A A A

Komputerowe ABC

PC Format 02/2011
Czy masz w swoim otoczeniu kogoś, kto jeszcze nie korzysta z komputera, np. babcię lub dziadka albo młodsze rodzeństwo? Zaproś tę osobę do wspólnej lektury naszego dodatku. Informacje zawarte na kolejnych stronach ułatwią oswojenie się z komputerem. Krok po kroku wyjaśniamy nie tylko podstawy obsługi tego urządzenia i systemu operacyjnego Windows 7, ale także pomagamy w stawianiu pierwszych kroków w internecie. [Agnieszka Serafinowicz]

Tworzenie pierwszego dokumentu tekstowego

Jednym z głównych zastosowań komputerów jest opracowywanie za ich pomocą różnego typu dokumentów. Pokażemy, jak łatwo utworzyć prosty dokument tekstowy, np. podanie.

WordPad – pierwsze kroki


Rozwijamy menu Start. Teraz w polu rozpoczynamy wpisywanie słowa „wordpad”. Najprawdopodobniej już po wpisaniu dwóch literek tego słowa, w menu Start pojawi się wpis WordPad. Klikamy go.



Na ekranie pojawi się okno programu WordPad. Główną część okna zajmuje obszar roboczy z widocznym na nim migającym, pionowym paskiem – to kursor tekstowy – wyznacza on miejsce w dokumencie, w którym będą wprowadzane znaki. Górną część okna programu zajmuje natomiast tzw. wstążka. Jest to poziomy pasek zawierający różne ikony, przyciski i opcje. Omówimy je pokrótce.



Wstążka w WordPadzie składa się z dwóch kart. Domyślnie aktywna jest karta Start. Na tej karcie znajduje się pięć grup poleceń: Schowek, Czcionka, Akapit, Wstaw, Edytowanie. Klikamy kartę Widok. Tutaj widzimy trzy grupy poleceń. Ponadto w prawym dolnym rogu ekranu widoczny jest suwak powiększenia widoku dokumentu. Suwak jest widoczny zawsze, bez względu na to, która z kart wstążki jest w danym momencie aktywna. Klikamy z powrotem kartę Start. Czas na właściwy proces twórczy.


Wprowadzanie tekstu


Każde podanie składa się z charakterystycznych bloków tekstu – danych nadawcy, daty, danych adresata, treści podania oraz podpisu. Zaczniemy od daty i danych nadawcy. Klikamy w obszarze roboczym okna WordPada i rozpoczynamy od wpisania swojego imienia i nazwiska. W pierwszym wierszu podania powinna się znaleźć także data. Można ją wpisać ręcznie, ale jeżeli chcemy umieścić w dokumencie aktualną datę, należy skorzystać z dostępnej w grupie Wstaw ikony Data i godzina. Klikamy ją.



Na ekranie pojawi się okno Data i godzina, w którym można wybrać jeden z dostępnych formatów daty i godziny. Proponujemy formę zaznaczoną na ilustracji. Klikamy przycisk OK, aby zatwierdzić ten wybór.



Powracamy do głównego okna programu. Widać, że data została wstawiona zaraz za nazwiskiem – tak przecież nie może być. To prawda, ale proponujemy, najpierw wprowadzić tekst, a dopiero później zająć się jego odpowiednim formatowaniem. Wciskamy klawisz [Enter] i w kolejnych wierszach podajemy swój adres, następnie adres urzędu/instytucji, do której kierowane jest podanie, treść podania itd. Niesformatowany dokument wypełniony treścią powinien prezentować się mniej więcej tak, jak na ilustracji:

Formatowanie dokumentu


Umieszczamy kursor tekstu między nazwiskiem a datą (trzeba w to miejsce kliknąć myszką). Następnie klikamy na widocznej ponad obszarem roboczym linijce w punkcie odległym o ok. 12 – 12,5 cm od lewego marginesu dokumentu. Na linijce pojawi się w tym miejscu maleńki symbol tabulatora.



