Usługi strumieniujące wideo
Z płatnych serwisów wideo korzysta każdego dnia od 2 do 3 mln Polaków. Popularność nowej formy dystrybucji filmów rośnie wraz z tym, jak do Polski wchodzą kolejni znaczący gracze w tej branży. Najpierw pojawił się Netflix, a potem Amazon Prime i Showmax. Stanowią konkurencję dla polskich serwisów takich jak ipla czy Player. Usługi różnią się przede wszystkim zawartością, ale też formami i wysokością płatności.
Filmy i seriale
Netflix, Amazon Prime Video i Showmax przyjęły ten sam model biznesowy. Dostęp do tych serwisów jest płatny na zasadzie miesięcznego abonamentu (szczegóły w tabelce na następnej stronie). W ramach opłaty możesz bez ograniczeń korzystać z całej biblioteki serwisu. Oferowane treści mają podobny charakter, są to przede wszystkim filmy i seriale, a w dalszej kolejności programy dokumentalne i rozrywkowe. Jest też oferta programów dla najmłodszych.
Część filmów czy seriali powtarza się we wszystkich serwisach, ale każdy z nich ma też pulę treści dostępnych na wyłączność, która ma przyciągnąć widzów. Najlepiej pod tym względem wypada Netflix, który w każdym miesiącu prezentuje kilka filmów, seriali i programów własnej produkcji.
Wszystkie trzy serwisy możesz wypróbować za darmo (choć trzeba podać numer karty kredytowej), by sprawdzić, jakie filmy i seriale oferują, i wybrać ten, który pasuje ci najbardziej.
Patrząc z punktu widzenia polskiego widza, najmniej atrakcyjnie wypada oferta Amazonu, bo znaczna część filmów i seriali nie otrzymała polskiego lektora czy napisów. Serwis ma za to umiarkowane ceny – 25 zł miesięcznie, a przez pierwsze pół roku połowę tej kwoty.
Najtańszy jest natomiast Showmax – abonament kosztuje 19,99 zł miesięcznie – który podobnie jak Netlix ma w ofercie sporo polskich produkcji. Wszystkie pozycje są przetłumaczone.
W Netfliksie wysokość abonamentu zależy od liczby urządzeń, na których chcesz równocześnie korzystać z serwisu, oraz jakości strumienia – rozdzielczości Full HD i Ultra HD są dodatkowo płatne. Nie wszystkie nagrania są dostępne w najwyższej jakości.
We wszystkich trzech usługach nagrania możesz pobierać do trybu offline, by móc je oglądać, gdy nie masz dostępu do sieci. Dotyczy to głównie urządzeń mobilnych. W Netfliksie taką możliwość masz tylko przy części materiałów, w Showmaksie istnieje zaś ograniczenie równocześnie pobranych filmów do 25 pozycji. Żeby pobrać kolejne, trzeba usunąć część zapisanych wcześniej.
Kanały i programy
Polskimi odpowiednikami serwisów opisanych wyżej są ipla
i Player – własność odpowiednio Cyfrowego Polsatu i stacji TVN. Ma to przełożenie na ofertę, w której znajdziesz bardzo dużo produkcji własnych stacji. Są to polskie seriale i programy rozrywkowe, znane z otwartej anteny. Obok nich znajdziesz seriale i filmy zagraniczne. W obu serwisach możesz oglądać także tradycyjne stacje telewizyjne, choć w przypadku Playera jest to bardziej dodatek niż danie główne.
Oferta ipli skonstruowana jest w oparciu o płatne na zasadzie abonamentu pakiety tematyczne: filmy i seriale, rozrywka, programy dla dzieci. Każdy pakiet ma inną zawartość i cenę, na upusty mogą liczyć klienci posiadający już inne usługi Cyfrowego Polsatu. Cześć materiałów (głównie produkcje własne) jest dostępna w zamian za oglądanie reklam, a wybrane transmisje sportowe można kupić po uiszczeniu jednorazowej opłaty.
W Playerze możesz wykupić jednorazowy dostęp do najciekawszych, popularnych filmów. Reszta dostępna jest albo w zamian za oglądanie reklam, albo po wykupieniu abonamentu. Osobny pakiet zawiera programy dla dzieci i transmisje sportowe.