A A A

Ciemność widzę...

PC Format 10/2007
I nie tylko. Na zdjęciach w umiejętny sposób robionych nocą widać w ciemności wszystko, co fotografujący chciał utrwalić, zarówno obiekty z pierwszego, jak i drugiego planu. W dodatku wzbogacone efektami, jakich nie uda się uzyskać w żadnych innych warunkach.

Zanim przystąpisz do fotografowania obiektów w ciemności, powinieneś skompletować niezbędny sprzęt. Poza aparatem cyfrowym koniecznym wyposażeniem jest statyw. Nie musi to być od razu profesjonalne i kosztowne urządzenie. W wielu sytuacjach wystarczy statyw stołowy, którego koszt nie przekracza 15 zł. Trzeba go jednak stawiać na podwyższeniu, aby uzyskać zdjęcia z odpowiedniej perspektywy.

Dość tanim rozwiązaniem jest kupno imadła fotograficznego. Sprzęt wygląda jak imadło stolarskie, jest jednak wyposażony w głowicę do mocowania aparatu. Jeśli zdecydujesz się na imadło, będziesz potrzebował jeszcze jakiegoś obiektu (półki, parapetu czy barierki), do którego je przymocujesz.

Tryby tematyczne aparatów fotograficznych

Większość aparatów fotograficznych, zwłaszcza kompaktów, ma zdefiniowane tryby fotografii nocnej. W zależności od modelu jest ich od kilku do kilkunastu. Korzystanie z tych trybów sprowadza się do wybrania programu tematycznego i pstryknięcia fotki. Warto zaznaczyć, że część trybów tematycznych jest dostępna na pokrętle wyboru, część natomiast zaszyta w opcjach aparatu.

W zależności od wybranego trybu automatyka aparatu sama dobiera parametry ekspozycji. Wyjaśniamy działanie najczęściej spotykanych trybów nocnych. Oczywiście w celu uzyskania najlepszego efektu trzeba zastosować statyw.

Krajobraz nocny

Jest to tryb służący do robienia zdjęć nocnych krajobrazów. Fotografowany plener nie może być jednak całkowicie pozbawiony światła, jak np. podczas pochmurnej nocy. Najlepiej fotografuje się w tym trybie miejskie aglomeracje, które są zazwyczaj dobrze oświetlone. Aparat dobiera bardzo długie czasy naświetlania, dlatego konieczne jest ustawienie urządzenia na statywie.

Portret nocny

Ten tryb opracowano z myślą o fotografowaniu osób w nocy. Dla uzyskania wyrazistości tła aparat dobiera długi czas naświetlania (niezbędne jest ustabilizowanie aparatu, np. na statywie), a pierwszy plan doświetla lampą błyskową. Fotografowana osoba nie może stać w odległości większej niż ok. 2 metry od aparatu, bo nie zostanie objęta światłem lampy błyskowej.

Fajerwerki

W tym trybie ustawienia aparatu zostały tak dobrane, aby możliwe było rejestrowanie eksplozji sztucznych ogni na tle ciemnego nieba. Z powodu zastosowania długiego czasu naświetlania w tym programie konieczne jest użycie statywu.

Gwiaździste niebo

Tryb stworzony z myślą o fotografowaniu nieba usianego gwiazdami. Przed przystąpieniem do robienia zdjęć trzeba ustawić czas naświetlania. Z reguły są do wyboru trzy czasy (15, 30 i 60 sekund), które dobiera się w zależności od stopnia jasności nocnego nieba. W tym wypadku konieczne jest eksperymentowanie z ustawieniami.

Impreza

Ten tryb nie jest związany bezpośrednio z fotografią nocną, jednak korzysta z bardzo podobnych ustawień. Jest przeznaczony do wykonywania zdjęć w zaciemnionych pomieszczeniach, np. podczas dyskotek. Osoby na pierwszym planie zostaną doświetlone lampą błyskową, natomiast dalszy plan będzie zarejestrowany dzięki obniżonej prędkości migawki.

Światło świecy

Tryb podobny do trybu Impreza, z tą różnicą, że lampa błyskowa nie jest w nim używana. Jeśli fotografowani są ludzie, muszą pozostać w bezruchu przez kilka sekund (wynika to z dłuższego czasu ekspozycji). W efekcie otrzymuje się bardzo ładne, ciepłe zdjęcia.

Niektóre aparaty dysponują jeszcze kilkoma innymi trybami z obniżoną prędkością migawki, do których potrzebne jest zastosowanie statywu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto