Sprzęt poza studiem
Ponieważ sprzęt elektroniczny, także komputery, dość głośno pracuje, montuje się go poza studiem. Każde studio ma własną amplifikatornię, w której są umieszczone wszystkie urządzenia potrzebne do jego pracy. W samym studiu znajdują się jedynie urządzenia wejścia i wyjścia – myszka, klawiatura, monitory.
Oprócz tego rozgłośnia ma główną amplifikatornię, która zarządza całym dźwiękiem nadawanym przez radio. Jej najważniejszym wyposażeniem jest centralny router, który dopuszcza dźwięk z poszczególnych studiów na antenę, a także kodery zamieniające głos na pakiety IP ,
wykorzystywane w komunikacji VoIP między studiem a oddziałami w terenie. W amplifikatorni zamontowano także komputer logujący, który zapisuje na dyskach twardych nadawane audycje do 30 dni wstecz. Taki jest wymóg polskiego prawa – w każdym momencie uprawnione organy mogą zażądać od rozgłośni udostępnienia zapisu audycji z 30 ostatnich dni.
Równie ważny jest główny procesor dźwiękowy, który znajduje się także w głównej amplifikatorni. Czuwa nad jakością dźwięku i zapewnia charakterystyczne brzmienie stacji. Jego zadaniem jest również pomiar tzw. dewiacji, czyli odstępstwa częstotliwości sygnału radiowego od wartości określonej w koncesji. Wartość ta nie może być większa niż
75 kHz. Jej przekroczenie spowodowałoby zakłócenia audycji rozgłośni nadających na sąsiednich częstotliwościach. Takie wypadki są surowo ścigane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Część urządzeń w studiu przeciętny użytkownik komputera uznałby za zabytkowe, np. komputer do zarządzania reklamami działa na systemie DOS. Warto więc podkreślić, że o skutecznym działaniu całego sprzętu decyduje nie moc obliczeniowa zastosowanych w nim procesorów, lecz stabilność systemu.
Urządzenia kluczowe dla działania radia są dublowane, aby w razie awarii program radiostacji mógł być nadawany bez przeszkód. Rozgłośnia ma także własny agregat prądotwórczy z ogromnym zbiornikiem paliwa. Dzięki temu ma własne zasilanie na wypadek awarii miejskiej sieci energetycznej.
FM i internet
Program rozgłośni jest emitowany na terenie całego kraju za pomocą sieci ponad 50 nadajników, na częstotliwościach określonych w koncesji przyznawanej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Emisja odbywa się także w internecie. Audycja jest wysyłana za pomocą łączy internetowych do dzierżawionych przez RMF serwerów strumieniowych , m.in. we Francji. Z nimi łączą się osoby chcące posłuchać rozgłośni w internecie.
Oprócz audycji trzech głównych stacji RMF FM, RMF Clasic, RMF MAXX można posłuchać w sieci sześciu stacji tematycznych, nadających muzykę danego gatunku. Audycje te nie są prowadzone na żywo – komputer automatycznie odtwarza przygotowaną playlistę, a o pełnych godzinach emituje programy informacyjne nadawane równocześnie na antenie zwykłego RMF-u.
Inny charakter ma internetowa rozgłośnia RMF MAXX TV, która oprócz muzyki z playlisty oferuje słuchaczom teledyski do emitowanych piosenek. Utwory są przeplatane występami na żywo, podczas których didżej pojawia się na ekranie komputera „wmontowany” w teledysk. Taki zabieg był możliwy dzięki zastosowaniu technik blue box.
Wydajność dzierżawionych serwerów strumieniowych jest stale powiększana, bo RMF, najpopularniejsza stacja w eterze, chce być numerem jeden także w internecie.