Procedura testowa
Wydajność kart testowana była zarówno na pececie, jak i w smartfonie. W tym pierwszym przypadku korzystaliśmy z czytnika Kingston MobileLite G4 z interfejsem USB 3.0. Pomiary wykonywaliśmy w programach CrystalDiskMark 5.5 (zapis i odczyt sekwencyjny oraz plików o wielkości 4 KB), a także AS SSD, którym mierzyliśmy czasy dostępu i IOPS-y. Drugi zestaw testów wykonywany był w telefonie (Samsung Galaxy S8), przy wykorzystaniu aplikacji AndroBench. Mierzyliśmy transfery przy odczycie i zapisie sekwencyjnym oraz plików o wielkości 4 KB, a także IOPS-y. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to niepotrzebne powielanie testów, bo to samo sprawdzanie miało miejsce również na pececie. Wyniki uzyskane na smartfonie dość mocno jednak się różnią, dlatego do oceny wliczają się wszystkie.
Z wyników wyciągana jest średnia ważona (wagi są pokazane w tabeli), a skala została tak dobrana, że karta, która sumarycznie uzyskała najwyższą ocenę, ma notę 5.0.
1. miejsce - Samsung Evo Plus 64 GB
Rzadko się zdarza, by najlepsze urządzenie pod względem jakości okazało się również najlepszym, jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny. Samsung Evo Plus w wersji 64 GB wyprzedził konkurencję w obu tych kategoriach. Do tego jest również najtańszą kartą o wspomnianej pojemności – niektóre firmy bowiem więcej życzą sobie za modele 32 GB! Co ciekawe, choć oficjalnie nie ma ona oznaczenia A1 (które noszą pamięci opracowane z myślą o aplikacjach), na opakowaniu umieszczono charakterystyczny znaczek Androida, co sugeruje, że dobrze poradzi sobie również w smartfonach. I tak faktycznie jest. Pod względem szybkości zapisu małych plików (oraz IOPS-ów) Evo Plus 64 GB jest nieco wolniejszy, niż modele A1. Różnica jest jednak niewielka, a w przypadku operacji odczytu nie ma jej wcale. Do tego producent udziela 10 lat gwarancji, dodaje przejściówkę na SD i chwali się odpornością na wodę, pola magnetyczne, temperaturę oraz prześwietlanie promieniami X, np. na lotniskach.
PLUSY:
- wydajność i cena
- wzmocniona obudowa
- 10 lat gwarancji
MINUSY:
- znacznie wolniejsza od wbudowanej pamięci
3. miejsce - Sandisk Ultra 200 GB
Przez pewien czas była to najpojemniejsza karta microSDXC na sklepowych półkach. Realia się nieco zmieniły, choć 200 GB to nadal ogromna ilość miejsca. Bardzo dobre wrażenie robi jednak nie tylko sama pojemność. Pod względem wydajności to jeden z najlepszych modeli microSDXC na rynku. Nosi oznaczenie A1, więc dobrze radzi sobie nie tylko z multimediami, ale również aplikacjami, co potwierdzają wyniki testów. Kolejna sprawa to cena. Dość powiedzieć, że jest niższa niż modelu SanDisk Extreme Pro 128 GB, który ma podobną wydajność (z wyjątkiem zapisu dużych plików, w czym wersja Pro jest dwukrotnie lepsza).
Producent udziela na ten model pięcioletniej gwarancji, a w zestawie jest także adapter SD. To jednak nie wszystko. W promocji można bowiem kupić wersję Ultra 200 GB mniej więcej o 30% taniej. W takim wypadku stosunek jakości do ceny wypada najlepiej spośród wszystkich przetestowanych kart.
PLUSY:
- wydajność
- bardzo duża pojemność
- 10 lat gwarancji
MINUSY:
- nieco wolniejsza od zwycięzcy