A A A

Optymalizacja dysku

PC Format 6/2009
Chcesz mieć szybszy komputer? Zacznij od defragmentacji dysku twardego. Proponujemy do tego celu narzędzie, które wykona działania dopasowane do zadań, jakie przeprowadzasz na swoim komputerze.

Czym jest fragmentacja danych

Fragmentacja to niekorzystne zjawisko polegające na pojawianiu się na dysku twardym nieciągłych obszarów zarówno zawierających dane, jak i wolnych od zapisu. W wyniku dużej fragmentacji może dojść do sytuacji, kiedy pliki – widoczne dla użytkownika jako pojedyncze obiekty systemu plików – są w rzeczywistości rozrzucone w niewielkich fragmentach po całym dysku twardym. W takich przypadkach odczyt danych będzie trwał znacznie dłużej niż odczyt pliku zapisanego w ciągłym obszarze dysku. Na stopień fragmentacji użytkownik komputera ma bardzo ograniczony wpływ. To znaczy, że nie można temu zjawisku przeciwdziałać, np. układając pliki w określonych folderach, gdyż logiczny porządek widoczny dla użytkownika w systemie poprzez systemowy menedżer plików (najczęściej Eksplorator Windows) nie przekłada się na fizyczne uporządkowanie danych zapisanych na dysku. Jedyną skuteczną metodą niwelowania niekorzystnych skutków fragmentacji danych na dysku jest przeprowadzanie co jakiś czas (ale nie za często!) defragmentacji dysku.

Defragmentacja dysku twardego to proces, dzięki któremu twój komputer i system operacyjny będą działały szybciej. Zysk wydajności będzie jeszcze większy, jeżeli zastosujesz oprogramowanie, które wykona proces defragmentacji dopasowany do tego, jakiego typu aplikacje uruchamiasz na swoim komputerze. Dysk twardy jest inaczej wykorzystywany, gdy komputera używasz do pracy z zajmującymi dużo pamięci aplikacjami graficznymi, wymagającymi dużych przestrzeni dyskowych grami czy aplikacjami biurowymi. Do każdego typu zadań możesz stosować różne strategie rozmieszczenia plików na dysku, dzięki czemu potrzebne ci dokumenty będą się otwierały szybciej, a aplikacje i gry szybciej wystartują.

Instalacja i uruchomienie programu UltimateDefrag

Programem, którego proponujemy użyć do optymalizacji pracy dysku twardego, jest Ultimate- Defrag. Aplikacja jest dostępna w dwóch wersjach: płatnej (UltimateDefrag 2008 2.0.0.55) oraz bezpłatnej (UltimateDefrag Free Public Domain Edition 1.72). Na naszym krążku zamieściliśmy wersję bezpłatną.

Instalacja


Uruchom proces instalacji z naszego krążka lub dwukrotnie kliknij znajdujący się na płycie plik UltimateDefragFREE. Kiedy wyświetli się okno Otwórz plik - ostrzeżenie o zabezpieczeniach, kliknij w nim przycisk  Uruchom.


Pojawi się okienko dialogowe z pytaniem, czy chcesz zainstalować program. Kliknij  Tak, a w kolejnym okienku – Important Instructions – kliknij Continue.


Kolejne okno dialogowe umożliwia wybór docelowego folderu instalacji. Pozostaw ustawienie domyślne, kliknij Continue, a następnie Tak.



Rozpocznie się kopiowanie plików programu na dysk. Gdy operacja się zakończy, zostaniesz o tym poinformowany odpowiednim komunikatem. Kliknij  OK.

Uruchomienie


Skróty uruchamiające program są dodawane na pulpit systemu Windows oraz do menu  Start. Uruchom program, klikając ikonę skrótu z wybranego przez ciebie miejsca.


Pojawi się okno główne programu, jednak od razu zostanie przesłonięte ostrzegawczym oknem dialogowym Warning informującym o tym, że funkcja dokonująca analizy i optymalizacji dysku pod kątem ostatnio otwieranych plików jest wyłączona. Na pytanie, czy ją włączyć, na razie odpowiedz przecząco, klikając  No.


Zobaczysz kolejne okno dialogowe. Informuje ono o tym, że aktywna jest funkcja optymalizująca dysk pod kątem szybszego uruchamiania systemu. Na pytanie, czy chcesz ją wyłączyć, również odpowiedz  No. Ostatnie pytanie, wyświetlone w kolejnym oknie dialogowym, dotyczy tego, czy UltimateDefragmenter ma być domyślnym defragmentatorem w systemie Windows. Tym razem kliknij  Yes.


Po uporaniu się z serią okien dialogowych zobaczysz główne okno programu UltimateDefrag. Główną część tego okna zajmuje kołowy schemat obrazujący stopień fragmentacji plików (więcej informacji w ramce „Czym jest fragmentacja danych?”). Obszary zaznaczone szarym kolorem to wolna przestrzeń na dysku. Obszary zaznaczone na zielono to miejsca, na których są zapisane dane.


Po lewej stronie okna głównego, patrząc od góry, jest wyświetlona lista dysków twardych – w naszym przykładzie jest to tylko jeden dysk, systemowy dysk C Ready. Pod listą znajdują się informacje uzyskane w wyniku przeprowadzenia analizy (jeszcze jej nie zrobiłeś) dysku. Opcje poniżej, związane z defragmentacją, wykorzystasz w trakcie porządkowania danych programem UltimateDefrag.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto