Jak nie stracić plików
Jak w każdym systemie operacyjnym, również na dysku NAS można ustawić limity, które uchronią przestrzeń dyskową przed całkowitym zapełnieniem. W głównym oknie z funkcjami wybierz Użytkownicy i grupy. Następnie kliknij Ustawienia limitów.
Zaznacz opcję Włącz limity i w polu poniżej wpisz domyślny limit dla każdego z użytkowników, np. 200 GB. Włączenie tej funkcji wymaga ponownego uruchomienia dysku.
Zwróć uwagę, że po włączeniu limitów w ustawieniach dotyczących użytkowników pojawi się pole Wartość limitu danych. W ten sposób można ustalić dla danej osoby limit inny niż wartość domyślna.
Ponadto w systemie działa sporo różnych protokołów i usług – nie wszystkie są niezbędne, część można spokojnie wyłączyć. W głównym oknie z funkcjami otwórz sekcję Protokoły. Następnie w oknie o tej samej nazwie wyłącz te protokoły, których nie używasz. W wielu przypadkach niezbędny jest tylko dostęp przez HTTP, a także funkcja udostępniania plików.
Aby uchronić się przed utratą konfiguracji samego dysku NAS, w głównym oknie z funkcjami otwórz Tworzenie kopii zapasowej i przywracanie konfiguracji. Kliknij opcję Utwórz kopię zapasową konfiguracji i wskaż miejsce na dysku, gdzie ma trafić kopia. Jeśli kiedyś zajdzie potrzeba ponownego skonfigurowania dysku, zestaw własnych ustawień będziesz mógł wczytać z tak zapisanego pliku.
Dysk NAS ma szereg zabezpieczeń również na poziomie sprzętowym. Nie trzeba w nie ingerować, ale możesz otworzyć Zarządzanie napędami, by je przejrzeć. Widać, że dyski pracują w lustrzanej konfiguracji, np. Lustro (RAID 1) (na dwóch dyskach urządzenia przechowywana jest ta sama kopia danych), a bufor zapisu działa w ustawieniu Włączone z zasilaczem UPS (bez zasilacza dane trafiają od razu na dyski, z pominięciem bufora, więc w razie zaniku zasilania nie grozi ich utrata). System będzie też cyklicznie sprawdzał poprawność danych.