Komputerowy inwestor
Aby rozpocząć handel, kliknij prawym przyciskiem myszy wykres interesującej cię pary walutowej. Z menu kontekstowego wybierz Handel i polecenie Nowe zlecenie. Na ekranie zobaczysz okno służące do składania zleceń. W polu Symbol widzisz nazwę pary walutowej, której dotyczyć będzie transakcja.
Lista Wolumen służy do określania wielkości pozycji, którą zajmiesz (liczba jednostek waluty, którą kupisz lub sprzedasz). Pisaliśmy o tym wcześniej, np. pozycja o wielkości n
oznacza zakup lub sprzedaż 1000 jednostek waluty, pozycja 0,1 lota – 10 tys., a pozycja 1 lot to 100 tys. Zwróć uwagę na depozyt, jaki broker zarezerwuje na twoją pozycję (0,01 lota to w tym przykładzie około 33 złotych). Więcej przeczytasz na stronie swojej platformy, bo kwoty są zmienne i zależą od pary walutowej lub surowca.
Pola Stop Loss i Take Profit służą do zabezpieczenia zarówno twoich strat, jak i zysków. Funkcja Stop Loss pozwala ci określić cenę, po jakiej stratne zlecenie powinno być automatycznie zamknięte, nawet gdy nie ma cię przy komputerze (ucinanie strat to bardzo ważna kwestia w grze na Foreksie, powinieneś o tym poczytać). Opcja Take Profit służy do określenia poziomu wyjścia z zyskiem.
Poniżej widzisz cenę kupna (Bid) i sprzedaży (Ask). Różnica między cenami stanowi spread transakcyjny, co w praktyce jest kosztem otwarcia transakcji (zysk brokera). Spread może się różnić u poszczególnych brokerów oraz na parach walutowych. Na popularnych parach z dużą płynnością, jak np. EUR/USD, spread wynosi często 1–2 pipsy, natomiast już przy EUR/PLN może osiągać 40–120 pipsów.
Pamiętaj, że zakup waluty bazowej następuje zawsze po kursie wyższym – Ask, a sprzedaż po kursie niższym – Bid. W celu ostatecznego zawarcia transakcji wystarczy kliknąć przycisk Sprzedaj lub Kup. Na ekranie zobaczysz komunikat potwierdzający zajęcie pozycji.
Transakcja została zawarta. Na wykresie pojawiła się zielona linia wskazująca miejsce transakcji oraz jej rodzaj. Aby zobaczyć szczegóły otwartej pozycji, kliknij zakładkę Handel w oknie terminala u dołu ekranu. Widzisz tam informacje o wielkości depozytu oraz zysk lub stratę.
W zakładce Historia rachunku możesz obejrzeć wszystkie zamknięte pozycje oraz zobaczyć swój aktualny stan konta. Aby zamknąć zlecenie i zrealizować zysk lub stratę, przejdź do zakładki Handel, kliknij prawym przyciskiem myszy na aktywnej pozycji i wybierz polecenie Zamknij zlecenie.
Na ekranie zobaczysz okno służące do zarządzania otwartą pozycją. Tutaj w każdej chwili możesz edytować wartości Stop Loss i Take Profit czy redukować wielkość pozycji Wolumen. Aby definitywnie zamknąć pozycję, kliknij żółty przycisk Zamknij.