Ciemność widzę...
Ustaw aparat na statywie i skieruj obiektyw w niebo, w stronę, gdzie najczęściej pojawiają się błyskawice. Włącz aparat i przyciskiem W/T lub pokrętłem zoom zredukuj powiększenie do 1x. Dzięki temu obejmiesz możliwie duży obszar nieba i szanse na uchwycenie w obiektywie błyskawicy znacznie się powiększą.
Zwiększ czułość ISO do 400. Czas otwarcia migawki zwiększ do około 5 sekund. Natomiast wartość przysłony ustaw na możliwie najmniejszą.
Włącz funkcję samowyzwalacza oraz stabilizacji obrazu. W menu aparatu wybierz ręczny tryb nastawu ostrości. Jeśli twój aparat nie ma takiej funkcji, ustaw kadr tak, abyś widział w nim horyzont lub chociaż dachy budynków i na nich ustaw ostrość:
Podczas wyładowań atmosferycznych postaraj się przyciskiem do regulacji ostrości ustawić obraz tak, by dokładnie widzieć kontury chmur. Naciśnij spust migawki i czekaj, aż zostanie zrobione zdjęcie. Ponieważ po jednym ujęciu trudno uchwycić błyskawice, po zakończeniu naświetlania zdjęcia ponownie naciskaj spust migawki.
Przy odrobinie szczęścia i cierpliwości powinieneś uzyskać pierwsze zdjęcia piorunów. Jeśli okażą się za jasne, zwiększ o jeden stopień wartość przysłony i dalej rób zdjęcia.
Fotografowanie w słabych warunkach oświetleniowych nie należy do najłatwiejszych zadań. Jednak osiągnięty rezultat z pewnością zrekompensuje włożony w to trud, szczególnie gdy dysponujesz aparatem z funkcją ręcznego ustawiania wartości przysłony oraz czasu ekspozycji.