Duży skok wydajności
|
zestaw układów sterujących płyty głównej, który odpowiada za komunikację pomiędzy procesorem a pozostałymi komponentami; zwykle składa się z dwóch układów, tzw. mostka północnego i południowego watogodzina w skrócie Wh, jednostka określająca energię zużytą przez odbiornik o mocy 1 wata w ciągu 1 godziny; większa pojemność akumulatora wyrażona w Wh pozwala zasilać urządzenie o większej mocy albo przez dłuższy czas Turbo Boost technologia stosowana w procesorach Intela, dynamicznie zwiększająca częstotliwości rdzeni w zależności od ich obciążenia; efektem jest wzrost wydajności procesora – największy w programach jednowątkowych AES ang. Advanced Encryption Standard – algorytm wykorzystujący do szyfrowania bloków danych klucz 128-, 192- lub 256-bitowy; jest szybszy, bezpieczniejszy i wymaga mniejszej mocy obliczeniowej niż jego poprzednik DES eSATA ang. external SATA, szeregowy interfejs do podłączania zewnętrznych dysków oraz napędów optycznych; zgodny z SATA, oferuje taką samą wydajność (300 MB/s), różni się jedynie konstrukcją mechaniczną złącza SSD ang. Solid State Disk – pamięć flash wykorzystywana zamiast dysków twardych; w porównaniu z nimi zapewnia krótszy czas dostępu do danych, mniejsze zużycie energii i większą wytrzymałość (nie ma części mechanicznych) |
W naszym teście najlepsze pod względem mocy obliczeniowej okazały się notebooki z układami Core i5 430M. Wyższe modele, Core i5 520M oraz 540 M (w notebookach Della i Samsunga), mimo wyższej częstotliwości pracy wcale nie zapewniły lepszych osiągów.
Wydajna grafika zużywa więcej energii, więc gdy nie grasz, lepiej korzystać z oszczędniejszej karty. Niestety, nie zawsze notebook umie sam je przełączyć. A tylko nieliczne komputery wyposażone w dwa układy graficzne (zintegrowany z procesorem i dodatkowy), pozwalają użytkownikowi samodzielnie wybrać, z którego układu chce korzystać. To modele Asus U30Jc, Acer Aspire 5820TG oraz MSI CX620.
Niestety, niektórych nowinek technicznych nie znaleziono w żadnym modelu. Nie było ani napędów blu-ray ani dysków SSD.
Pewnie dlatego, że te dodatki znacząco podniosłyby cenę laptopów.