Lepszy sygnał
Jeśli chcesz uzyskać lepszy zasięg i jakość sygnału, zwróć też uwagę na to, by sprzęt miał wymienialne anteny Wi-Fi. Wystrzegaj się też zakupu modeli z wewnętrznymi antenami. Wymienne anteny mogą być przydatne, jeśli na przykład w okolicy istnieje wiele sieci bezprzewodowych – będziesz mógł wtedy samodzielnie zamienić anteny na modele o lepszym zysku energetycznym, zapewniające silniejszy sygnał.
Jeśli korzystasz w domu z innych urządzeń bezprzewodowych, np. myszy bluetooth, w panelu zarządzania routera przyda się opcja „bluetooth coexistence mode”. Powiadomi ona router, że w paśmie 2,4 GHz można się spodziewać innych pakietów niż Wi-Fi, co może poprawić niezawodność transmisji danych. Może to jednak nieco obniżyć transfer w sieciach 802.11b/g.
I na koniec uwaga dotycząca eksploatacji. Gdy szukasz po prostu sprzętu do podziału internetu, nie sugeruj się wyglądem routera. W takiej sytuacji nie będziesz go eksponował w centralnym miejscu domu, a raczej ustawisz np. na szafie czy blisko gniazdka telefonicznego, gdzie nie będzie widoczny. Poza tym niektóre „nowocześnie” wyglądające urządzenia, jak routery Linksys, mają błyszczącą obudowę, która szybko pokrywa się kurzem, utrudniając możliwość efektownej ekspozycji urządzenia.
Zaawansowany router do neostrady
Pentagram Cerberus P6341
Cechą szczególną tego routera jest możliwość podzielenia zarówno łącza ADSL2/2+, jak i sieci kablowej. W tym drugim wypadku wykorzystywany jest jeden z portów LAN. Router osiąga wysokie transfery przez sieć WLAN. Umożliwia zarządzanie pasmem, ma dobrze zrealizowane funkcje zabezpieczeń sieci. Jego wady to brak polskiego panelu WWW i predefiniowanych ustawień dla sieci ADSL.
Rodzaj: router z modemem ADSL
Sieć: 802.11b/g/n, 4xFast Ethernet
Zabezpieczenia: szyfrowanie WPA2-PSK (AES/TKIP), SPI, filtr MAC
Dodatkowe złącza: brak
Cena: 300 zł
PLUSY:
- Wysokie transfery przez Wi-Fi
- Dobrze działająca zapora SPI
- Funkcje multimedialne (WMM, UPnP)
MINUSY:
- Brak ustawień ADSL
- Brak narzędzi diagnostycznych
- Złożony panel zarządzania
Funkcje związane z bezpieczeństwem sieci
Niezależnie od mniej lub bardziej użytecznych dodatkowych funkcji routerów podstawowym zadaniem tych urządzeń jest ochrona domowej sieci.
Bezpieczna sieć Wi-Fi
Jeśli chodzi o Wi-Fi, obecnie wszystkie nowe urządzenia pozwalają wykorzystać zabezpieczenia WPA2-PSK z szyfrowaniem typu AES. Bezwzględnie należy z tego mechanizmu korzystać, choćby dlatego, że jest realizowany w pełni sprzętowo i nie obciąża łącza, jak WPA czy WEP (sieć Wi-Fi działa zdecydowanie szybciej). Jeśli kupujesz starszy, używany router, odrzuć model wspierający tylko te starsze standardy.
Dodatkowym zabezpieczeniem sieci Wi-Fi może być też filtr MAC. Powinien udostępniać tryb pracy dopuszczający do Wi-Fi tylko wskazane karty sieciowe. Najlepiej, jeśli w panelu zarządzania będzie prezentowana lista wykrytych komputerów, zawierająca ich nazwy zwyczajowe (definiowane przy instalacji systemu operacyjnego) oraz adresy MAC i jeśli autoryzowanie wybranego peceta będzie polegało tylko na wybraniu go z tej listy.