A A A

Sandy Bridge. Czym to się je?

PC Format 03/2011
Nowością na komputerowym rynku jest druga generacja procesorów Intel Core i3, i5 oraz i7 o nazwie kodowej Sandy Bridge. Sprawdzamy, co nowego wnosi, i porównujemy nowe układy z konkurencyjnymi układami AMD, które też przechodzą zmiany, tyle że drogą ewolucji. Które są lepsze do pracy, do codziennych zastosowań, a które do gier? [Artur Wyrzykowski]

AMD i Intel podstawowe różnice

  • Bogatszą ofertę ma Intel, ponieważ jest wiele układów powyżej 1000 zł o wysokiej wydajności.
  • Lepsze możliwości rozbudowy oferuje AMD, gdyż nowe procesory tej firmy są zgodne ze starszymi płytami głównymi i pamięciami.
  • W przypadku AMD zintegrowana grafika może się znajdować na płycie głównej; w przypadku Intela może znajdować się w procesorze.
  • W platformie AMD nóżki zawiera procesor, w plaformach Intela ma je gniazdo płyty głównej i to ono jest narażone na uszkodzenia.
  • W najnowszych intelach podkręcanie procesora przez zwiększanie częstotliwości bazowej jest niemożliwe.
  • Niektóre procesory AMD (Black Edition) oraz Intela (z literą „K”) można podkręcać, zwiększając mnożnik.
  • Dynamiczne zwiększenie mnożnika jest dostępne w niektórych układach AMD (technologia Turbo Core) i w większości AMD (Turbo Boost).

Nowe cechy procesorów Intela

  • Czterocyfrowe oznaczenia z dwójką na początku (druga generacja), np. Core i5 2500K
  • Podstawka LGA1155, przez co układy wymagają nowych płyt głównych
  • Technologia Hyper-Threading 2.0 oraz Intel Turbo Boost Technology 2.0
  • Praktycznie zablokowany zegar FSB na wartości 100 MHz, co uniemożliwia podkręcanie – nadają się do tego tylko procesory w wersji „K”, w których można swobodnie manipulować mnożnikiem
  • Wydajniejsza zintegrowana grafika Intel HD Graphics 2000/3000, która znajduje się na tym samym kawałku krzemu co CPU, działa z wyższą częstotliwością
  • Kontroler pamięci zintegrowany z CPU, a nie GPU, jak to miało miejsce w starszych procesorach ze zintegrowaną grafiką
  • Liczne poprawki w architekturze CPU, m.in. magistrala pierścieniowa (Ring Bus)

Podsumowanie testu

Testowane procesory podzieliliśmy na dwie grupy: do codziennych zastosowań oraz dla osób o bardziej wygórowanych wymaganiach. Do pierwszej grupy zaliczyliśmy układy AMD Athlon II oraz Intel Core i3, do drugiej AMD Phenom II oraz Intel Core i5. Wyjątkiem jest Phenom II X2 565 BE, który z powodu swojej niskiej ceny i słabej wydajności trafił do pierwszej grupy.

Wydajność procesorów

Każdy producent chce, by jego procesory były dobre w tych zastosowaniach. Przegrywanie płyty CD do odtwarzacza muzycznego, konwersja filmu w celu przegrania go na YouTube albo tworzenie panoramy zdjęć to częste zastosowania współczesnych pecetów. Dlatego też w pierwszej kolejności sprawdziliśmy możliwości układów w takich zastosowaniach. Programy służące do takich prac nie zawsze są nowoczesne i nie zawsze potrafią w pełni wykorzystać np. wiele rdzeni. Przykładem jest np. nie najnowszy już program Windows Media Encoder, który lepiej działa na czterech szybkich rdzeniach niż na sześciu o nieco niższej częstotliwości. Podobnie jest w większości gier, dzięki czemu 4-rdzeniowy Phenom II X4 975 uzyskał lepszy ogólny wynik w grach niż 6-rdzeniowy Phenom II X6 1100T.

Inaczej jest w przypadku zastosowań bardziej „ambitnych”. Sprawdziliśmy to na przykładzie kompresji danych, szyfrowania AES oraz tworzenia grafiki 3D. W takich operacjach wykorzystywany jest oczywiście potencjał wszystkich rdzeni procesora, ale także pewne specyficzne funkcje, jak obsługa nowych instrukcji wspierających szyfrowanie AES czy obsługa rozszerzeń AVX w nowych procesorach Intela. Między innymi dzięki temu nowe układy Sandy Bridge znalazły się w czołówkach obu tabel.

Moc i temperatura

Testowane procesory, wszystkie bez wyjątku, są konstrukcjami energooszczędnymi. Komputer testowy w stanie spoczynku miał łączną moc 100–120 W, wliczając w to kartę graficzną ATI Radeon HD 4850, której spoczynkowa moc wynosi ok. 50 W. Temperatura poszczególnych układów mieściła się w granicach 20–30 stopni, co zależy od wielu czynników.

