Wynajem krótkoterminowy za pośrednictwem platform takich jak Booking.com czy Airbnb.com jest bardziej opłacalny niż wynajem długoterminowy. W zależności od miasta, lokalizacji czy standardu nieruchomości w przypadku wynajmu mieszkania dla dwóch turystów, można liczyć na ok. 150–300 zł za dobę. Przy średnim obłożeniu w sezonie na poziomie ok. 20 noclegów w miesiącu można uzyskać większy dochód niż w przypadku wynajmu długoterminowego! Oczywiście trzeba liczyć się z większym nakładem pracy, ponieważ trzeba sprzątać apartament przed przybyciem kolejnych gości i przekazywać klucze.
Dobre mieszkanie na wynajem
Aby apartament cieszył się zainteresowaniem, musi znajdować się w dobrej lokalizacji. W przypadku miejsc typowo turystycznych będzie to mieszkanie położone w pobliżu morza, wyjścia w góry czy innej lokalnej atrakcji, np. zamku, starówki czy modnego deptaku. W wielkich miastach największym wzięciem cieszą się apartamenty położone w centrum lub takie, które pozwalają na wygodny i szybki dojazd do centrum. Oczywiście jak w przypadku każdego wynajmu, atrakcyjność apartamentu zwiększy wysoka klasa nieruchomości, ładny widok z okna, jakość otoczenia. Duże znaczenie ma poziom bezpieczeństwa w okolicy.
W przypadku mieszkań przeznaczonych do wynajmu krótkoterminowego liczy się także metraż. Z doświadczeń osób wynajmujących wynika, że goście najczęściej przyjeżdżają w parach, często zdarzają się także wizyty pojedynczych osób. Z tego względu najlepiej do wynajmu krótkoterminowego nadają się mieszkania małe, jedno- czy dwupokojowe o powierzchni do 40 metrów. Niektóre platformy, jak np. Airbnb, pozwalają na oferowanie nie tylko całego mieszkania, ale także pokoi prywatnych, a nawet współdzielonych, np. jednego łóżka w pokoju wieloosobowym. Wynajem pokoi można ograniczyć czasowo do sezonu wakacyjnego.
Konieczne Wi-Fi
Oprócz rzeczy oczywistych, jak łazienki z pralką czy kuchni wyposażonej w lodówkę oraz opcjonalnie zmywarkę, warto zapewnić turystom dostęp do sprzętu AGD – czajnika elektrycznego, mikrofalówki, tostera, suszarki do włosów, deski do prasowania i żelazka. Dwie ostatnie rzeczy są szczególnie ważne, ponieważ wielu gości wynajmuje prywatne mieszkania w celu obniżenia kosztu podróży biznesowych.
Gospodarze najczęściej udostępniają gościom także czyste ręczniki, środki czystości oraz wodę, kawę i herbatę z dodatkami. Wszystko poza ręcznikami powinno być w jednorazowych opakowaniach. Dodatkowym atutem może być śniadanie w koszcie wynajmu. Gospodarze, którzy decydują się na taką ofertę, zostawiają produkty w lodówce i uzupełniają je co 2–3 dni w przypadku dłuższego pobytu. W apartamencie musi być nielimitowany dostęp do Wi-Fi. O telewizor pytają nieliczni goście.
Planując wyposażenie mieszkania do krótkoterminowego wynajmu, warto zastanowić się nad liczbą łóżek i kanap, gdyż od tego zależy maksymalna liczba osób, które będą mogły nocować.
W ofercie najważniejsze zdjęcia
Aby przyciągnąć gości, oprócz dobrej lokalizacji i przemyślanego wyposażenia mieszkania niezbędne jest przygotowanie atrakcyjnie wyglądającej oferty w serwisie internetowym. Najważniejsze są dobre zdjęcia. Na zdjęciach powinny znajdować się nie tylko ogólne plany wnętrz, ale także detale pozwalające ocenić jakość wyposażenia. Nie można przesadzać z kreacją, gdyż goście, którzy zobaczą, że stan apartamentu odbiega znacząco od tego, co widzieli na zdjęciach, będą zawiedzeni, co może znaleźć odzwierciedlenie w negatywnych komentarzach. Oprócz zdjęć apartamentu warto dołożyć ujęcia widoku z okna oraz najbliższego otoczenia.