Wciskamy klawisz [Tab]. Data zostanie przesunięta na prawą stronę dokumentu, tj. we właściwe miejsce. Wiersze tekstu w danych nadawcy i adresata są dość rozstrzelone. Łatwo to poprawić.


Zaznaczamy w dokumencie swoje dane (zaznaczanie polega na tym, że w miejscu początkowym klikamy i przytrzymujemy lewy przycisk myszy, następnie przeciągamy mysz tak, by zaznaczyć cały potrzebny obszar, po czym puszczamy lewy przycisk myszy). Zaznaczony fragment będzie oznaczony na niebiesko:


Po zaznaczeniu fragmentu tekstu klikamy widoczny w grupie Akapit przycisk Interlinia. Wyświetli się rozwijane menu, na którym klikamy pozycję Dodaj 10pt miejsca po akapitach. Zaznaczone wiersze nie będą już tak odległe od siebie. W analogiczny sposób poprawiamy blok z danymi adresata podania.




Zgodnie z prawidłową formą podania blok z danymi osoby/instytucji, do której kierowane jest podanie, powinien być przesunięty w prawo. Zaznaczamy fragment z danymi adresata, następnie klikamy maleńki kwadracik widoczny na linijce ponad obszarem dokumentu i przeciągamy ten symbol w okolice 8 cm. Cały zaznaczony blok zostanie również przesunięty.



Słowo „Podanie” powinno się znaleźć na środku strony. Można je także wyróżnić np. wytłuszczonym drukiem. Zacznijmy od wycentrowania. Zaznaczamy słowo „Podanie”, następnie w grupie Akapit na wstążce klikamy przycisk Wyśrodkuj. Teraz wytłuszczenie: mając wciąż zaznaczony tekst, klikamy przycisk Pogrubienie w grupie Czcionka.




Umieszczony na końcu podania zwrot grzecznościowy oraz podpis powinny być wyrównane do prawego marginesu. Uzyskamy to w taki sam sposób jak centrowanie napisu „Podanie”. Oczywiście po zaznaczeniu tekstu klikamy zamiast przycisku centrowania przycisk Wyrównaj tekst do prawej.

Zapis i wydruk dokumentu


Teraz przystąpimy do zapisania dokumentu w komputerze. W programie WordPad zapis jest bardzo prosty – klikamy widoczną w górnym lewym rogu okna programu ikonę z symbolem dyskietki.



Pojawi się okno dialogowe Zapisz jako. W polu tekstowym Nazwa pliku wpisujemy nazwę swojego dokumentu, np. Podanie, i klikamy Zapisz. Dokument zostanie zapisany w postaci pliku na komputerze.



eżeli do komputera jest podłączona drukarka, można wydrukować dokument. W tym celu rozwijamy menu główne programu WordPad i klikamy w nim pozycję Drukuj.



Na ekranie pojawi się okno dialogowe Drukowanie. Zakładając, że drukarka jest prawidłowo podłączona i zainstalowana w systemie, jedyne co trzeba zrobić, to kliknąć przycisk Drukuj. Po chwili z drukarki będzie można wyjąć kartkę z wydrukowanym podaniem.



Po skończonej pracy zamykamy program, klikając przycisk Zamknij w oknie programu.

Gdzie jest mój dokument?


Utworzyliśmy i zapisaliśmy dokument. Jak otworzyć dokument po zamknięciu programu, w którym był opracowany? Ponieważ jeszcze nie przećwiczyliśmy operacji na plikach, proponujemy następującą metodę.


Rozwijamy menu Start i w znanym już polu wpisujemy przynajmniej część nazwy zapisanego dokumentu (w naszym przykładzie dokument zapisano pod nazwą „Podanie”). Już po wpisaniu kilku liter nazwy w menu Start powinna się wyświetlić pozycja odpowiadająca nazwie dokumentu Podanie. Klikamy odnaleziony element, a po chwili zostaje uruchomiony program WordPad, do którego będzie automatycznie wczytany opracowany przez nas dokument.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto