Windows
Dzięki nowej polityce Microsoftu komputery z Windowsem znacznie potaniały – ich cena bywa niższa niż 900 zł. Wydajność najtańszych modeli będzie odpowiednia do codziennych zadań takich jak przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów, praca biurowa, a nawet granie w kilkuletnie tytuły. Pomimo dużych wymiarów będzie to też sprzęt mobilny, bo maksymalny czas działania wynosi nawet 10 godzin.
Odmianą takich urządzeń są tablety z Windowsem, dotykowym ekranem i odczepianą klawiaturą. Są mobilne niczym tablet z Androidem i funkcjonalne niemal tak samo jak laptopy.
Chrome OS
System Chrome OS na pierwszy rzut przypomina Windowsa, ale składa się niemal wyłącznie z przeglądarki Chrome OS. Komputer ten nadaje się niemal wyłącznie do zadań możliwych do wykonania za pośrednictwem przeglądarki internetowej: oglądania stron, pracy biurowej w pakiecie Google Docs oraz korzystania z multimediów. Komputery te najczęściej występują w wersjach 11,6- i 13,3-calowych, dzięki czemu praca na nich jest wygodniejsza niż na 10-calowych tabletach, ale nadal jest to sprzęt lekki, mały i przenośny.
Od końca ubiegłego roku są oficjalnie dostępne na polskim rynku.
Android
Urządzenia z tym systemem są bardzo popularne, głównie za sprawą smartfonów, i cechują się wyjątkowo bogatą bazą oprogramowania.
Choć jeszcze do niedawna tablety z systemem firmy Google nadawały się wyłącznie do konsumowania treści multimedialnych, obecnie z myślą o nich tworzone są liczne aplikacje do pracy biurowej i profesjonalnej. Należą do nich m.in. pakiet biurowy Microsoft Office oraz programy firmy Autodesk takie jak AutoCAD oraz Sketchbook. Dzięki nim prosty tablet z Androidem może okazać się interesującym urządzeniem nawet dla grafików i inżynierów.