Zalety soundbarów
- Prosta instalacja – wystarczy zasilanie i jeden kabel do telewizora
- Niewielka ilość miejsca potrzebnego na listwę i jeden subwoofer
- Niska cena – znacznie niższa niż amplitunera i zestawu głośników
- Zazwyczaj możliwość odtwarzania przez Bluetooth muzyki z urządzeń mobilnych
Do odtwarzania dźwięku wysokiej jakości potrzebny jest odpowiedni wzmacniacz oraz dobre głośniki. Zbudowanie takiego zestawu audio jest kosztowne, a jego instalacja kłopotliwa – sporym problemem może być znalezienie miejsca na głośniki, a także poprowadzenie kabli.
Dlatego popularnością cieszą się zestawy głośnikowe w postaci listwy, tzw. soundbary. Listwa generuje znacznie lepszy dźwięk niż telewizor, bo ma większe przetworniki dźwięku, wzmacniacz o większej mocy, a często też dodatkowy głośnik niskotonowy (subwoofer). Zachętą są dodatkowe funkcje: radio, odtwarzanie muzyki z USB i przez Bluetooth.
Lepszy dźwięk z telewizora
Podstawową rolą listwy głośnikowej jest sprawienie, by dźwięk z telewizora brzmiał jak powinien. W przypadku filmów musi to być przyjemna dla ucha ścieżka dźwiękowa, zrozumiałe dialogi i potężne efekty specjalne. Gdy oglądasz teledyski czy koncerty, muzyka powinna brzmieć jak ze sprzętu Hi-Fi.
Aby to osiągnąć, trzeba odpowiednio podłączyć listwę do telewizora. Jeśli ma on optyczne wyjście dźwięku, trzeba znaleźć listwę z takim złączem. Nowsze telewizory mają też wejście HDMI z funkcją ARC, czyli zwrotnym kanałem audio. W takim przypadku listwa głośnikowa musi mieć wyjście HDMI również z funkcją ARC. Natomiast w przypadku starszych telewizorów możliwe jest wyprowadzenie dźwięku z wyjścia analogowego i podłączenie soundbaru, o ile ma on wejście analogowe.
Jakość dźwięku
Rozwiązaniem często stosowanym przez producentów są profile dźwięku odpowiednio przystosowane do oglądania wiadomości, muzyki, filmów, transmisji sportowych itd. Ponieważ w każdym z tych rodzajów audycji potrzeba innego brzmienia, głośniki automatycznie dostosowują je za pomocą korektora. Jeśli w zestawie z listwą jest subwoofer, zazwyczaj można regulować również natężenie niskich tonów. Lepsze zestawy mają wbudowany dekoder Dolby Digital oraz DTS, by dekodować i odtwarzać wielokanałowe ścieżki dźwiękowe. Oczywiście stereofoniczna listwa głośnikowa nie może odtwarzać prawdziwego, a tylko wirtualny dźwięk przestrzenny.
Muzyka ze smartfona
W czasach, gdy na świecie jest więcej urządzeń mobilnych niż ludzi, obowiązkową funkcją każdego sprzętu audio jest odtwarzanie dźwięku przez Bluetooth. Wystarczy sparować smartfona lub tablet z głośnikiem i uruchomić odtwarzanie w dowolnej aplikacji. Możliwe jest sterowanie odtwarzaniem (np. przewijanie utworów) za pomocą odpowiedniego zestawu przycisków na głośniku lub pilocie.
Jeszcze do niedawna listwy głośnikowe miały port USB, do którego można było podłączyć pamięć i odtwarzać muzykę. Dziś funkcja powoli przestaje się pojawiać, zresztą podobnie jak odbiorniki radiowe FM.