Szlifowanie okien
Wciśnij skrót [Windows]+[R] i w oknie Uruchamianie wpisz regedit. Kliknij OK.
W oknie Edytora rejestru odnajdź klucz:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control
Po prawej stronie okna Edytora rejestru dwukrotnie kliknij wartość o nazwie WaitToKillServiceTimeout i w nowo otwartym oknie zmień domyślną wartość 20 000 (to czas w milisekundach, czyli 20 sekund) na niższą, np. 10 000. Kliknij OK. Uwaga! Nie ustawiaj bardzo małych wartości, gdyż wtedy system nie będzie się prawidłowo wyłączał.
Zamknij okno Edytora rejestru i ponownie uruchom komputer.
Procesor: AMD Athlon 64 2500+
Pamięć: 3 GB RAM
Dysk: Seagate ST3200822AS 200 GB SATA
System: Windows XP Professional SP2 PL
Zanim podjęliśmy jakiekolwiek działania optymalizacyjne, system uruchamiał się przez 92 sekundy, a obciążenie pamięci wynosiło nieco ponad 680 MB zajętej pamięci. W wyniku przeprowadzonych działań, o których mowa w artykule, udało się nam przyspieszyć uruchamianie systemu niemal trzykrotnie (czas uruchamiania został skrócony do 37 sekund), a także zmniejszyć wielkość zajmowanej przez system i programy pamięci do 356 MB.
Oczywiście rezultat ten dotyczy tylko wspomnianego komputera testowego i wyniki na każdym innym komputerze mogą przedstawiać się inaczej. Jednak bez względu na faktycznie uzyskane wartości na różnych komputerach, pewne jest, że dzięki proponowanym trikom aktualizacyjnym przyspieszysz uruchamianie systemu i zmniejszysz obciążenie pamięci.
Pamiętaj, że niektóre z przedstawionych działań początkowo mogą znacznie spowolnić system (np. trik z ponownym ułożeniem przez system plików startowych), ale po kilkakrotnym jego uruchomieniu wydajność powinna być zauważalnie większa niż w czasie sprzed optymalizacji.
Duży zysk wydajności osiągniesz, deinstalując zbędne programy. W uproszczeniu można przyjąć, że im więcej programów odinstalujesz, tym więcej pamięci odzyskasz, a system szybciej będzie się uruchamiał.