Dwa w jednym, czyli aparat, który zastąpi kamerę wideo
Jeśli kupować aparat do filmowania, to tylko model, który rejestruje obraz w rozdzielczości co najmniej 1280x720 pikseli. Taki kompakt można kupić już za 400–500 zł (np. Sony W320, Panasonic F3). Rejestrację wideo w rozdzielczości 1080 pikseli oferują tylko droższe kompakty z bardziej wydajnymi procesorami (np. Sony HX5 V, Canon 1000 HS, Samsung WB2000). W przypadku lustrzanek w tryb filmowania HD są wyposażone nowe modele amatorskich lustrzanek (np. Canon 550D, 60D, Nikon D3100, D7000).
Autofokus
Niemal wszystkie aparaty w trybie filmowym dość wolno wyostrzają obraz. Wyjątkiem są najnowsze hybrydy Sony A33 i A55. Konstruktorzy tych aparatów pogodzili coś, co wydawało się nie do pogodzenia: zastosowali precyzyjny i szybki układ AF bazujący na wykrywaniu fazy (taki jak w lustrzance) z trybem filmowym. Dzięki temu nastawianie ostrości w trybie filmowym jest tak samo szybkie, jak w lustrzance podczas normalnego fotografowania.
Rejestrowanie dźwięku
Jeśli zależy ci na dobrych nagraniach, musisz posłużyć się aparatem, który ma złącze do zewnętrznego mikrofonu stereo (np. Canon 60D, Nikon P7000). Rozsądnym minimum jest wbudowany mikrofon stereo, który znajdziesz w lepszych kompaktach nagrywających filmy HD (np. Canon G12, Panasonic GH2).
Format pliku
Teoretycznie najlepszym formatem do zapisu wideo jest AVCHD, czyli taki sam standard jak w kamerach cyfrowych. Niestety tylko najnowszy system, Windows 7, ma wbudowany kodek pozwalający na oglądanie tych filmów bez dodatkowego oprogramowania. Poza tym tych plików nie zaimportujemy do prostych, bezpłatnych edytorów, jak Windows Movie Maker. Prostsze aparaty zapisują wideo w standardzie MP4 (2x mniej wydajny niż AVCHD) lub MJPEG (4x mniej wydajny), z którymi łatwiej sobie poradzić po zaimportowaniu ich do peceta, ale podczas nagrywania będzie potrzebna pojemniejsza karta pamięci.
Wyjście wideo
Aby oglądać filmy na ekranie telewizora bezpośrednio z aparatu, niezbędne jest wyjście wideo. Do oglądania filmów w rozdzielczości SD wystarczy zwykłe wyjście AV. Natomiast do odtwarzania filmów HD najlepiej kupić aparat z wyjściem HDMI.