Zakup zestawu w Chinach
Przy ograniczonym budżecie warto zainteresować się ofertą drukarek 3D z Chin. Opisywane w tym tekście urządzenie zostało kupione w serwisie AliExpress. Ceny w kolejnych sklepach były dosyć podobne i oscylowały w okolicach 230–250 $ (900–1000 zł). Gdy podobnych ofert jest kilka, warto wybrać sklep z dużą liczbą pozytywnych opinii.
Wybraliśmy popularny na polskich forach model Star Prusa i3 P802MA. Zależało nam na odpowiednio mocnym zasilaczu, sporej powierzchni wydruku i funkcji autopoziomowania, która miała nieco pomóc podczas pierwszych wydruków. Reszta funkcji była podobna we wszystkich modelach – miały podgrzewany stół, wyświetlacz, konstrukcję z pleksi i wliczone w cenę dodatki takie jak karta SD i dwie rolki filamentu.
Do ceny trzeba doliczyć cło (jeżeli przesyłka zostanie opisana jako „Drukarka 3D – zestaw do samodzielnego montażu” jest szansa, że cło nie zostanie naliczone), polski VAT i koszty obsługi w agencji celnej – 100 zł.
Albo od Zortraxa
Zortrax to polski producent desktopowych drukarek 3D. Tworzy proste w obsłudze, niezawodne i precyzyjne urządzenia jak np. najpopularniejsza drukarka 3D firmy – Zortrax M200, najlepszą desktopowa drukarka 3D oraz najlepsze urządzenie plug&play według społeczności skupionej wokół 3Dhubs.com. Niestety za tę maszynę trzeba zapłacić ok. 8 000 zł, a to i tak jedna z najkorzystniejszych cenowo, profesjonalnych drukarek 3D.
Odliczenie VAT-u od sprowadzonej drukarki
Prowadzący działalność gospodarczą mogą wykorzystać drukarkę jako element wyposażenia i rozliczyć VAT w kosztach prowadzenia działalności. Do tego celu potrzebne są dokumenty SAD rozliczone na działalność gospodarczą, wymagające posiadania europejskiego numeru EORI. Procedura nadawania EORI jest skomplikowana. Aby uzyskać numer EORI, należy się najpierw zarejestrować na Platformie Usług Elektronicznych Służby Celnej (www.puesc.gov.pl) i tam wystąpić z wnioskiem o Rejestrację Danych Osoby Fizycznej w SISC. Następnie z wydrukiem wypełnionego wniosku trzeba się udać do najbliższego urzędu celnego, by potwierdzić swoje dane. Później teoretycznie jest już łatwo i po kilku dniach powinna nadejść informacja o nadaniu ID SISC. W następnym kroku wystarczy już tylko wypełnić kolejny wniosek i po pewnym czasie otrzymuje się numer EORI. Tak to wygląda w teorii – nam jednak cała procedura zajęła ok. dwa tygodnie i kilka godzin z telefonem w ręku, by wyjaśnić zawiłości systemu. Polecamy zająć się zdobywaniem numeru EORI jeszcze przed nadejściem przesyłki z drukarką.
Rodzaje filamentów
PLA – poliaktyd, biodegradowalny polimer otrzymywany z surowców naturalnych, (np. mączki kukurydzianej). Nie wymaga podgrzewanego stołu i nie zmienia rozmiarów po zmianie temperatury. Kruchy i dosyć twardy, trudny w późniejszej obróbce.
ABS – tworzywo sztuczne otrzymywane z ropy naftowej. Wymaga podgrzewanego stołu o temperaturze ok. 80 stopni. Bardziej elastyczny niż PLA i łatwiejszy w obróbce. Wymaga dobrej wentylacji.