetowej wersji odtwarzacza bardzo przypomina Spotify. Także aplikacja mobilna jest podobna, choć część funkcji działa w mniej intuicyjny sposób. Zdarzają się też problemy z precyzją wyszukiwarki.

Dla części użytkowników argumentem za wybraniem Tidala będą nagrania dostępne wyłącznie w tym serwisie. Są to m.in. albumy Taylor Swift, Kanye Westa i Prince’a.

Deezer Music

Serwis jest stosunkowo mało znany, pozostaje w cieniu konkurencji. Niesłusznie, bo obok Spotify jest jednym z nielicznych, w którym muzyki można słuchać bez żadnych opłat, w zamian za odtwarzanie reklam. Funkcja dostępna jest na komputerze i, co ciekawe, na tablecie, ale już w telefonie nie możesz przewijać utworów i wybierać konkretnych piosenek. To możliwe jest dopiero po wykupieniu abonamentu, którego Deezer oferuje dwa rodzaje – na jedno urządzenie za 19,99 zł i dla sześciu użytkowników słuchających jednocześnie – za 10 zł więcej. W wersji płatnej oferowana jest też lepsza jakość muzyki niż w darmowej (320 kbps zamiast 128 kbps). W ramach subskrypcji rodzinnej możliwe jest stworzenie profilu dziecięcego, w którym nie będą dostępne utwory nieodpowiednie dla najmłodszych.

Aplikacja mobilna Deezer ma bardzo dobrze przygotowany ekran odtwarzania, który daje dostęp do ustawień odtwarzania i listy utworów, pozwala szybko oznaczyć słuchaną piosenkę jako ulubioną oraz dodać ją do biblioteki. Funkcją, której nie mają inne usługi, jest odtwarzacz i przeglądarka podcastów. Biblioteka audycji to około 40 tys. pozycji.

Muzyka Play

W smartfonach i tabletach z Androidem Muzyka Google Play jest często domyślnym odtwarzaczem muzycznym. Bardzo dobrze integruje się z muzyką, którą już posiadasz w postaci plików. Jeśli ulubionego wykonawcy nie ma w usłudze, to aplikacja użyje muzyki z plików. Podobne funkcje mają też Apple Music i Spotify, przy czym w ostatniej usłudze włączenie wymaga konfiguracji.

Google Play Music daje nawet możliwość przechowywania do 50 tys. własnych utworów w chmurze, aby były dostępne na każdym twoim urządzeniu.

W usłudze dostępna jest tylko jeden abonament – kosztuje 19,99 zł miesięcznie – i nie ma subskrypcji rodzinnej. Podobnie jak w Apple Music istnieje możliwość zakupu muzyki na stałe i słuchania jej bez abonamentu.

Play Music dostępna jest z poziomu przeglądarki na komputerze i na urządzeniach mobilnych. W obu przypadkach interfejs odtwarzacza jest bardzo prosty. Wszystkie pozostałe usługi mają więcej opcji i lepiej wyglądają na ekranie.

Inne formy

Jeśli jesteś fanem muzyki niezależnej – lubisz odkrywać szerzej nieznanych wykonawców – to najlepszym wyborem będzie dla ciebie serwis SoundCloud. Muzykę w nim publikują bezpośrednio sami wykonawcy, których raczej nie spotkasz w innych usługach strumieniujących.


Zwolennicy klasycznych stacji radiowych mogą skorzystać z aplikacji TuineIn - serwis zbiera rozgłośnie z całego świata w jednym miejscu, działa na pececie i na urządzeniach mobilnych. Podobny do niego jest serwis Jango, w którym jednak stacje radiowe są przygotowane przez samych użytkowników i mają bardziej amatorski charakter.


W sieci znajdziesz też serwisy muzyczne o wąskiej tematyce. Większość chroni blokada regionalna, ale w Polsce można korzystać, np. z serwisu Saavn z muzyką indyjską, czy pakistańskiego serwisu Patari.

Bezpieczne współdzielenie

Sposobem na obniżenie kosztu abonamentu jest zakup subskrypcji rodzinnej i rozłożenie opłat na kilka osób. Koszty podzielić można też między osoby niespokrewnione (o ile nie zabrania tego regulamin). Możesz też natknąć się na oferty współdzielenia konta w serwisach ogłoszeniowych. My polecamy wchodzić w taką spółkę tylko z osobami zaufanymi – nieuczciwy partner może udostępnić konto większej niż przewidziana w subskrypcji liczbie użytkowników, a wówczas ktoś nie może uruchomić odtwarzania.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto