Router, serwer i dysk sieciowy w jednym
|
Oprócz typowych routerów do kablówki czy łączy ADSL, można w sklepach natrafić na nietypowy sprzęt, łączący funkcje wielu różnych urządzeń sieciowych. To choćby Square One Personal Server SQ201 (producent: www.quadmicroworks.com), który stanowi połączenie routera kablowego, dysku sieciowego oraz miniserwera. Dostarczany jest w komplecie z dyskiem 500 GB, by od razu przenieść nań domowe multimedia, a nowe pobrać wbudowanym klientem sieci BitTorrent. Drugi dysk można podłączyć przez port eSATA. Do jednego z aż trzech gniazd USB można także wpiąć modem ADSL i za jego pośrednictwem łączyć się z internetem. Wadą jest obsługa tylko sieci 802.11b/g, znacznie większy pobór mocy niż w przypadku zwykłego routera, a i cena (ponad 600 złotych) nie jest niska.
|
Zaawansowane funkcje routerów
Nie zanosi się na szybką poprawę szybkości Wi-Fi w kolejnych generacjach routerów, bo urządzenia zapewniające przepustostowość 600 Mb/s nie pojawią się wcześniej niż za rok. Warto się zatem przyjrzeć innym elementom zwiększającym możliwości routerów.
Szybszy LAN
Jeśli planujesz zakup dodatkowych sieciowych urządzeń multimedialnych, jak odtwarzacze multimediów (tzw. DMR-y, Digital Media Receiver) czy sieciowe pamięci masowe (NAS, Network Attached Storage), zwróć uwagę, czy router jest wyposażony w szybkie porty LAN typu Gigabit Ethernet. Wciąż większość ma bowiem tylko starsze złącza do sieci przewodowej – Fast Ethernet.
Podłączając komputer przewodowo do routera (większość pecetów ma wbudowane karty w standardzie Gigabit Ethernet), będziesz mógł kilkakrotnie szybciej umieścić filmy na dysku sieciowym. Będziesz miał też pewność, że nawet przy odtwarzaniu filmów HD przez sieć gigabitową nie zabraknie przepustowości. Musisz jednak pamiętać, że takie połączenie wymaga dobrych kabli sieciowych.
Zastosowania USB
Coraz więcej, zwykle droższych rou-terów, oprócz złączy sieciowych ma też gniazdo USB, a niektóre modele nawet dwa takie gniazda. W zależności od konkretnego modelu pozwalają one zazwyczaj na dwie rzeczy: podłączenie do routera przenośnego dysku USB (czy pendrive’a) lub drukarki. Dzięki temu urządzenia te stają się widoczne w sieci i mogą być użytkowane z każdego komputera. Możliwe jest więc albo uruchomienie prostego serwera plików albo drukowanie przez sieć.
Zwróć jednak uwagę na to, że jeśli router ma tylko jedno gniazdo USB, będziesz mógł skorzystać w danej chwili tylko z jednego rozwiązania. Sprawdź też, którego. Przykładowo router SMC WGBR14-N ma tylko serwer druku, więc dysku USB nie rozpozna. Bardziej zaawansowane (i droższe) modele, jak Asus DSL-N13, mają dwa gniazda USB, oferując pełną swobodę korzystania z obu funkcji.
Zarządzanie pasmem
Dobry router musi być też wyposażony w funkcje usprawniające działanie domowej sieci. Do takich należy zapewnienie optymalnej przepustowości sieci dla konkretnych usług internetowych: oglądania wideo, rozmów VoIP czy zwykłego przeglądania stron WWW. W sieciach WLAN pomoże w tym usługa WMM (Wireless Multimedia), która zadba o to, aby przesyłane przez sieć Wi-Fi strumienie audio i wideo były odtwarzane płynnie, bez irytujących przerw w transmisji.
Usługa QoS (Quality of Service) pozwala zaś na własnoręczne sprecyzowanie, jakiego rodzaju ruch ma być uprzywilejowany. Są to przydatne narzędzia, jeśli z internetu korzysta jednocześnie wiele osób z kilku komputerów.
Pobieranie plików
Osobom korzystającym z sieci P2P, jak BitTorrent, przyda się na pewno usługa przekierowywania portów. Pozwoli ona przesłać wszystkie pakiety przychodzące na wybrany port routera do wskazanego komputera w sieci LAN lub WLAN. Przekierowanie portów, z których korzysta klient BitTorrent na pececie, może znacząco podnieść transfery, o ile masz tzw. publiczny adres IP u operatora (twój router jest widoczny w internecie dokładnie pod takim adresem, jaki ma ustawiony).
Nowszym rozwiązaniem, które pozwala automatycznie otwierać czy przekierowywać poszczególne porty routera, jest standard UPnP, obecny w praktycznie wszystkich routerach. Pozwala on też innym urządzeniom sieciowym wykryć router. Tym samym łatwiej ci będzie bezpośrednio z odtwarzacza DMR przeglądać zawartość podłączonego do routera dysku i odtwarzać z niego filmy czy muzykę.
Routery, które umożliwiają podłączenie do portu USB dysku twardego, rozwijają tę możliwość jeszcze bardziej, oferując własnego klienta BitTorrent. Zapisze on wymieniane pliki właśnie na tym dysku. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo możesz pobierać dane przy wyłączonym komputerze, np. nocą, gdy nie korzystasz z internetu. Nie licz jednak na tak zaawansowane funkcje konfiguracji, jak choćby w programie uTorrent – możliwości ograniczają się po prostu do pobrania pliku i zapisania go na dysku.