Zanim wyruszysz do sklepu, zastanów się, czy interesuje cię coś więcej niż rodzinna fotografia pamiątkowa. Tylko wtedy, gdy chcesz się uczyć rzemiosła fotograficznego, warto wydawać pieniądze na zaawansowany aparat. Poza tym, decydując się na zakup lustrzanki, aparatu hybrydowego, czy nawet zaawansowanego kompaktu z długim zoomem, przygotuj się na to, że taki sprzęt nie zmieści się w kieszeni bluzy czy kurtki. Określ też swój budżet. Prosty kompakt, który zapewnia wykonanie zdjęć o zadowalającej jakości, kupisz już za 300 zł. Droższe są aparaty z bardziej zaawansowanymi funkcjami, takimi jak nagrywanie filmów HD czy duży zoom.
Kompakt czy coś więcej
Mając do dyspozycji np. 1200 zł, możesz kupić zarówno aparat kompaktowy, jak też aparat hybrydowy (np. Sony NEX-3) lub lustrzankę (np. Olympus E-450). Zaletą dwóch ostatnich typów aparatów, oprócz świetnej jakości obrazu, jest możliwość wymiany obiektywów oraz stosowania wielu akcesoriów, np. lamp błyskowych, pilotów itp. Obiektywy i akcesoria przydają się w bardziej wyspecjalizowanych rodzajach fotografii. Do lustrzanek czy aparatów hybrydowych można podłączyć superszerokokątny obiektyw, przydatny do krajobrazów, teleobiektyw portretowy, który świetnie rozmywa tło za fotografowaną osobą, bądź obiektyw makro, który pozwala na wielkie zbliżenia małych przedmiotów. Wadą tych typów cyfrówek jest waga i spora wielkość. Poza tym wszystkie dodatkowe obiektywy i akcesoria są drogie. Dobry obiektyw kosztuje więcej niż sam korpus. W związku z tym aparaty o większych matrycach i gabarytach można polecić przede wszystkim hobbystom, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności i są gotowi na inwestycje w sprzęt w miarę rosnących potrzeb.
Pułapki marketingu
- ZOOM
Producenci coraz częściej montują w standardowych kompaktach obiektywy o zbliżeniu 10x, które niedawno były zastrzeżone dla większych gabarytowo aparatów typu superzoom. Niestety, efekt jest podobny, jak w przypadku dużych matryc. Próba upakowania takiej optyki w kompaktowej obudowie nieuchronnie odbija się na jakości obrazu, szczególnie na długim końcu zoomu. Dlatego, jeśli zależy ci na jakości optyki, nie daj się złapać na zakres ogniskowych, tylko wybierz wysokiej klasy kompakt z mniejszym zoomem o zakresie 4–5x (np. Canon G12, Panasonic LX5).
- MEGAPIKSELE
W przypadku aparatu kompaktowego graniczną rozdzielczością matrycy, która daje realny wzrost jakości zdjęcia, jest 10 megapikseli. Dlatego w zaawansowanych kompaktach coraz częściej montuje się matryce o nieco większej powierzchni (np. Canon G12, Panasonic LX5). Właśnie rozmiar matrycy, a nie liczba pikseli, decyduje o jakości obrazu. W typowym kompakcie matryca ma powierzchnię 25 mm2 (sensor 1/2,5”), w zaawansowanym 43 mm2 (sensor 1/1,8”), a w amatorskiej lustrzance 370 mm2 (sensor APS-C). Dlatego to lustrzanki (bądź aparaty hybrydowe z matrycą APS-C) zapewniają najlepszą jakość zdjęć, nawet jeśli mają mniejszą rozdzielczość od kompaktów.
- CZUŁOŚĆ
W kompaktach najwyższą czułością, jaką można stosować w praktyce, jest ISO400. Powyżej pojawiają się duże szumy. ISO1600 i więcej jest bezużyteczne. Tylko aparaty z dużą matrycą, jak lustrzanki i hybrydy, robią dobre zdjęcia do czułości ISO3200.