Duży skok wydajności
- Informacje, na co zwrócić uwagę, kupując laptopa
- Zalety i wady najnowszych mobilnych procesorów Intela
- Podsumowanie wyników testu
- Opisy przetestowanych modeli
- Ekran i rozdzielczość. Do wyboru są ekrany o przekątnej od 10 do 17 cali. Najmniejsze (10–13”) idealnie się nadają do mobilnej pracy poza domem, największe (17”) mają komputery praktycznie stacjonarne. Większość ekranów ma rozdzielczość 1366x768, co wystarcza do zastosowań amatorskich, ale np. do profesjonalnej obróbki grafiki to za mało.
- Procesor i jego wydajność. Praktycznie każdy stosowany w nowoczesnych notebookach procesor, z wyjątkiem netbookowych atomów i podobnych energooszczędnych modeli, wystarczy do codziennej pracy. Najwyższą wydajność i komfort pracy zapewnią procesory z rodziny Core i3/5/7 lub nieco starsze Core 2 Duo oraz AMD Turion X2.
- Układ graficzny może być zintegrowany z chipsetem lub procesorem albo mieć postać osobnego układu. Pierwsze rozwiązanie zapewnia energooszczędność, drugie wydajność niezbędną w grach. W wielu komputerach stosuje się też hybrydy łączące zalety obu rozwiązań.
- Akumulator. Powinien mieć pojemność minimum 50 watogodzin . Pojemność można odczytać na naklejce po wyjęciu akumulatora z notebooka. Na długość czasu pracy wpływa jednak nie tylko jego pojemność, ale także wszystkie inne elementy komputera – np. im wydajniejsza karta grafiki i procesor, tym czas pracy krótszy.
- Złącza i interfejsy. W praktyce potrzebne są przynajmniej 3 porty USB, czytnik kart pamięci i wyjście monitorowe – najlepiej HDMI.
Nowe procesory Intela mają też zintegrowany kontroler pamięci, co zmniejsza stopień skomplikowania płyt głównych. Wykorzystują technologię wielowątkowości, co przyspiesza działanie programów. W seriach Core i5 oraz i7 jest też obecna technologia automatycznego podkręcania Turbo Boost , a modele od Core i5–500 wzwyż zapewniają wsparcie szyfrowania AES.
Jest też bardzo dużo nowych układów AMD, choć korzystających z nich notebooków – stosunkowo mało. Rozeznanie się wśród kilkunastu serii procesorów AMD Athlon, Sempron, Turion i Phenom jest nie lada wyzwaniem. Najszybsze mobilne układy AMD Phenom II zapewniają wydajność na poziomie Intel Core i5 520M. Serie Turion i Athlon reprezentują wydajność na poziomie starszych układów Intela.
Układ graficzny w nowych procesorach Intela, wbudowany w sam procesor, a nie w chipset, pozwala pracować na zasilaniu z akumulatora nawet do 10 godzin! Drugi, znacznie wydajniejszy układ graficzny, jest ręcznie bądź automatycznie przełączany w razie zapotrzebowania na wyższą wydajność, czyli w praktyce tylko do gier. Firma ATI technologię podwójnych układów graficznych nazwała XGP (eXternal Graphics Platform), a Nvidia promuje ją pod hasłem Optimus.