1. miejsce - Acer Aspire 5820TG-43G32Mn
Notebook Acera z serii Timeline, który łączy wydajność z długim czasem pracy na baterii – bez zasilania sieciowego może działać nawet ponad 10 godzin. Oferuje możliwość wyboru grafiki wbudowanej lub dodatkowej, ma też touchpad z funkcją multitouch, który pozwala łatwo obracać i skalować obiekty na ekranie. Jakość wykonania jest bardzo dobra, a wyjątkowe wrażenie robi płaska konstrukcja notebooka, jaką uzyskano przy sporych wymiarach całej obudowy. Podczas użytkowania najbardziej przeszkadza nietypowa, niestabilna konstrukcja klawiszy.
PLUSY:
- Wydajny procesor
- Bardzo wydajna grafika
- Czas pracy na baterii
MINUSY:
- Brak eSATA
- Brak gniazda na karty ExpressCard
2. miejsce - Asus U30Jc
Dobrze wyposażony notebook o niewielkich wymiarach, choć jak na 13-calowe urządzenie nie jest superlekki. Procesor Core i3 zapewnia niezłą wydajność, a akumulator o pojemności aż 84 Wh owocuje niezwykle długim, ponad 10-godzinnym czasem pracy bez konieczności zasilania sieciowego. Z ciekawszych rozwiązań warto wymienić Asus WebStorage (więcej miejsca w sieci) oraz mnóstwo oprogramowania Asusa. Jednak przy takiej cenie jakość wykonania powinna być wyższa, co dotyczy montażu klawiatury czy niedokładności malowania obudowy srebrną farbą.
PLUSY:
- Wymiary i waga
- Czas pracy na baterii
- Bardzo pojemny dysk
MINUSY:
- Brak portu eSATA
- Brak gniazda na karty ExpressCard
3. miejsce - Acer Aspire 5741G-434G64Mn
Notebook nieco podobny do Aspire 5820TG, jednak nie należy do serii Timeline cechującej się długim czasem pracy na baterii – zamiast 10 godzin jest to maksymalnie 4,5 godziny. Winien jest m.in. akumulator o pojemności tylko 45 Wh, a także konstrukcja systemu graficznego, która nie przewiduje wykorzystania grafiki wbudowanej w procesor. Zatem cały czas działa GeForce GT 320M. Notebook ma też jedną wspólną cechę z modelem z pierwszego miejsca – oryginalną, ale w praktyce źle działającą klawiaturę. Ma za to bardzo pojemny dysk.
PLUSY:
- Wydajny procesor
- Bardzo pojemny dysk
- Cichy system chłodzenia
MINUSY:
- Brak portu eSATA
- Brak gniazda na karty ExpressCard
4. miejsce - Samsung R580-JS03PL
Wydajny komputer z procesorem Core i5 oraz dodatkową grafiką GeForce GT 330M. Do pełnego wykorzystania możliwości sprzętu brakuje jednak systemu 64-bitowego (tym bardziej że w konstrukcji wykorzystano 4 GB pamięci RAM) oraz możliwości wyboru karty graficznej. Notebook ma na stałe włączony układ GeForce, przez co maksymalny czas pracy na zasilaniu z niezbyt pojemnego (48 Wh) akumulatora wynosi niecałe 3,5 godziny. Producent dołącza do notebooka bardzo dużo dodatkowego oprogramowania, co może być zarówno zaletą, jak i wadą.
PLUSY:
- Bardzo wydajna grafika
- Pojemny dysk
MINUSY:
- Czas pracy na baterii
- System 32-bitowy
5. miejsce - Toshiba Satellite A660-13P
Na pierwszy rzut oka komputer robi raczej negatywne wrażenie. Ma zaokrąglone kształty i wydaje się niezbyt nowoczesny. Kilka jaskrawych światełek (włącznik, panel z dodatkowymi przyciskami, linijka przy touchpadzie, logo Satellite) bardziej irytuje niż zachęca. Jednak w rzeczywistości sprzęt cechuje się bardzo dobrymi parametrami, bo ma wydajny procesor i grafikę, pojemny dysk oraz pełny zestaw portów (łącznie z eSATA i gniazdem na karty rozszerzeń). Klawiatura ma dobry układ klawiszy, a nad nią znajduje się panel z przyciskami multimedialnymi.
PLUSY:
- Wydajny procesor
- Wydajna grafika
- Pojemny dysk
MINUSY:
6. miejsce - Samsung R780-JS03PL
Model bardzo podobny do Samsunga R580, tyle że ma większy ekran 17,3” o wyższej rozdzielczości. Dzięki temu nadaje się do bardziej ambitnych prac, ale traci na mobilności. Pozostałe cechy są niemal takie same jak w R580. Brakuje zatem systemu 64-bitowego oraz możliwości wyboru układu graficznego. Czas pracy na baterii jest nieco krótszy niż w przypadku modelu R580. Mimo wielu błyszczących elementów obudowy notebook wygląda całkiem ładnie, a zabrudzenia są mniej widoczne niż na błyszczących obudowach w jednym kolorze.
PLUSY:
- Duży ekran 1600x900
- Bardzo wydajna grafika
- Pojemny dysk
MINUSY:
- Czas pracy na baterii
- System 32-bitowy
- Względnie duża waga