Obciążenie procesora skomplikowanymi obliczeniami powoduje, że pobierają one wielokrotnie więcej energii. Najbardziej widać to w najszybszych procesorach firmy AMD: Phenom II X4 975 oraz Phenom II X6 1100T – ich moc wzrasta odpowiednio o 140 i 150 W. Dla porównania, najwydajniejsze układy Intela zwiększają swoją moc pod wpływem obciążenia jedynie o 70–80 W. Pobrana moc jest przetwarzana na energię cieplną, dlatego najwydajniejsze procesory osiągają temperaturę 55–65 stopni.

Podkręcanie

Częstotliwość pracy procesorów można obecnie zwiększać na kilka sposobów. Najbardziej tradycyjną metodą jest zwiększanie częstotliwości zegara bazowego. Niektóre modele oferują także rozwiązania Turbo Core (AMD) albo Turbo Boost (Intel), które automatycznie podnoszą mnożnik. Nieliczne układy pozwalają także na ręczne zwiększanie mnożnika. Jakby tego było mało, można podkręcać także zintegrowane z procesorami układy graficzne.

W przypadku najnowszych inteli z rodziny Sandy Bridge tradycyjna metoda podkręcania poprzez zwiększanie częstotliwości magistrali nie funkcjonuje. Za to w modelu z odblokowanym mnożnikiem (Core i5 2500K) udało się go zwiększyć z 33x do 44x, a więc o 1/3 (włączając w to działanie Turbo Boost).

Niestety, w Core i5 2400 ręczne manipulowanie mnożnikiem nie wchodzi w grę, można jedynie liczyć na Turbo Boost. W trzecim nowym układzie, Core i3 2100, nawet ta funkcja nie występuje, więc szanse jakiegokolwiek zwiększenia częstotliwości są zerowe.

Natomiast w najlepszych procesorach AMD funkcjonują wszystkie dostępne metody podkręcania. Częstotliwość bazową można zwiększyć zwykle z 200 do 230 MHz. Dodatkowo Phenom II X6 1100T udostępnia technologię Turbo Core, która automatycznie zwiększa mnożnik z 16,5x do 18,5x, a ponadto mnożnikiem można ręcznie manipulować i bez problemu zwiększyć go do 19,5x.

Wydajnie i niedrogo

Współczesne procesory są coraz bardziej wydajne i energooszczędne. AMD wprowadza nowości, ale zachowuje zgodność ze swoimi starszymi platformami. Intel oferuje procesory wydajniejsze, ale zmusza użytkowników do zakupu nowych płyt.

Wydajność w aplikacjach jedno- i wielowątkowych

Dobrym benchmarkiem, który można uruchomić na pojedynczym rdzeniu procesora, a także na wszystkich dostępnych rdzeniach, jest Cinebench 10. Pozwala to sprawdzić, jak na danym układzie będą pracować programy jednowątkowe, a jak programy przystosowane do pracy ma wielu rdzeniach. Na poniższym wykresie widać, że dwa rdzenie nigdy nie dają 2-krotnego przyrostu wydajności, bo np. w przypadku najsłabszego Athlona II X2 265 przyrost wydajności wynosi 1,93x (czyli 93 proc.), a w przypadku 6-rdzeniowego Phenoma II około 4,57x (dodatkowe 5 rdzeni daje „tylko” 357% dodatkowej mocy). Drugim spostrzeżeniem jest to, że testowane procesory, niezależnie od ceny i stopnia zaawansowania technologicznego, w prostych programach jednowątkowych (w tym także w wielu grach!) mogą prawie wcale nie różnić się wydajnością (np. Phenom II X6 1100T i Athlon II X2 265). Dopiero odpowiednie aplikacje, które potrafią z nich wydobyć pełną moc, pokazują korzyści z posiadania wielordzeniowego układu. W teście wielowątkowym ten pierwszy procesor jest szybszy od drugiego o ok. 150 proc.

SŁOWNIK: trudne terminy

Turbo Core
rozwiązanie stosowane w procesorach firmy AMD (obecnie w układach 6-rdzeniowych), automatycznie zwiększające częstotliwość pracy, gdy działająca aplikacja nie wykorzystuje wszystkich rdzeni procesora

zegar bazowy
zegar, który wyznacza częstotliwość pracy wielu elementów komputera, wśród nich procesora; częstotliwość zegara bazowego pomnożona przez tzw. mnożnik daje realną częstotliwość pracy procesora

Turbo Boost
rozwiązanie analogiczne jak Turbo Core, jednak pojawiło się wcześniej i obecnie ma większe możliwości, m.in. pozwala na zwiększanie częstotliwości nie tylko CPU, ale i zintegrowanego układu graficznego

TDP
ang. Thermal Design Power, maksymalna moc osiągana przez procesor podczas pracy (wg definicji Intela) albo maksymalna teoretyczna moc, jaką może mieć procesor, ale w rzeczywistości jej nie osiągnie (wg AMD)

AES
ang. Advanced Encryption Standard, algorytm wykorzystujący do szyfrowania bloków danych klucz 128-, 192- lub 256-bitowy; jest szybszy, bezpieczniejszy i wymaga mniejszej mocy obliczeniowej niż jego poprzednik DES
AVX
ang. Advanced Vector Extensions, zestaw dodatkowych instrukcji x86, dzięki którym procesor może szybciej wykonywać operacje zmiennoprzecinkowe; działają wtedy, gdy wykorzysta je oprogramowanie


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto