A A A

Drukarka - jak oszczędzić?

PC Format 11/2015
Korzystanie z drukarki wymaga stałego ponoszenia wydatków związanych z zakupem tuszu lub tonera. Zamiast używać oryginalnych, drogich materiałów eksploatacyjnych, można kupować zamienniki. Sprawdziliśmy ich jakość i koszty druku. Piotr Opulski, Artur Wyrzykowski

Materiały do drukarek Brother

Drukarki Brother od lat cieszą się popularnością, a głównym tego powodem był chyba brak zabezpieczeń elektronicznych w kartridżach, a także dostępność tanich i wydajnych zamienników. Dodatkowym plusem była wysoka tolerancja drukarek na tusz słabej jakości. Obecnie stosowane są już zabezpieczenia elektroniczne, co nie zmienia faktu, że z wykorzystaniem zamienników da się uzyskać bardzo niskie koszty druku.

Urządzenia Brother korzystają z kilku różnych zestawów eksploatacyjnych – popularne są LC985, LC1000, LC1249 czy LC123. Wybraliśmy te ostatnie ze względu na to, że pasują do wielu drukarek, ale również z uwagi na kontrowersje wokół nich. Chodzi o to, że w ubiegłym roku Brother zmienił firmware drukarek oraz czipy materiałów eksploatacyjnych, nie zmieniając oznaczeń kartridżów. W efekcie wszystkie materiały LC123 pasują do starszych egzemplarzy drukarek (z firmware’em oznaczonym literą F i wcześniejszych), ale tylko niektóre współpracują z nowszymi egzemplarzami (firmware G). Mając drukarkę kupioną kilka miesięcy temu, nie możesz być pewien, czy dany tusz będzie do niej pasował, czy nie.

Materiały testowaliśmy na starej drukarce MFC-J4510DW, a zgodność z nowymi urządzeniami sprawdzaliśmy na drukarce DCP-J552DW.

Tusze oryginalne

Kartridże CMYK do drukarek Brothera można kupować osobno, ale jest dostępny także pakiet LC123VALBP. Ta powiększona wersja ma wydajność około 600 stron, ale jest niestety dość droga, kosztuje ok. 220 zł. Jednak w przeliczeniu na stronę jest to obecnie najlepsza opcja. Zmierzone przez nas parametry kartridżów Brother są lepsze od nominalnych. Cztery kolory CMYK wystarczyły odpowiednio na 707, 567, 731 oraz 657 stron. Średnio daje to wydajność 666 stron na kartridż. Podczas testu wydajności drukarka zużyła w sumie około 30 ml tuszu.

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że materiały mogłyby wystarczyć do wydrukowania znacznie większej liczby stron. Do ostatniego wydruku zachowana jest stała jakość, widoczne są jedynie cienkie paski pomiędzy kolejnymi przejściami głowicy. Gdy urządzenie stanowczo odmawia drukowania, w kartridżu zostaje jeszcze spora ilość tuszu.

Zamienniki ActiveJet

Zamienniki ActiveJet są oznaczone jako AB-123XN, gdzie X oznacza jeden z kolorów CMYK. Są to zamienniki fabrycznie nowe (litera N), więc ich wygląd jest ujednolicony, również opakowania są niemal identyczne, wszystkie mają hologram. Wśród kupionych ośmiu kartridżów, tylko jeden miał na opakowaniu naklejkę New Chip i tylko ten jeden pasował do nowej drukarki DCP-J552DW – reszta nie jest zgodna z najnowszymi drukarkami.

Jeśli chodzi o wydajność, zamienniki ActiveJet spełniły nasze oczekiwania. Przy cenie niższej prawie o połowę oferują wydajność lepszą od materiałów oryginalnych – w niektórych przypadkach nawet o połowę. Daje to koszt druku kolorowej strony A4 na poziomie 15 groszy.

Jakość druku z użyciem zamienników ActiveJet jest zbliżona do oryginalnej, chociaż czerń na zdjęciach (na papierze fotograficznym) jest trochę mniej intensywna.

Zamienniki Asarto

Tusze Asarto mają jednolite opakowania i kartridże. Wyjątkiem były czarne tusze, które nie miały logotypu, poza tym dwa egzemplarze miały różne etykietki. Można więc przypuszczać, że kolorowe tusze są fabrycznie nowe, natomiast czarne są refabrykowane.

