Komputerowy inwestor
Jeżeli dobrze poznasz również mechanizmy rynku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaczniesz regularnie zarabiać na wahaniach kursów wspomnianych instrumentów.
Czytając artykuł, poznasz terminy używane przez zawodowych graczy oraz zdobędziesz wiedzę o wielu rzeczach mających wpływ na rynek surowców i walut. Traktuj to jako wskazówki do dalszej nauki, którą powinieneś kontynuować, aby stać się dobrym handlowcem.
Na Foreksie handel odbywa się przez 24 godziny na dobę, w Polsce prawie przez 6 dni w tygodniu (więcej o godzinach otwarcia w ramce „Kto i kiedy handluje”).
Wyróżniamy także najważniejsze pary krzyżowe (cross). Cechuje je to, że nie mają często w swoim składzie dolara, np. EUR/JPY (euro/jen). Ich stosunek jest wynikiem przemnożenia lub podzielenia kursów odpowiednich par dolarowych, ale jest podawany oddzielnie.
Zależność miedzy różnymi parami nazywana jest korelacją i warto o niej poczytać więcej, ponieważ ruchy na poszczególnych parach wzajemnie na siebie oddziałują.
Posłużymy się przykładem pary EUR/USD i jej aktualnym kursem na poziomie 1.3390. Oznacza to, że aby kupić jedno euro, musisz zapłacić 1.3390 dolara amerykańskiego. Przyjmijmy, że prognozujesz, iż euro umocni się w stosunku do dolara. Oznacza to, że aby zarobić, musisz zawrzeć transakcję kupna na tej parze (zajmujesz pozycję długą). Kupujesz zatem walutę bazową (euro) za walutę kwotowaną (dolara) i tym samym otwierasz pozycję. Jeżeli kurs pójdzie w górę, oznacza to dla ciebie zarobek, jeżeli w dół – stratę. Gdy chcesz zrealizować zysk lub stratę, zamykasz pozycję, pieniądze zostają doliczone lub odliczone od konta.
Odwrotną transakcją na tej parze będzie sprzedaż, czyli zajęcie pozycji krótkiej. Oznacza to, że prognozujesz, iż dolar umocni się do euro. Sprzedajesz zatem walutę bazową (euro) i nabywasz ekwiwalent w walucie kwotowanej (dolar). Taki sam mechanizm funkcjonuje na innych parach.