Nie tylko MS Office
+ Wśród unikatowych funkcji jest doskonały słownik z działającym dla języka polskiego modułem sprawdzania poprawności gramatycznej tekstu. Na uwagę zasługuje duża liczba szablonów i stylów formatowania. Moduł korespondencji seryjnej jest klasą samą w siebie. W programie są także wyspecjalizowane narzędzia pomagające tworzyć teksty naukowe.
- Niepełna jest obsługa formatu Open Document.
2. Office Libre Writer
+ Możliwości porównywalne z Office 2000 i 2003. Choć jest to mniej wygodnie, można w tym programie zrobić niemal wszystko to, co w Wordzie.
- Są tylko dwa widoki tekstu: można go albo wyświetlić w widoku strony, albo w tzw. widoku Web, w którym tekst rozłazi się na cały ekran. Brakuje widoku konspektu, który pomaga w zarządzaniu rozbudowanymi publikacjami. Brak możliwości rozszerzania i ścieśniania znaków, brak szablonów.
3. Dokumenty Google
+ Wystarcza do podstawowych zastosowań, np. napisania pracy magisterskiej czy pisma urzędowego. Plusem jest narzędzie automatyzujące wyszukiwanie i wstawianie cytatów oraz obrazków z internetu.
- Brak układu kolumnowego oraz pól tekstowych uniemożliwia tworzenie zaawansowanych projektów. Irytującym ograniczeniem jest mała liczba czcionek oraz brak sprawdzania modułu pisowni, który był we wcześniejszych wersjach.
+ Program jest wydajny, oferuje wspaniałe możliwości matematyczne i rozbudowane narzędzia do formatowania tabel. Doskonale dopracowane jest narzędzie do tworzenia wykresów z tabel.
- Niepełna jest obsługa formatu Open Document.
2. Libre Office Calc
+ Ma wystarczająco dużo funkcji Excela do typowych zastosowań.
- Odpowiednik tabel przestawnych nie jest w stanie w pełni zastąpić rozwiązania z Excela. Skromniejsze są też możliwości formatowania tabel.
3. Arkusz Google
+ Sprawdza się w prostych zastosowaniach. Ma narzędzie do tworzenia ankiet, które można opublikować online.
- Pod względem funkcjonalności mocno ustępuje obydwu programom desktopowym i z pewnością nie może ich zastąpić w poważniejszych zastosowaniach. Dość wolny.
+ Duża liczba gotowych szablonów, które są starannie zaprojektowane i pasują nawet do profesjonalnych prezentacji. Trójwymiarowe efekty przejść slajdów uatrakcyjniają prezentację. Poza tym Power Point ma rozbudowane narzędzia do tworzenia grafiki wektorowej i jej animacji. Wbudowany język programowania pozwala na tworzenie interaktywnych prezentacji, z których odbiorca może korzystać samodzielnie.
- Niepełna jest obsługa formatu Open Document.
2. Libre Office Impress
+ Możliwości zbliżone do Power Pointa 2000, wystarczają do pracy. Sporo efektów animacji, przejść (tylko 2D) oraz gotowych układów slajdów. Spore możliwości animacji oraz stosowania efektów wektorowych.
- Brak efektownych szablonów prezentacji, brak efektów trójwymiarowych.
3. Prezentacje Google
+ Bardzo łatwo można udostępnić utworzone prezentacje w internecie, osadzonymi elementami wideo, np. filmami pobieranymi bezpośrednio z YouTube. Plusem jest także spory wybór szablonów.
- Program ma podstawowe funkcje i możliwości tworzenia animacji oraz niewiele efektów przejścia. Manipulacja obiektami 3D jest wolna, bo program działa w przeglądarce.