1. miejsce - Canon FS10
Kamera wyróżnia się funkcjonalnością i jakością nagrań. Ma duży zoom optyczny 37x i wyjątkowo sprawny układ stabilizacji elektronicznej. System sterowania i funkcji jest najbardziej zbliżony do klasycznej kamery MiniDV, ten model jest tylko nieco mniejszy i lżejszy. 8 GB wbudowanej pamięci flash mieści 5–10 godzin filmu.
Wygodne sterowanie funkcjami kamery jest możliwe za pomocą dżojstika umieszczonego obok ekranu oraz przycisków pod nim. Ekran 2,7” mógłby mieć trochę wyższą rozdzielczość i jakość. Kamera jako jedyna w teście ma gniazdo do podłączenia zewnętrznego mikrofonu, oferuje bardzo dokładny system informacji o stanie akumulatora, którego pojemność wg producenta wystarcza na ponad 3 godziny nagrań. Wbudowany doświetlacz LED ma niewielką wydajność. Jako aparat może zarejestrować zdjęcia o rozdzielczości do 1152x864, co mniej więcej odpowiada wielkości przetwornika CCD 1,07 mln pikseli.
PLUSY:
- Praktyczna konstrukcja
- Wygodne sterowanie
- Najlepsza jakość nagrań
MINUSY:
- Nieco za mały i słaby ekran LCD
2. miejsce - JVC Everio GZ-MS100E
Ładna, mała i lekka kamera, dobrze zaprojektowana pod względem ergonomii. Wygodne sterowanie za pomocą przycisków pod ekranem LCD, można mieć zastrzeżenia do sensora dotykowego. Duży, 35-krotny zoom i dobry 2,7-calowy wyświetlacz LCD. Niestety, kamera nie ma wbudowanej pamięci.
PLUSY:
- Praktyczna konstrukcja
- Prosta obsługa
- Polskie menu
MINUSY:
- Niezbyt wygodny sensor dotykowy
3. miejsce - Praktica DVC 5.1 HD
Kamera ma spore wymiary i dobrze leży w dłoni. Nagrywa filmy HD (1280x720), robi zdjęcia do 3264x2448 pikseli, ale ma tylko 5-krotny zoom optyczny. Część przycisków umieszczono na bocznej ściance, co utrudnia sterowanie niektórymi funkcjami. Kamera ma wbudowaną lampę błyskową i doświetlacz.
PLUSY:
- Rozdzielczość HD
- Normalne wymiary
- Wygodna obsługa
MINUSY:
- Zoom optyczny tylko 5x
- Złe rozmieszczenie części przycisków
4. miejsce - Toshiba Camileo Pro HD
Kamera z uchwytem prostopadłym do osi obiektywu i zbyt wysoko umieszczonym dżojstikiem sterującym. Ma przetwornik CMOS 5 mln pikseli, filmuje w trybie 720p (1280x720), robi zdjęcia interpolowane do 9 mln pikseli, ale ma tylko 3-krotny zoom optyczny. Odtwarza za to pliki MP3 i ma funkcję dyktafonu.
PLUSY:
- Rozdzielczość HD
- Odtwarzacz MP3 i dyktafon
MINUSY:
- Słaba jakość nagrań
- Niewygodna obsługa
5. miejsce - Samsung VP-MX10A
Proste urządzenie, okrojone z pewnych funkcji, np. nie robi zdjęć. Wygodny przełącznik krzyżowy umieszczony obok ekranu i obracany uchwyt ułatwiający filmowanie. Obiektyw firmowany przez Schneider Kreuznach ma 34-krotny zoom. Wyposażona w 4 GB wbudowanej pamięci i dobry ekran 2,7”.
PLUSY:
- Uproszczone sterowanie
- Polskie menu
- Obrotowy uchwyt
MINUSY:
- Słaba jakość nagrań
- Brak dodatkowych funkcji
6. miejsce - Toshiba Camileo Pro
Uchwyt prostopadły do osi obiektywu, ograniczona liczba przycisków sterujących. Główny przełącznik krzyżowy umieszczony zbyt wysoko, a do nietypowego menu trzeba się przyzwyczajać. Kamera odtwarza pliki MP3, wyświetla pliki TXT i służy jako dyktafon. Robi też zdjęcia o rozdzielczości do 11 mln pikseli, ale ma tylko 3-krotny zoom optyczny.
PLUSY:
- Odtwarzacz MP3 i dyktafon
MINUSY:
- Słaba jakość nagrań
- Niewygodna obsługa
7. miejsce - Panasonic SDR-S7
Mała i lekka kamera, sprawiająca trochę wrażenie zabawki. Jednak dobrze leży w dłoni. Podstawowa obsługa nie przysparza kłopotów, ale przyciski sterujące umieszczono na bocznej ściance kamery. Urządzenie ma 10-krotny zoom optyczny, dobry wyświetlacz 2,7”, funkcję elektronicznej stabilizacji obrazu.
PLUSY:
- Małe wymiary
- Polskie menu
- Prosta obsługa
MINUSY:
- Słaba jakość nagrań
- Złe rozmieszczenie części przycisków