Bez abonamentu
Jeśli z VoD korzystasz tylko sporadycznie, nie ma sensu wiązać się abonamentem z żadnym z serwisów. Ofertę dla ciebie mają usługi, w których płacisz tylko za to, co oglądasz – jest to rodzaj wirtualnej wypożyczalni filmów. Opłatą mogą być nie tylko złotówki, ale też czas poświęcony na oglądanie reklam.
Największa polska usługa tego typu to VoD.pl. Wypożyczenie filmu kosztuje od 5 do 10 zł, na obejrzenie masz dwa dni. Sporo polskich produkcji można obejrzeć za darmo (z reklamami). Maksymalna jakość nagrań to Full HD, ale nie ma możliwości ich pobierania. Na urządzeniach mobilnych część filmów i
seriali może nie być dostępna, wszystkie obejrzysz na pececie.
Konkurencją VoD.pl jest Chili TV. Tu jednak nie ma możliwości oglądania filmów i seriali za darmo, a ceny za wypożyczenie są odrobinę wyższe. Na obejrzenie filmu masz 28 dni od momentu zakupu i dwa dni od pierwszego uruchomienia. Pewną nowinką w stosunku do wcześniej wymienionych serwisów jest możliwość kupienia filmu na stałe. Uważaj jednak, bo nie kupujesz pliku z filmem, a tylko nieograniczony dostęp do niego w serwisie Chili. Film kupiony lub wypożyczony można pobrać do trybu offline, ale tylko w jakości SD. Poza tym trybem jakość nagrań dochodzi do Full HD.
Wypożyczalnie filmów oferują też Apple, Google i YouTube. Ich oferta (szczególnie w dwóch ostatnich przypadkach) jest bardzo zbliżona. Możesz wypożyczyć film na 30 dni, płacąc od kilku do kilkunastu złotych, lub kupić go na stałe (podobnie jak w Chili) za kilkadziesiąt złotych. Do wyboru jest tańsza wersja SD lub droższa Full HD. Każdy film możesz też pobrać do trybu offline. Tylko Apple oferuje lektora i napisy we wszystkich filmach, w dwóch pozostałych serwisach lektor nie zawsze jest dostępny. W usługach Google Play Wideo i Filmy YouTube część filmów można jedynie kupić na stałe – nie da się ich wypożyczyć.
Do oglądania filmów z serwisu Apple potrzebujesz komputera z programem iTunes, przystawki telewizyjnej Apple TV lub urządzenia mobilnego z iOS-em. YouTube’a możesz oglądać praktycznie wszędzie, a filmy pochodzące z Google Play na urządzeniach z Androidem i pececie.
VoD z kablówki
Jeśli jesteś abonamentem dużej sieci satelitarnej lub kablowej, to prawdopodobnie masz dostęp do usług VoD za pośrednictwem dekodera. W niektórych przypadkach usługa jest płatna na zasadzie abonamentu, w innych działa jak wypożyczalnia.
Najpopularniejszymi usługami tego typu są HBO Go – udostępniana razem z pakietem kanałów HBO – i NC+ Go (dostępne na podobnej zasadzie). Materiały pochodzące z ofert typu Go możesz oglądać także na urządzeniach mobilnych i w przeglądarce internetowej.
Jakie łącze?
Twórcy serwisów VoD zalecają, aby łącze służące do pobierania danych miało przepustowość przynajmniej 2 Mb/s. Ale jeśli chcesz oglądać filmy w jakości lepszej niż SD, będziesz potrzebował prędkości przynajmniej 5 Mb/s, by oglądać w HD, i 25 Mb/s, by cieszyć się Ultra HD (4K). Obejściem problemu może być pobranie filmu. Do tego wystarczy łącze o minimalnej przepustowości. Swoje łącze sprawdzisz pod adresem http://fast.com/pl.
Redukuj koszty transmisji
Mimo że ceny transmisji danych jeszcze nigdy nie były tak niskie jak obecnie, taryfy mobilne nie są tworzone z myślą o regularnym strumieniowaniu filmów czy seriali. Dla przykładu godzina filmu w jakości HD to od 2 do 3 GB danych.
Jeśli chcesz oglądać filmy w podróży lub na wakacjach, skorzystaj
z uprzedniego pobierania treści do trybu offline. Jeśli to niemożliwe, obniż ręcznie jakość transmisji w ustawieniach aplikacji. Ten sam film pobrany w jakości SD będzie miał od trzech do pięciu razy mniejszą objętość.