Większe możliwości routera za darmo
|
Możliwości wielu, zwłaszcza tańszych, routerów można za darmo zwiększyć, instalując na nich niestandardowe oprogramowanie. Na przykład DD-WRT ma wiele przydatnych funkcji, jak graficzne statystyki natężenia ruchu czy opcję regulacji mocy nadajnika Wi-Fi. Choć instalację tego oprogramowania przeprowadza się bardzo łatwo – analogicznie do zwykłej aktualizacji oryginalnego firmware’u, a więc wgrywając je przez panel WWW routera, DD-WRT nie zadziała na każdym routerze. W szczególności na najnowszych modelach, jeszcze nierozpracowanych przez twórców pakietu. Jeśli jesteś zainteresowany takim sposobem przeróbki taniego routera na profesjonalny sprzęt, polecamy nabyć jeden z modeli:
Asus: WL-500g/gP, WL-520g/gP/gU, WL-550 g D-Link: Dir-400, DIR-600 Linksys: WAP54G, WRT54G, WRT54 GS, WRT150 N, WRT160 N, WRT300 N, WRT600 N, WRT610 N Netgear: WGR614 v8, WGR614 L, WNR3500/L/U, WNR834 B
Trzeba być jednak ostrożnym, bo nierzadko pod jedną nazwą routera kryje się kilka zupełnie odmiennych urządzeń, a rozróżnić je można jedynie po tzw. rewizji sprzętu. Aktualną, szczegółową listę wszystkich obsługiwanych przez DD-WRT modeli znajdziesz pod adresem dd-wrt.com/site/support/router-database.
|
Routery dwupasmowe
Jeśli mieszkasz na osiedlu, gdzie w sąsiedztwie pracuje wiele sieci Wi-Fi (wykorzystujących zwykle częstotliwość ok. 2,4 GHz),
z pewnością wzajemnie się one zakłócają. Może to znacznie osłabić jakość sygnału, a nawet prowadzić do zrywania transmisji. Na szczęście standard 802.11n, a także mniej popularny 802.11a, może działać także w paśmie 5 GHz, które jest mniej zakłócone, ponieważ pracuje w nim mniej urządzeń.
Aby móc wykorzystać pasmo 5 GHz, musisz mieć tzw. router dwupasmowy, który będzie sporo droższy od typowego. Musisz też pamiętać, że do korzystania z tej częstotliwości również komputery muszą być wyposażone w zgodne z nią karty Wi-Fi. Zresztą dotyczy to każdego standardu. W przeciwnym wypadku urządzenia będą pracowały w najlepszym trybie obsługiwanym przez parę rou-
ter–karta. Ale nawet jeśli w pecetach wciąż masz karty typu 802.11 g, zakup dobrego routera zgodnego z 802.11n będzie przemyślaną, bo przyszłościową, inwestycją.
Bezproblemowa obsługa
Podczas codziennej eksploatacji bardzo ważnym szczegółem okazuje się oprogramowanie do zarządzania sprzętem, czyli firmware. Użytkownik posługuje się nim przez przeglądarkę WWW, łącząc się z adresem IP routera. Od tego, czy jest on starannie przygotowany, oferuje wiele ustawień, ale i ułatwień, zależy, czy zestawienie sieci będzie formalnością, czy też torem przeszkód. Przede wszystkim warto, aby miał polski interfejs użytkownika oraz dobrą pomoc kontekstową. Pod tym względem pozytywnie wyróżniają się urządzenia Linksysa i D-Linka.
Im więcej pomocnych narzędzi zawiera panel zarządzania, tym lepiej. Przykładem takiego dodatku może być uwzględnienie danych konfiguracyjnych polskich sieci ADSL w routerach tego typu. Wystarczy wtedy wybrać z listy nazwę operatora i podać swój login i hasło dostępowe, nie martwiąc się o ręczny wybór trybu pracy samej sieci. W usprawnienie tego typu wyposażone jest np. oprogramowanie urządzeń D-Link, Linksys czy Intellinet.
Inną od niedawna obecną pomocną funkcją jest WPS (Wi-Fi Protected Setup). Upraszcza ona włączanie komputerów do sieci Wi-Fi. Wystarczy wcisnąć przycisk aktywujący WPS na routerze, po czym zarejestrować kartę WLAN. Jeśli jest ona wyposażona w taki sam aktywator (niektóre modele na USB), również wystarczy jego wciśnięcie. W przeciwnym razie trzeba podać PIN w oprogramowaniu routera.
Dobrze jest, gdy w razie wystąpienia problemów z domową siecią, router służy pomocą w zidentyfikowaniu usterki i jej usunięciu. Podstawowym narzędziem są tu kontrolki informujące o pracy poszczególnych interfejsów. Praktyka pokazuje, że sprawdzają się one lepiej niż wymyślne ekrany LCD prezentujące informacje graficznie, gdyż dają informację na pierwszy rzut oka, bez konieczności przeszukiwania menu wyświetlacza.
Najlepiej, jeśli proste narzędzia diagnostyczne ma też firmware. Test aktywności połączeń oferują niektóre urządzenia D-Linka. Równie pomocna może być strona z informacjami na temat połączenia z internetem (uzyskanego adresu IP, adresów serwerów DNS, komputerów korzystających z sieci domowej itp.). Sporo routerów pozwala też przejrzeć logi systemowe, choć ze strony użytkownika wymaga to umiejętności analizy takich danych.
Tani router do podziału kablówki
TP-Link TL-WR941ND
Wydajny i niedrogi router do typowych zastosowań. Ma czytelny i przejrzysty panel WWW, solidną zaporę SPI, ale ręcznie edytowaną listę filtra MAC. Jego atutem są duże realne transfery przez Wi-Fi, wspomagane przez mechanizm WMM. Ze względu m.in. na porty Fast Ethernet słabo się sprawdzi w nastawionych na multimedia sieciach.
Rodzaj: router do sieci kablowych
Sieć: 802.11b/g/n 300 Mb/s, 4xFast Ethernet
Zabezpieczenia: szyfrowanie WPA2-PSK (AES/TKIP), zapora SPI, filtr MAC
Dodatkowe złącza: brak
Cena: 140 zł
PLUSY:
- Wysokie transfery przez Wi-Fi
- Dobry panel WWW
- Wymienne anteny
MINUSY:
- Brak złącza USB
- Mało opcji zarządzania pasmem