A A A

Zamiast kabla

PC Format 02/2012
Bibliotekami multimediów najwygodniej się zarządza za pomocą komputera. Jednak oglądanie lub słuchanie multimedialnych materiałów jest znacznie bardziej komfortowe na domowych urządzeniach audio-wideo. Jeszcze lepiej, gdy nie trzeba w tym celu korzystać z żadnych kabli. ARTUR WYRZYKOWSKI

Udostępnianie obrazu i dźwięku

DLNA zapewnia oglądanie filmów z komputera na telewizorze, jednak ma pewne ograniczenia, o których już wspominaliśmy. Nie stwarza możliwości grania na dużym ekranie czy przeglądania internetu. To jednak potrafią inne rozwiązania, które prezentujemy poniżej.

EZAir EZView

Jednym z prostszych rozwiązań do bezprzewodowego przesyłu obrazu i dźwięku z komputera na telewizor są zestawy firmy EZAir. Niestety, ich koszt to kilkaset złotych. Najprostszy EZView, pozwalający na przesyłanie obrazu HD i dźwięku stereo, można kupić za ok. 400 zł. Model przesyłający Full HD oraz dźwięk w standardzie 5.1 kosztuje ok. 500 zł. Każdy taki zestaw składa się z dwóch podstawowych elementów: nadajnika, który zmienia obraz z wyjścia HDMI na medium bezprzewodowe, a także odbiornika, który przekształca odebrany sygnał na standard HDMI. W ramce poniżej pokazujemy sposób instalacji.

Zestawy EZAir służą do przesyłu nie tylko multimediów, ale całego obrazu pulpitu. Wynika z tego m.in. brak buforowania danych, jak ma to miejsce w transmisji strumieniowej. Zatem obraz może być mniej płynny, a między obrazem a dźwiękiem może się pojawić przesunięcie czasowe.

Głośniki i karty Creative

Obok produktów służących do przesyłania obrazu i dźwięku dostępne są takie, których zadaniem jest tylko przesyłanie audio. Od dawna oferuje je firma Creative, a jednym z rozwiązań jest bezprzewodowy nadajnik Sound Blaster Wireless Transmitter (ok. 500 zł). Urządzenie podłącza się do portu USB komputera, a dowolną liczbę odbiorników dźwięku rozmieszcza się w mieszkaniu, w promieniu do 30 metrów od nadajnika.

Rolę odbiorników mogą pełnić bezprzewodowe głośniki lub słuchawki Creative, a także odbiorniki Wireless Receiver (ok. 450 zł). Te ostatnie są wyposażone w stereofoniczne złącze audio, które pozwala przesłać dźwięk dalej, już drogą przewodową, na przykład do stojącej obok wieży audio. Niestety, nie mają wyjść cyfrowych. Opcjonalne oprogramowanie umożliwia przesyłanie muzyki do nieograniczonej liczby odbiorników (w trybie nadawania) lub do 4 wybranych odbiorników (w tzw. trybie strefy).

Rozwiązania HP

Nowym rozwiązaniem, podobnym do EZAir, jest HP Wireless TV Connect do przesyłu obrazu 3D i dźwięku w standardzie 7.1. Składa się z pary urządzeń: nadajnika podłączanego do portu HDMI komputera, a także odbiornika podłączanego do telewizora. Rozwiązanie będzie dostępne w lutym, w cenie od 850 zł.

Inna propozycja HP to najnowsze notebooki HP Envy, które mają wbudowany system Wireless Audio. Dźwięk jest przesyłany bezpośrednio do odbiorników audio zgodnych z technologią KleerNet firmy SMSC albo do maksymalnie czterech odbiorników zewnętrznych z analogowym lub cyfrowym wyjściem audio. Takie odbiorniki można podłączyć do wieży audio, głośników komputerowych itp. rozmieszczonych w kilku pokojach. Za pomocą komputera można sterować dźwiękiem w poszczególnych pomieszczeniach. Z systemu HP Wireless Audio można korzystać także na innych komputerach, dokupując nadajnik USB. Komplet składający się z nadajnika i odbiornika kosztuje około 450 zł.

Intel WiDi

Ponieważ na rynku brakuje standardu do bezprzewodowego przesyłania obrazu z komputera na telewizor, Intel postanowił opracować swoje rozwiązanie. Nosi ono nazwę Wireless Display, w skrócie WiDi.

WiDi działa na zasadzie podobnej do rozwiązań EZAir, jednak potrzebny jest sprzęt, który spełnia ściśle określone założenia. Musi to być laptop z jednym z procesorów Intel Core oraz odpowiednim układem Wi-Fi. Wymagany jest też system Windows 7, a także oprogramowanie Intel My WiFi Technology oraz Intel Wireless Display. Dokładne wymagania odnośnie WiDi można znaleźć na stronie Intela http://pcformat.pl/u/215.

Laptopy z obsługą WiDi, czyli spełniające powyższe warunki, są oznaczane specjalną naklejką. Jednak w ich specyfikacji nie ma mowy o WiDi, zatem znalezienie odpowiedniego modelu nie jest łatwe. Niektórzy producenci pomagają klientom w wyborze, np. Dell przygotował specjalną stronę http://pcformat.pl/u/216. W przypadku ogromnej większości laptopów klient dopiero po ich kupieniu dowiaduje się, że jest w nich coś takiego jak WiDi (albo go nie ma).

WiDi współpracuje z dowolnym telewizorem z wejściem HDMI, ale wcześniej trzeba dokupić odpowiedni odbiornik na HDMI. Z nim akurat problem jest najmniejszy, bo na rynku jest tylko jedno takie urządzenie Netgear Push2TV1000, które kosztuje ok. 350 zł. Jest ono zgodne ze wszystkimi laptopami z technologią WiDi.

Rozwiązania na smartfony i tablety

Współczesne urządzenia mobilne, w szczególności smartfony i tablety, mają zestaw interfejsów bezprzewodowych, w tym bluetooth przystosowany do przesyłu dźwięku. Dzięki temu muzykę można łatwo przesłać na inne urządzenie.

Głośniki z bluetooth

Takie urządzenia ma w ofercie firma Creatvie, a najprostszym modelem jest D80 (od 150 zł). To nic innego, jak stereofoniczny głośnik z wejściem bluetooth, który można łatwo połączyć ze smartfonem lub tabletem. Jedyną czynnością, jaką trzeba wykonać, jest naciśnięcie na obudowie głośnika przycisku aktywującego parowanie bluetooth, a następnie wyszukanie urządzenia za pomocą telefonu. Podobny model, D100, oferuje dodatkowo zasilanie z baterii, zatem można go używać nawet tam, gdzie nie ma zasilania z sieci. Rozwiązaniem z wyższej półki są zestawy Creative ZiiSound.

Dowolne głośniki

Dostępne są również inne rozwiązania z bluetooth, ale nieograniczające użytkownika do głośników jednej firmy. Przykładem jest Logitech Wireless Speaker Adapter for Bluetooth audio devices. Odbiera on bezprzewodowo dźwięk, a następnie przesyła go do wieży audio czy dowolnych głośników aktywnych przez wyjścia RCA lub mini-jack. Urządzenie kosztuje ok. 120 zł.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto