A A A

Kamera dla ciebie

PC Format 6/2009
Dzisiaj każdy może kręcić filmy. Niekoniecznie komercyjne, ale za to z własnego życia. Warunkiem jest odpowiedni sprzęt, czyli kamera. Co znaczy odpowiedni? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie było celem naszego testu ośmiu współczesnych cyfrowych kamer ze średniego segmentu cenowego.

Moim zdaniem

  • Sebastian Kręzel
    redaktor działu Hardware
Jeśli jesteś posiadaczem telewizora Full HD, kup odpowiednią do niego kamerę wideo. Dzięki temu będziesz mógł oglądać filmy o wysokiej jakości. Oczywiście najlepiej byłoby nabyć kamerę z matrycą 1920x1080 pikseli, jednak obecnie są one bardzo drogie. Wyjściem jest zakup kamery określanej mianem HD, jednak wyposażonej w matrycę 1440x1080 pikseli, która będzie dwukrotnie tańsza, a nakręcony nią film będzie miał rozdzielczość 1920x1080. Osoby rozglądające się za klasyczną kamerą powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na modele z wbudowanymi dyskami twardymi. Są one tylko minimalnie droższe od tych na pamięci flash, ale za to znacznie bardziej funkcjonalne.
W artykule znajdziesz:
  • Zalety i wady różnych nośników pamięci
  • Cechy dobrej kamery wideo
  • Opisy ośmiu przetestowanych urządzeń

Dynamiczne zmiany na rynku elektroniki konsumenckiej, konieczność ograniczenia kosztów produkcji, a także cen kamer, wymusiły na ich producentach zastąpienie wysłużonych mechanizmów zapisu danych nowocześniejszymi rozwiązaniami. Wielu skierowało swoje działania w stronę kart pamięci flash. Inni zapis na kartach potraktowali jako możliwość alternatywną, natomiast za podstawowy nośnik przyjęli wbudowany dysk twardy. Pozwala on na zapisywanie ogromnych ilości danych, a także ich stosunkowo łatwe przenoszenie do komputera czy innego cyfrowego urządzenia wideo.

Kamery zapisujące dane na kasetach typu MiniDV odchodzą powoli w niepamięć i stanowią coraz mniejszy fragment rynku, jednak kuszą atrakcyjną ceną. I jeśli nie przeszkadza ci uciążliwy proces przenoszenia danych, warto się zainteresować również nimi. W sprzedaży znajdują się także kamery na płyty DVD, ale wśród testowanych modeli nie było ani jednego, który wykorzystywałby taki nośnik.

Zalety cyfrowych nośników

Wbudowany w kamerę dysk twardy pozwala na zapis nagrania wideo o długości do kilkudziesięciu godzin. Oczywiście można to zrobić tylko etapami lub po podłączeniu kamery do zasilania sieciowego, bo przeciętny akumulator jest w stanie ją zasilać przez 2 godziny. Nagrania z dysku można wykorzystać w różny sposób – przenieść je do komputera, podłączyć kamerę do zewnętrznej nagrywarki DVD i nagrać film na płytę. Można także podłączyć urządzenie bezpośrednio do telewizora, zazwyczaj wykorzystując wyjście kompozytowe, a w przypadku niektórych kamer także HDMI.

Bardzo wygodnym nośnikiem okazują się karty pamięci. Tym wygodniejszym, że spora część odtwarzaczy DVD ma takie gniazdo oraz możliwość bezpośredniego odtwarzania filmów z takich właśnie kart.

Cechy dobrej kamery wideo

  • JAKOŚĆ FILMÓW
    Filmy uzyskane za pomocą kamery powinny mieć przede wszystkim odpowiednią ostrość i kolorystykę, ale ważne jest również, by miały jak najmniejsze zakłócenia (szumy) oraz zniekształcenia geometrii.
  • OBSŁUGA
    Ekran LCD i zestaw przycisków musi zapewnić intuicyjną obsługę. Wygodny okazuje się ekran dotykowy. Istotny jest też klasyczny kształt i wielkość kamery, by dobrze leżała w dłoni.
  • WYPOSAŻENIE
    Kamera jest urządzeniem „samowystarczalnym”, wyposażonym w mikrofon, głośnik, zasilanie itd. Przydatny może się okazać port USB, wyjście wideo umożliwiające podłączenie kamery do telewizora, ładowarka sieciowa, wbudowana lampa wideo czy choćby etui. Podczas oglądania materiału wideo może się przydać pilot.
  • ZESTAW FUNKCJI
    Podczas użytkowania kamery przydają się dodatkowe tryby do filmowania w różnych warunkach, możliwość ręcznego ustawienia balansu bieli, funkcje stabilizacji obrazu, a także oczywiście możliwość robienia zdjęć. Wbudowany odtwarzacz MP3 czy dyktafon są zbędnym dodatkiem.

Formaty obrazu

Podstawowym formatem obrazu rejestrowanym przez kamery jest nadal klasyczny format PAL o rozdzielczości 720x576 pikseli. Obraz ten jest w pełni zgodny z telewizorami kineskopowymi i bez przeszkód będzie wyświetlany także na nowoczesnym telewizorze plazmowym lub LCD.

Niestety, na dużych ekranach uwidocznią się niedoskonałości tego formatu. Najlepsza byłaby więc kamera potrafiąca zapisać informacje w wysokiej rozdzielczości (HD). Do wyboru są modele Full HD, które mają matrycę o rozdzielczości 1920x1080 pikseli i potrafią zapisywać filmy z tą rozdzielczością (lub niższą – tryb 720p). Jednak najtańsze kamery tego typu kosztują około 2000 zł.

Są też dużo tańsze kamery określane mianem HD, jednak bez takiej matrycy, ale z przetwornikami o rozdzielczości 1440x1080 pikseli (tzw. matrycą anamorficzną). Oczywiście jakość takiego filmu jest nieco gorsza od jakości filmu uzyskanego na kamerach z natywną matrycą o rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Jednak należy pamiętać, że w domowych warunkach różnice między takimi filmami będą nie do wychwycenia. A na telewizorze HD taki obraz i tak będzie o niebo lepszy od klasycznego filmu SD.

Możliwości i wyposażenie

Kamera do zastosowań amatorskich musi mieć kompaktowe wymiary i nie może być zbyt ciężka. Ważnym szczegółem jest długość pracy akumulatora oraz możliwość zastosowania akumulatora o wydłużonej żywotności. Nie bez znaczenia pozostaje ekran LCD, który pozwoli na ocenę nagrywanego filmu oraz odpowiednie kadrowanie ujęć.

Inny ważny element to intuicyjność menu oraz panelu sterowania. Zaawansowane funkcje, jeżeli kamera jest w nie wyposażona, nie mogą być ukryte głęboko w menu. Bardzo wygodnie się steruje kamerami mającymi ekran dotykowy lub przyciski umieszczone na ramce ekranu. Mogłoby się wydawać, że różnice między cyfrowymi aparatami fotograficznymi a kamerami powoli się zacierają. Jedne i drugie urządzenia umożliwiają rejestrowanie filmów oraz zapis zdjęć. Jednak kamery w tym drugim zadaniu wypadają bardzo słabo – rozdzielczość zdjęć jest mała, a jakość naprawdę mizerna i porównywalna z fotografiami z kiepskiej komórki. Zdjęcia nadają się najwyżej do umieszczenia na witrynie WWW. Nieco lepiej jednak pod tym względem wypadają kamery HD, które mają matryce o większej rozdzielczości, choć i one nie mogą jeszcze konkurować nawet z tanimi kompaktami.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto