A A A

Rozrywka na lato

PC Format 7/2017
Podobnie jak kiedyś znikały wypożyczalnie kaset wideo, tak teraz filmy i muzyka na klasycznych nośnikach ustępują miejsca nowym formom dystrybucji. Rozrywka płynie szerokim strumieniem z internetu na komputery, smartfony i telewizory. Jest tania i możesz z niej korzystać w dowolnym miejscu i czasie. Nawet nie musisz być online. Grzegorz Łukasik

Usługi strumieniujące muzykę

Muzyka na żądanie ma niższe wymagania techniczne niż wideo – wystarczy łącze 0,5 Mb/s – i jest mniejszym obciążeniem dla portfela ze względu na mniejsze koszty transmisji danych. Godzina słuchania muzyki w wysokiej jakości to ok. 115 MB danych.

Wykupienie abonamentu w dowolnej usłudze to jak uzyskanie dostępu do biblioteki utworów składającej się z dziesiątek milionów pozycji. Wystarczy wpisać nazwę wykonawcy, albumu lub piosenki, by po chwili usłyszeć muzykę. Nawet wielbiciele niszowych gatunków muzycznych znajdą coś dla siebie.

Między ofertami poszczególnych serwisów występują znacznie mniejsze różnice niż na rynku VoD. Niektóre z usług posiadają muzykę wybranych artystów na wyłączność, ale są to sporadyczne przypadki o charakterze prestiżowym.

Ze względu na bardzo obszerną bibliotekę utworów serwisy strumieniujące starają się poznać gust użytkownika – choćby przez śledzenie muzyki, którą odtwarza – a następnie same proponują wybrane artystów, albumy czy playlisty. W niektórych usługach działa prężna społeczność użytkowników, którzy tworzą własne playlisty i pozwalają korzystać z nich innym.

Każdy użytkownik może tworzyć swoją osobistą bibliotekę utworów i wykonawców, by móc śledzić nowe pozycje, ale też mieć ułatwiony dostęp do ulubionych nagrań. Aby nie strumieniować powracających piosenek za każdym razem, gdy chcesz ich posłuchać, możesz pobrać je do trybu offline i zaoszczędzić na transmisji danych.

Do słuchania można użyć przeglądarki internetowej, aplikacji instalowanej na pececie lub urządzeniu mobilnym. Każda z nich może oferować inny zestaw funkcji i możliwości. Opłata za korzystanie z serwisu zależy zazwyczaj od liczby osób, które mogą równocześnie słuchać muzyki na jednym koncie, a czasem od maksymalnej jakości dźwięku.

Apple Music

Twórcy usługi Apple stawiają na personalizację muzyki i na początku korzystania zadają dość szczegółowe pytania odnośnie gustu użytkownika. Na tej podstawie Apple Music potrafi zaproponować każdego dnia trzy–cztery playlisty tematyczne. Oprócz muzyki na żądanie oferuje też kanały muzyczne przygotowane przez profesjonalnych DJ-ów, coś na kształt stacji radiowych.

Z usługi najwygodniej korzystać na urządzeniach mobilnych, choć dedykowana aplikacja nie jest intuicyjna w obsłudze. Słuchanie muzyki na komputerze jest utrudnione, bo nie ma możliwości uruchomienia odtwarzacza przez przeglądarkę. Trzeba zainstalować program iTunes. Apple jest też dystrybutorem muzyki, więc jeśli okaże się, że któregoś albumu lub piosenki nie ma w Apple Music, to możesz szybko przejść do programu iTunes i kupić muzykę na własność.

Spotify

To lider rynku, który w swojej ofercie ma ponad 30 milionów utworów. Na pececie muzyki możesz słuchać bez opłat, ale w zamian za oglądanie i odtwarzanie reklam. Bezpłatny odsłuch dotyczy też wersji mobilnej, jednak w tym przypadku nie będziesz mógł przewijać utworów i wybierać konkretnych piosenek. Wykupienie abonamentu podnosi jakość muzyki i odblokowuje dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest Spotify Running (patrz niżej).

Podstawowy abonament Spotify – 19,90 zł – można rozszerzyć za 10 zł, by z konta mogło korzystać równocześnie pięć osób. Serwis jest bardzo dobrze przygotowany do przełączania odtwarzania między urządzeniami. Gdy skończysz słuchanie np. na pececie, wznowisz je dokładnie w tym samym momencie na telefonie czy innym urządzeniu. Na pochwałę zasługuje bardzo przystępny interfejs zarówno wersji desktopowej odtwarzacza, jak i jego aplikacji mobilnej. Spotify posłuchasz także na telewizorze ze funkcją Smart TV, a nawet na konsoli PlayStation 4. Do odsłuchu w trybie offline możesz pobrać maksymalnie 3333 utworów na trzy urządzenia.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto