Komputerowy inwestor
Otwórz stronę brokera, którego wybrałeś. Zakładanie rachunku w większości przypadków odbywa się w bardzo podobny sposób. Na stronie brokera wybierz typ rachunku, jaki chciałeś założyć. Do wyboru masz rachunek rzeczywisty lub demonstracyjny. Przy wyborze rachunku rzeczywistego decydujesz się także na jedną z ofert. Różnią się one warunkami i wymaganym minimalnym depozytem.
Wypełnij formularz rejestracyjny, podaj koniecznie prawdziwe dane osobowe i kontaktowe, ponieważ na twoją skrzynkę e-mailową przyjdą informacje potrzebne do uruchomienia platformy i rozpoczęcia inwestowania. Postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi przez twojego brokera.
W wypadku wybrania rachunku rzeczywistego będziesz potrzebował kopii (skanów) dokumentów. Jakich? Zazwyczaj broker wymaga dowodu tożsamości oraz wypełnionego i podpisanego oświadczenia, a w niektórych wypadkach także kopii ostatniego rachunku za media (np. prąd czy telefon). Często dokumenty możesz wysłać za pomocą specjalnego formularza:
Spełnij wszystkie wymagania stawiane przez brokera. W przypadku konta demo nie musisz wysyłać dokumentów i będziesz mógł rozpocząć inwestowanie już za chwilę (oczywiście za wirtualną gotówkę). Na otwarcie rachunku rzeczywistego musisz poczekać 1–3 dni.
Aplikację MetaTrader pobierz ze strony swojego brokera i rozpocznij standardowy proces instalacji. Wybierz język instalacji, zaakceptuj umowę i postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Instalacja, mimo że może się trochę różnić u poszczególnych brokerów, jest bardzo łatwa i nie powinna sprawić żadnych problemów.
Po zakończeniu procesu instalacji aplikacja MetaTrader automatycznie się uruchomi. Na ekranie zobaczysz główne okno programu z czterema wykresami. To właśnie one obrazują ruchy cen oszczególnych par walutowych. Możesz zamknąć dowolne okno przyciskiem X i otworzyć inne z interesującą cię parą, klikając Plik, Nowy wykres i wybierając dowolną parę lub surowiec.
Aplikacja MetaTrader oferuje kilka ciekawych narzędzi do rysowania formacji, linii trendów czy wsparć i oporów. Dzięki temu możesz opracowywać strategie i nanosić je na wykres. Zestaw podstawowych narzędzi znajdziesz na górnej belce.
Warto także zapoznać się z możliwościami edycji wyglądu wykresu oraz z dostępnymi wskaźnikami. Oczywiście, aby korzystać z tych ostatnich, musisz się dowiedzieć, jak działają. Opis popularnych wskaźników znajdziesz na stronie encyklopedii analizy technicznej pod adresem http://wdsoftware.com/pl/encyklopedia-at. Listę wskaźników dostępnych bezpośrednio z aplikacji MetaTrader znajdziesz, klikając kolejno: Wstaw i Wskaźniki.