A A A

Sklepowy zawrót głowy

PC Format 04/2010
Aplikacje mobilne rozszerzają możliwości smartfonu. Programy, płatne i darmowe, pobierzesz ze sklepów, specjalizujących się w oprogramowaniu dla danej marki telefonu lub systemu operacyjnego. [Maciek Płochocki]

Z App Store korzystać możesz nie tylko przez smartfon, ale także z peceta (adres  www.apple.com/pl/itunes/download/) i zainstalowanej w nim aplikacji iTunes (program służy do zarządzania treściami zgromadzonymi w iPhonie). Aplikacje pobrane za pomocą smartfonu i komputera synchronizują się po podłączeniu telefonu do komputera. iTunes pozwala także łatwo przenieść aplikacje z jednego iPhone’a na drugi egzemplarz. Raz zakupiona aplikacja może być zainstalowana na kilku urządzeniach, pod warunkiem że zarejestrowałeś je na tym samym koncie iTunes.

Oferta App Store bije na głowę wszystkie pozostałe sklepy mobilne. Grubo ponad 130 tys. aplikacji, ponad 3 miliardy pobrań od momentu powstania i średnio 6 tys. nowych programów w miesiącu. W ofercie App Store przeważają aplikacje płatne, które jednak bardzo często mają darmowe wersje o okrojonych możliwościach. Tych demo wersji często z powodzeniem można używać jako pełnoprawnych aplikacji. Ceny płatnych aplikacji wynoszą od kilku do kilkudziesięciu złotych

Zdecydowana większość aplikacji w ofercie App Store to programy narzędziowe. Programy pozwalające na modyfikowanie systemu operacyjnego, np. przez zastąpienie fabrycznie dostarczonych narzędzi, są nieliczne. App Store to także największe źródło mobilnych gier. Produkcje na platformę Apple tworzą największe studia programistyczne, a wydaniu gry na konsole stacjonarne lub handheldy zazwyczaj towarzyszy wprowadzenie wersji gry działającej na iPhonie oraz iPod Touch. Gry te są znacznie tańsze niż w wersji na konsole mobilne. Przykładowo najnowszy hit GTA Chinatown Wars w wersji na DS i PSP kosztuje ponad 100 zł, a za oferującą niemal identyczne możliwości (zarówno pod względem grafiki, jak i funkcji) wersję z App Store trzeba zapłacić około 35 zł.

Android Market

Sklep przeznaczony dla rosnącej grupy smartfonów z otwartym systemem Google Android oferuje ponad 20 tys. aplikacji. Co ciekawe, przeważają tu darmowe programy, aplikacje płatne należą do rzadkości, a jedyną dostępną formą płatności jest karta kredytowa.

System Android pozwala w bardzo dużym stopniu zmieniać ustawienia smartfonu właśnie za pomocą aplikacji pobranych z Marketu. Są to zarówno rozbudowane aplikacje pozwalające np. zarządzać połączeniami i transmisją danych, jak i widżety, czyli proste aplikacje umieszczane na pulpicie. Dzięki widżetom można np. jednym przyciskiem uruchamiać i wyłączać moduł bluetooth – normalnie opcja jest osadzona głęboko w menu aparatu i wymaga kilku kliknięć, aby do niej dotrzeć.

Niestety aplikacje z Android Market nie są przygotowane tak profesjonalnie jak programy z App Store. Występują problemy ze stabilnością pracy, a wygląd interfejsu niektórych, nawet bardzo funkcjonalnych aplikacji, znacznie odstaje od obecnych standardów. Warto też pamiętać, że aplikacje z Android Market nie współpracują ze wszystkimi modelami smartfonów z systemem Google. Listy kompatybilnych urządzeń znajdziesz w opisie programu, pod warunkiem że umieścił go tam twórca. Zdarzają się również sytuacje, że aplikacja potrafi działać tylko z wybranymi wersjami systemu operacyjnego.

Nokia Ovi

Trzeci największy sklep z aplikacjami mobilnymi należy do firmy Nokia i oferuje oprogramowanie do smartfonów z systemem operacyjnym Symbian S60 oraz telefonów z systemem Symbian S40. Grupa tych urządzeń liczy ponad 60 modeli, zróżnicowanych m.in. pod względem konstrukcji i obsługi (smartfony dotykowe, telefony, urządzenia z klawiaturą quwerty). Aplikacje muszą więc być dostosowane możliwościami do konkretnego urządzenia. Dlatego oferta sklepu dla poszczególnych telefonów nie jest identyczna.

Aby korzystać ze sklepu Ovi, należy założyć konto – za pośrednictwem strony http://store.ovi.com lub telefonu. Rejestracja nie wymaga podawania numeru karty kredytowej. Zamiast korzystać z karty kredytowej, koszty zakupu można doliczyć do faktury za telefon.

Zakupy można robić przez wspomnianą stronę internetową oraz z poziomu telefonu. Oferta sklepu to kilka tysięcy aplikacji, w tym gier. Znaczna część programów jest darmowa.

Pozostałe sklepy mobilne

Aplikacje do smartfonów oferuje także Microsoft, ale jego sklep Windows Marketplace for Mobiles to obecnie przedsięwzięcie mało udane. Na ofertę w polskiej wersji usługi składa się raptem kilkanaście aplikacji, a we wszystkich wersjach językowych sklepu jest to łącznie mniej niż 1000 programów.

Mobilny sklep LG nie jest dostępny w Polsce, a usługa Samsung Apps ma być, zgodnie z zapewnieniami polskiego oddziału firmy, dostępna w naszym kraju od maja. Obecnie sklep Samsunga współpracuje ze smartfonami z serii Omnia.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto