Aparat pod choinkę
Proste aparaty w cenie do 500 zł mają plastikową obudowę, mały zakres zoomu optycznego oraz są pozbawione zaawansowanych możliwości. Kompakty średniej klasy (500–1200 zł) mają przeważnie obudowę z metalu. W droższych modelach znajdziesz zoom optyczny o zakresie nawet 15x, mechaniczną stabilizację obrazu, możliwość rejestracji filmów HD i dodatki, jak np. automatyczne panoramy czy HDR-y. Zaawansowane kompakty (powyżej 1200 zł) wyróżniają się obiektywami o dużej jasności i dobrą jakością obrazu. Znajdziesz w nich wszystkie funkcje manualne, które pozwalają na ręczny dobór parametrów pracy aparatu. Zazwyczaj można do nich podłączyć akcesoria, takie jak konwertery obiektywu, lampy błyskowe czy filtry. Z kolei superzoomy mają bardzo duży zakres ogniskowych
– nawet do 30x.
Osobną kategorią są aparaty o wzmocnionych obudowach (np. Olympus Mju Tough, Panasonic FT-2). Są odporne na wstrząsy, dzięki czemu aparat przetrwa upadek, a także odporne na wodę do głębokości 10 m oraz na kurz. Możesz je zabrać w góry czy na nurkowanie.
Nie można pogodzić bardzo wysokiej jakości optyki z dużym zakresem ogniskowych. Dlatego, jeśli robisz duże wydruki, wybierz zaawansowany kompakt z umiarkowanym zakresem zoomu, np. Canon G12 (5x), Samsung EX1 (3x). Jeśli ważne jest dla ciebie wykonywania zdjęć w słabym świetle, rozważ wybór spośród aparatów o jeszcze mniejszym zoomie (4x), wyposażonych za to w bardzo jasny obiektyw f.2.0 (np. Canon S95, Panasonic LX5, Samsung EX1). Jeśli drukujesz zdjęcia w formacie pocztówki, maks. A4, lub pokazujesz w sieci, możesz poświęcić jakość w zamian za wygodę, wybierz aparat o zbliżeniu 10x. Jeśli interesuje cię sport i przyroda – nawet 30x. Przy tak dużym zakresie ogniskowej warto zdecydować się na model z mechanicznym pierścieniem zmiany ogniskowej, który pozwala precyzyjnie dobrać zbliżenie (np. Fuji HS10).
Dzięki uchylnemu mocowaniu ekran można ustawić np. tak, by móc zrobić zdjęcie znad głowy. Niestety, takie mocowanie jest drogie, więc znajdziemy je tylko w wybranych modelach najbardziej zaawansowanych kompaktów, np. Canon G12, Samsung EX1.
Aparaty średniej i wysokiej klasy są zasilane akumulatorami. Dzięki temu ważą mniej i mogą być cieńsze. Jedno ładowanie akumulatora powinno starczyć na 250–300 zdjęć.
Ręczne sterowanie ekspozycją przydaje się hobbystom, którzy chcą się uczyć warsztatu fotograficznego.Najważniejsze są programy: programowalne auto (P), preselekcja przesłony (A), preselekcja czasu (S) czy pełne ustawienia manualne (M).
Zaawansowane kompakty pozwalają także na ręczne ustawianie ostrości, ale ze względu na brak mechanicznego pierścienia jest to niewygodne. Aby mieć pełną kontrolę nad ogniskowaniem, kup aparat hybrydowy lub lustrzankę.
Matryca: 12,1 MP (1/2,4”)
Zoom: 4x ze stabilizacją
LCD: 2,7” 230 tys. px
Filmy: rozdzielczość SD
Cena: 450 zł
Niedrogi aparat w metalowej obudowie o dużych możliwościach, idealny do fotografii familijnej. Jest zoptymalizowany do fotografii automatycznej, w czym pomaga 18 trybów tematycznych. Co ważne, jest wyposażony w optyczną stablilizację obiektywu oraz technologię wykrywania twarzy, co usprawnia pracę autofokusu.
PLUSY:
- Mechaniczna stabilizacja
- Odpowiednia rozdzielczość
- Niska cena
- Brak wideo HD
- Mało dokładny wyświetlacz
- Krótki zoom
Matryca: 10 MP (1/1,7”)
Zoom: 3x ze stabilizacją
LCD: 3”, 920 tys. px (amoled)
Filmy: SD
Cena: 1300 zł
Kompakt z zaawansowanymi możliwościami w umiarkowanej cenie. Matryca jest 2 razy większa niż w typowym kompakcie, co w połączeniu z superjasnym i ostrym obiektywem f/1.8 pozwala fotografować przy słabym świetle. Aparat jest ponadto wyposażony w ekran LCD zamontowany w ruchomej obudowie i ma wszystkie funkcje manualne.
PLUSY:
- Bardzo dobra jakość zdjęć
- Ultrajasny obiektyw
- Dobry ekran w uchylnej obudowie
- Wszystkie funkcje manualne
- Mały zakres zoomu
- Brak wideo HD