A A A

Komputerowe ABC

PC Format 02/2011
Czy masz w swoim otoczeniu kogoś, kto jeszcze nie korzysta z komputera, np. babcię lub dziadka albo młodsze rodzeństwo? Zaproś tę osobę do wspólnej lektury naszego dodatku. Informacje zawarte na kolejnych stronach ułatwią oswojenie się z komputerem. Krok po kroku wyjaśniamy nie tylko podstawy obsługi tego urządzenia i systemu operacyjnego Windows 7, ale także pomagamy w stawianiu pierwszych kroków w internecie. [Agnieszka Serafinowicz]

Zwiększanie czytelności interfejsu

System Windows został wyposażony w funkcje ułatwiające korzystanie z komputera osobom o słabszym wzroku. Wyjaśniamy, jak z nich korzystać.

Zwiększanie ikon i napisów

Zaczniemy od zwiększenia ikon i napisów. W większości przypadków wprowadzenie tych zmian wystarcza do komfortowego korzystania z komputera.


Jeżeli ikony widoczne na pulpicie Windows wydają się zbyt małe, można je łatwo powiększyć. W tym celu klikamy prawym klawiszem myszki w pustym obszarze pulpitu i z wyświetlonego w ten sposób menu kontekstowego wybieramy kolejno (klikając): Widok oraz Duże ikony (standardowo wybrana jest pozycja Średnie ikony). Menu zniknie, a widoczne na pulpicie ikonki zostaną znacznie powiększone.




Podpisy pod ikonami – mimo ich powiększenia – wciąż są małe. Łatwo to zmienić. Przy okazji można powiększyć wszystkie napisy w całym systemie – z pewnością poprawi to ich czytelność. Ponownie klikamy pulpit Windows prawym klawiszem myszki, ale tym razem z wyświetlonego menu kontekstowego wybieramy pozycję Rozdzielczość ekranu.


Na ekranie pojawi się okno: Rozdzielczość ekranu. Klikamy widoczny w tym oknie niebieski napis: Zmień wielkość tekstu i innych elementów.



Wyświetli się okno Ekran, w którym widoczne są trzy opcje sterujące wielkością tekstu wyświetlanego na ekranie. Standardowo zaznaczona jest opcja Mniejsze. Zaznaczamy (kliknięciem) opcję  Średnie. Można zaznaczyć opcję Większe, ale najprawdopodobniej system wyświetli wtedy komunikat ostrzegawczy informujący o tym, że przy takim ustawieniu nie wszystkie elementy systemu mogą być widoczne bądź prawidłowo wyświetlane. Po wybraniu opcji Średnie zatwierdzamy wybór, klikając przycisk Zastosuj.


Pojawi się okno dialogowe z informacją o konieczności wylogowania się. Klikamy przycisk Wyloguj teraz.



Po krótkiej chwili na ekranie pojawi się niewielka ikona – to tzw. ikona logowania. Klikamy ją, by z powrotem wejść do systemu, czyli mówiąc fachowo – zalogować się.



Gdy pojawi się pulpit, zobaczymy różnicę. Podpisy pod powiększonymi wcześniej ikonami są większe, większe są również ikonki w obszarze powiadomień, większe są wskazania zegarka widocznego w dolnym, prawym rogu ekranu, większe jest również menu Start po jego rozwinięciu.

Bardziej kontrastowy interfejs


Jeżeli standardowa kolorystyka interfejsu systemowego sprawia, że poszczególne elementy Windows są słabo widoczne, można skorzystać z dostępnych w systemie trybów wyświetlania o bardzo wysokim kontraście. Klikamy prawym klawiszem myszy w pustym miejscu na pulpicie Windows i z menu kontekstowego wybieramy pozycję Personalizuj.



Pojawi się okno Personalizacja. Centralny obszar tego okna zajmuje lista dostępnych tzw. kompozycji. Kompozycja to zestaw danych na temat wyglądu systemu. Wybór konkretnej kompozycji decyduje o tym, jak będzie wyglądał system. Standardowo aktywna jest kompozycja o nazwie Windows 7.


Używając kółka myszki lub widocznej po prawej stronie okna pionowej belki przewijania, przewijamy zawartość listy w dół, aż zobaczymy grupę kompozycji Kompozycje podstawowe i o dużym kontraście. Dostępne są tu 4 kompozycje o wysokim kontraście.


Klikamy np. kompozycję n. Kolorystyka ulegnie całkowitej zmianie. Wysoki kontrast ułatwia odczytywanie tekstu, ale pod względem estetycznym system wygląda gorzej. Niedostępne są w tym trybie wszelkie efekty graficzne interfejsu Aero (zaokrąglone okna, efekty przezroczystości itp.). Jeżeli uznamy, że tryb wysokiego kontrastu jest niepotrzebny, można wrócić do standardowej kompozycji (przewijając listę w górę i klikając odpowiednią kompozycję). Oczywiście równie dobrze można wypróbować inne dostępne kompozycje. Gdy decydujemy się na konkretną, po prostu zamykamy okno Personalizuj.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto