A A A

Złap je wszystkie

PC Format 09/2016
W ciągu ostatnich tygodni gwiazda pokémonów rozbłysła jaśniej niż kiedykolwiek. Wystarczyła pełna niedoróbek gra mobilna, by w pogoni za kolorowymi stworkami na dwór wyszły miliony ludzi, a media w każdym zakątku globu zaczęły trąbić o fenomenie społecznym. Michał Amielańczyk

9. Gracze odkryli, że zastosowanie ma znany z poprzednich gier tzw. STAB – jeśli stwór danego typu ma wśród swoich ataków zdolność tego samego rodzaju, zadawane przez nią obrażenia również rosną o 25 proc.

10. By łatwiej znaleźć interesujące pokémony – zwłaszcza wobec szwankującego okna z listą pobliskich okazów – korzystaj ze strony www.pokevision.com. Pozwala ona sprawdzić, jakie publicznie dostępne stworki występują w danej chwili w interesującym cię miejscu i kiedy stamtąd znikną. Aby ustalić lokalizację pokéstopów i aren, zajrzyj na www.ingress.com/intel – Pokémon GO korzysta z bazy gry Ingress, więc w ten sposób odnajdziesz interesujące punkty.

11 . Łap wszystkie pokémony jak leci, nie przejmując się nadmiarem kopii Rattaty czy Pidgeya. O pokéballe łatwo, a punkty doświadczenia zawsze się przydadzą. Gdy „garaż” zacznie się zapełniać, odeślij słabe kopie do profesora („Transfer”), by otrzymać cukierki „gatunkowe”.

12 . Im bliżej limitu poziomu doświadczenia (40), tym liczba potrzebnych do awansu ikspeków bardziej przytłacza. a o nowe gatunki (i premie do XP za ich złapanie) coraz ciężej. W takiej sytuacji możesz hurtem zutylizować szeregowe pokémony – kup w sklepiku tzw. Lucky Egg, by na pół godziny podwoić ilość otrzymywanego doświadczenia, i przetransformuj najsilniejsze sztuki, korzystając z zapasu cukierków.

13 . Nie bój się atakować aren chronionych przez stwory z wyższym CP. Nikt nie każe pokonać ich za pomocą pojedynczego podopiecznego (gdy zemdleje, sięgniesz po kolejnego z wybranej szóstki), a broniący są wolniejsi i w przeciwieństwie do ciebie nie mogą unikać ciosów (ty robisz to, między atakami przesuwając palcem w lewo lub prawo). Nawet jeśli nie pokonasz wszystkich, zmniejszysz prestiż areny, a w konsekwencji poziom i liczbę obrońców. W skomponowaniu drużyny pomoże tabela na stronie obok. Nie opisujemy jednak, przeciwko którym typom dany rodzaj jest „not very effective”.

14 . Z kolei jeśli widzisz przyjazną arenę z wolnym miejscem na pokémony, pozostaw w niej własnego obrońcę. Możesz też pomóc zwiększyć prestiż (i poziom, a zatem liczbę wolnych „stanowisk”) areny, trenując. Wyświetl jej ekran i kliknij przycisk z rękawicami bokserskimi – jeśli uda ci się wygrać, prestiż wzrośnie.

15 . Jedną z zaszytych w grze niespodzianek jest przebieg ewolucji Eevee, odzwierciedlający to, że w anime stworek ten występował w różnych odmianach. Aby zmienić Eevee w Jolteona, przed transformacją nazwij tego pokémona „Sparky”. Z kolei rozwinięty „Rainer” stanie się Vaporeonem, a „Pyro” przeistoczy się we Flareona.

Pokémony i wielki biznes

Twórcy przyznali, że podpisali z kilkoma firmami umowy na przeistoczenie ich placówek w pokéstopy i areny. Fakt, w plikach gry odnaleziono logo sieci McDonald’s, która prowadziła w Japonii pokémonową akcję promocyjną, co w połączeniu z wyciekiem e-maila o współpracy niemal opóźniło lokalną premierę gry. Nintendo chce zarabiać na gadżetach – we wrześniu na rynek trafi Pokémon GO Plus, informujący o bliskości poków brelok. Póki co internet zalewają zdjęcia sklepów i bibliotek, które funkcjonują jako pokéstopy, i doniesienia z restauracji, których obroty skoczyły po wydaniu paru dolarów na wabiki.

Nie daj się wpuścić w maliny

1 . Pobranie mapy Google obszaru, po którym będziesz spacerować, nie spowoduje oszczędzania baterii i nie upłynni rozgrywki. Pogromcą tego mitu jest Sam Thorogood, pracownik Google.

2 . Wirujące na mapie listki nie gwarantują znalezienia dzikiego pokémona. Może to błąd gry, ale obecnie animacja oznacza tylko potencjalne miejsce spawnu, w praktyce często nic tam nie ma.

3 . Nocą, na cmentarzu lub podczas burzy łatwiej złapać określonego stwora – brzmi to fantastycznie, ale rzeczywistość nie została aż tak rozszerzona. Na rozmieszczenie punktów „narodzin” poków wpływa jednak klimat czy bliskość wody.

4 . Niektórzy twierdzą, że umieszczone w rogu ekranu okno podglądu pobliskich poków błyska, gdy patrzysz w dobrą stronę. Być może z założenia tak miało być, ale wszystko wskazuje na to, że pulsowanie towarzyszy po prostu aktualizowaniu się listy. Widać je zresztą także wtedy, gdy nie śledzisz pozycji konkretnej sztuki. Co by to miało to oznaczać?

5 . Rozmiar nie ma znaczenia – z „badań” graczy wynika, że gabaryty i waga pokémonów nie wpływają na poziom ich CP, punktów zdrowia i zestaw ataków – łatki „XS” czy „XL” nie znajdują odzwierciedlenia w parametrach. Z drugiej strony każdy stwór ma trzy nieujawniane graczowi atrybuty (tzw. Individual Values), które mogą zaburzać wyniki.

​​​​​

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto