Dostępność programów
Na komputery i tablety wyposażone w system Windows powstaje większość profesjonalnych programów. Wprawdzie najtańsze urządzenia w zastosowaniach profesjonalnych cechują się bardzo niską wydajnością, ale w przeciwieństwie do innych modeli opisywanych w tym artykule w ogóle pozwolą na ich uruchomienie.
Większość programów dostępnych na Chrome OS stanowią po prostu strony internetowe lub dodatki do przeglądarki Google Chrome. Pełnoprawnych aplikacji jest tu jedynie garstka i niestety da się to odczuć – nawet znalezienie odpowiednika Painta jest w tym wypadku sztuką. Co więcej, niektóre programy przeznaczone na chromebooki nie działają na procesorach ARM. Z problemem można sobie poradzić instalując na urządzeniu aplikacje przeznaczone dla systemu Android, ale proces ten może okazać się zbyt skomplikowany dla wielu użytkowników. Trik da się zresztą wykorzystać w przypadku tylko części programów i nie jest on oficjalnie wspierany przez Google.
Posiadacze tabletów z Androidem nie narzekają na brak różnego rodzaju aplikacji. Występuje tu wiele programów niedostępnych na chromebookach, takich jak pakiet Microsoft Office oraz uproszczone wersje programów profesjonalnych, w tym wymienionych wcześniej AutoCAD-a oraz Photoshopa. Warto też pamiętać, że z myślą o Androidzie powstaje znaczna większość nowych aplikacji mobilnych i komunikatorów. Co prawda urządzenia
z Androidem nie pobiją komputerów z Windowsem, jeśli chodzi o wygodę pracy, ale w zastosowaniach rozrywkowych bez trudu go pokonują.
Gry
Na komputerach i tabletach z systemem Windows bedą działać przede wszystkim starsze gry stworzone z myślą o tej platformie. Można mieć nadzieję na uruchomienie nawet nowszych gier, ale ze względu na słabą specyfikację tańszych urządzeń komfortowa zabawa nie będzie możliwa. W Sklepie Windows pojawia się jednak wiele nowych tytułów o małych wymaganiach sprzętowych – nie mają one najładniejszej grafiki, ale potrafią dać wiele satysfakcji podczas rozgrywki.
W przypadku Chrome OS gry praktycznie nie istnieją. W sklepie Chrome Web Store znajduje się niewiele tytułów i w większości przypadków są one raczej nieciekawe.
Android jest przeciwieństwem systemu Chrome OS – z myślą o nim jest tworzona ogromna liczba gier mobilnych. Znajdują się wśród nich zarówno proste tytuły, jak też bardzo skomplikowane gry, które niczym nie ustępują swoim pecetowym odpowiednikom. Na tabletach pojawiają się nie tylko nowe produkcje, ale również odświeżone wersje hitów sprzed lat. Do gier takich należą chociażby obie części Baldur’s Gate’a, Icewind Dale oraz Heroes of Might and Magic III. Odświeżone tytuły cechują się lepszą grafiką, a ich sterowanie jest dopasowane do ekranów dotykowych.
Odtwarzanie multimediów
Windows nie ma problemów z odtwarzaniem różnego rodzaju formatów audio i wideo. Niekiedy wymagane jest zainstalowanie odpowiedniego odtwarzacza lub zestawu kodeków. Komputery działające pod kontrolą tego systemu okazują się też bezproblemowe w przypadku strumieniowania wideo, większość polskich dostawców wideo na życzenie korzysta bowiem ze stworzonej przez Microsoft wtyczki Silverlight, która najlepiej działa właśnie na urządzeniach z systemem Windows.
Chrome OS nie ma problemów z odtwarzaniem jakichkolwiek formatów audio, ale może nie poradzić sobie z niektórymi filmami. W sklepie Chrome Web Store znajduje się tylko jeden program, który umożliwia odtwarzanie filmów z napisami. Wtyczka Silverlight nie działa w systemie Chrome OS, przez co nie jest możliwe korzystanie z usług takich jak Ipla.tv, Player.pl czy TVP.pl.
Pod względem odtwarzania audio i wideo urządzenia z systemem Android wypadają podobnie, jak ich odpowiedniki z oprogramowaniem Microsoftu. Równie dobrze platforma ta wypada pod względem strumieniowania filmów. Co prawda Android nie wspiera wtyczki Silverlight, jednak wszyscy polscy wydawcy treści wideo stworzyli z myślą o tej platformie aplikacje, które pozwalają oglądać ich materiały.
Który sprzęt wybrać?
Do pracy, która nie ogranicza się tylko do pisania tekstu i przeglądania stron WWW najlepszy będzie komputer z Windowsem. Jeżeli potrzebujesz drugiego, przenośnego urządzenia, wybierz tablet z systemem Microsoftu. Osoby, które na co dzień używają wyłącznie przeglądarki internetowej i chcą mieć bezawaryjny sprzęt, powinny zastanowić się nad kupnem Chromebooka. Należy jednak pamiętać, że możliwości tego komputera są bardzo ograniczone – polecamy wybór wersji z procesorem x86. Dla miłośników multimediów, gier oraz komunikacji ze światem idealny będzie sprzęt
z Androidem.