Jeśli chodzi o wydajność i jej relację do ceny, materiały Asarto okazały się najlepsze. Cena kompletu czterech kartridżów jest o 2/3 niższa niż materiałów oryginalnych, a wystarczają one na zadrukowanie od 818 do 1193 stron przy deklarowanej wydajności rzędu 600 stron. Dzięki temu koszt druku jednej kolorowej strony A4 wynosi zaledwie około 7,5 grosza.

Do jakości druku nie mamy dużych zastrzeżeń – od początku do samego końca kartridże drukują poprawnie. Tylko na zdjęciach widoczne jest mniejsze nasycenie barw, a także tendencja do drukowania lekko niebieskawych szarości. Zatem jeśli sprzęt ma służyć do drukowania zdjęć, lepiej wybrać materiały innej marki, jednak osoby kupujące zamienniki stawiają raczej na cenę, a nie idealne odwzorowanie barw, więc nie powinno to być problemem.

Tak jak się spodziewaliśmy, kartridże nie są zgodne z nowymi egzemplarzami drukarek. Mimo że zaczynają drukować, po dwóch stronach drukarka wyświetla komunikat „Nie można wykryć”. Być może jest jakiś sposób na zmuszenie sprzętu do pracy, ale nie uzyskaliśmy od producenta odpowiedzi na pytanie zadane przez formularz kontaktowy.

Zamienniki Printt

Zakup odpowiedniego tuszu do drukarki Brother w przypadku Printt okazał się niezbyt łatwy. Na stronie producenta panuje bałagan w informacjach technicznych. Do naszej drukarki testowej powinny pasować zarówno tusze NAB123, jak i NAB123/125XL, ale po zakupie tych ostatnich okazało się, że drukarka ich nie rozpoznaje.

Stanęło więc na NAB123, przy czym po zakupie dwóch kompletów otrzymaliśmy różne produkty. Okazało się, że w sprzedaży są zarówno nowe (z literą n na końcu, np. NAB123Cn), jak i regenerowane. Zależnie od wersji kolorowe kartridże mają 11 lub 14 ml pojemności (do testów wydajności użyliśmy tych drugich). Sprzedawcy nie informują, co sprzedają – być może po prostu sami nie wiedzą, co otrzymają od producenta, dlatego klient również nie do końca wie, co nabędzie. Co ciekawe, kartridż z czarnym kolorem ma pojemność 20 ml, a na stronie producenta w jednym miejscu widnieje informacja, że jest to 14 ml.

Gdy już uda się zakupić prawidłowe materiały, eksploatacja nie nastręcza problemów, pod warunkiem, że masz starszy egzemplarz drukarki. Tusze mają stare czipy i nie pasują do nowych drukarek.

Wydajność kartridżów NTT jest nieco wyższa niż oryginalnych – wystarczają do zadrukowania 750–842 stron. Są znacząco tańsze, ale nie tak tanie jak Asarto. Koszt druku kolorowej strony A4 wynosi nieco ponad 14 groszy. Jakość druku jest najlepsza, o czym świadczy niski błąd odwzorowania barw (nawet niższy niż w przypadku tuszu Brothera), a także bardzo dobra ogólna jakość fotografii.

Asarto AS-B123C/M/Y/BK

Najlepszym wyborem dla posiadaczy drukarek Brother zgodnych z tuszami LC123 okazały się materiały marki Asarto. Producent nie podaje ich pojemności, ale deklaruje wydajność na poziomie 600 stron na każdy kolor. W rzeczywistości wynik był jeszcze lepszy – poszczególne tusze testowe wystarczyły na 818–1193 strony. Co więcej, są to najtańsze materiały, bo za komplet czterech kartridżów trzeba zapłacić niecałe 70 zł. Podobny zestaw ActiveJet kosztuje ok. 120, a Printt – około 130 zł. Niestety jest jeden minus, który dotyczy zresztą wszystkich zamienników LC123 – brak zgodności z nowszymi egzemplarzami drukarek wyprodukowanymi na przestrzeni ostatniego roku. Żaden z producentów przed tym nie ostrzega, więc łatwo o rozczarowanie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
sbab
6 października 2015, 10:22
Fajnie by było jakbyście przetestowali też trochę tańsze zamienniki np. Actis (ten sam producent co Active Jet)
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto