Wysoka rozdzielczość
- Jak dobrać monitor do potrzeb
- Na co zwracać uwagę przy zakupie monitora
- Informacje o rodzajach matryc
- Wyniki testu 7 monitorów Full HD oraz 3 monitorów HD
- Opisy najciekawszych modeli
Pamiętaj! Przed kupnem wybranego modelu sprawdź, czy zmieści się na twoim biurku. Trochę miejsca zaoszczędzisz, montując monitor na ścianie. W tym celu z tyłu obudowy musi mieć otwory montażowe w standardzie VESA.
Jeśli chodzi o rozdzielczość, wybór jest ograniczony, bo niemal wszystkie nowe monitory to konstrukcje Full HD, czyli o rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Warto jednak pamiętać, że nowoczesne gry uruchamiane w takiej rozdzielczości wymagają wydajnej karty graficznej – na słabej nie będą działały płynnie. Wtedy rozwiązaniem jest zmiana rozdzielczości gier poniżej trybu Full HD, co będzie się wiązało ze spadkiem jakości obrazu (dzieje się tak zawsze, gdy monitor LCD musi wyświetlić obraz o rozdzielczości niższej niż nominalna rozdzielczość matrycy). Jeśli dużo grasz, a nie stać cię na wydajną kartę graficzną, lepiej kupić monitor o mniejszej rozdzielczości – 1366x768.
W ostatnich miesiącach coraz większą popularność zyskują matryce typu IPS, które stają się coraz tańsze. Ich zalety to wierniejsze odwzorowywanie kolorów, zdecydowanie lepsze kąty widzenia, a także głębsza czerń. W porównaniu z matrycami TN mają wadę w postaci dłuższego czasu reakcji, przez co teoretycznie bardziej widać efekt smużenia, ale w praktyce trudno to potwierdzić.
Trzecia grupa matryc to MVA (wraz z licznymi odmianami S-MVA, P-MVA) oraz PVA. Mają one wiele cech wspólnych z technologiami TN i IPS: dobre kąty widzenia, wierne odwzorowanie kolorów, głęboką czerń i relatywnie krótki czas reakcji. Wadą jest wysoka cena, przez co monitory tego typu są najmniej popularne – w sklepach jest zaledwie kilkanaście konstrukcji Full HD tego typu.
W praktyce często się jednak okazuje, że dobry monitor z matrycą TN zapewnia lepszą jakość obrazu niż tańsze wersje monitorów z matrycą IPS.
Są jednak konstrukcje znacznie lepsze, na wysokiej nóżce o regulowanej wysokości. Umożliwia ona ustalenie takiej pozycji ekranu, która jest najbardziej ergonomiczna dla użytkownika (górna krawędź ekranu powinna być na wysokości oczu). Natomiast osoby dużo czytające na ekranie docenią możliwość obracania panelu do pozycji pionowej (tzw. pivot). W tym ostatnim przypadku potrzebny jest dodatkowy program, który odwróci obraz o 90 stopni, lub aktywowane odpowiednie funkcje w sterowniku karty graficznej.
Warto także wspomnieć o tym, że część monitorów ma program zastępujący niezbyt wygodne menu ekranowe. Pozwala on na ustawianie jakości obrazu bezpośrednio z Windows. Do działania takiego programu wymagane jest jednak połączenie z kartą graficzną za pośrednictwem cyfrowego złącza.