W artykule:
- Jak powinna wyglądać dobra myszka
- Jak powinna działać dobra myszka
- Podsumowanie testu 14 niewielkich myszek
- Recenzje wybranych produktów
- Tabela z wynikami testu
Zakup myszki do laptopa ma sens, jeśli jest to mysz wygodna, która zapewnia większy komfort niż touchpad. Może być mniejsza lub większa, podłączana do USB albo bezprzewodowa. Ale w każdym wypadku podstawą jest wygoda oraz niezawodność.
Budowa myszek
Można rozróżnić dwa podstawowe typy myszek: symetryczne oraz wyprofilowane (ergonomiczne). Myszki z pierwszej grupy pasują równie dobrze do prawej, jak i do lewej dłoni. Dzięki standardowym kształtom możesz mieć pewność, że po krótkiej chwili przyzwyczajenia będziesz mógł bez problemów korzystać z takiego urządzenia.
Myszki ergonomiczne z założenia mają lepiej pasować do dłoni i mniej męczyć nadgarstek, jeśli faktycznie jest to kształt pasujący akurat do twojej ręki. W przypadku małych myszek jest to trudniejsze do uzyskania, dlatego efekt może być odwrotny do zamierzonego. Poza tym trzeba pamiętać, że mniejsze ruchy nadgarstka wiążą się z większymi ruchami całej ręki, a nie każdy taką pracę lubi.
Jest jeszcze grupa myszek, które nie są ani klasyczne, ani ergonomiczne. Mają kształt łuków, klinów, kamyków. Niektóre nawet nie są poziome, lecz pionowe. Być może mają zalety, ale wadą jest konieczność długiego przyzwyczajania się do takiego urządzenia
Rolki przewijania
Jednym z nowatorskich elementów myszek są na pewno rolki, a raczej to, co je powoli zastępuje. Bardzo często jest to wydzielony obszar na środku obudowy, czuły na dotyk, pozwalający na przewijanie dokumentów w pionie i poziomie, pełniący także rolę trzeciego przycisku. Co więcej, może pełnić rolę tzw. wysprzęglanej rolki, która może obracać się z dużą prędkością, by szybko przewijać np. długie dokumenty czy strony internetowe.
Jeszcze bardziej spektakularnym przykładem ewolucji myszek jest cała powierzchnia czuła na dotyk. W ten sposób łączy się funkcję myszy z funkcjami touchpadów, np. możliwością wykorzystania gestów ułatwiających obsługę systemu. Ale, podobnie jak w przypadku niestandardowego kształtu urządzenia, również potrzeba sporo czasu, by nauczyć się obsługiwać taką mysz „do głaskania”.
Układy optyczne
Ważne jest też to, co zapewnia wykrywanie ruchu oraz precyzję myszy. Elementy te znajdują się od spodu urządzenia – jest to m.in. źródło światła (czerwonego, niebieskiego, podczerwonego), albo nawet laser, układ optyczny, a także sensor, który „obserwuje” oświetlone podłoże i na tej podstawie umożliwia obliczanie kierunku i szybkości ruchu myszy.
Najbardziej precyzyjna jest technologia laserowa, która pozwala używać myszy nawet tam, gdzie sensor teoretycznie nic nie powinien „widzieć”, czyli np. na szklanej powierzchni. Jednak mało kto ma takie wymagania, więc większość myszek korzysta z technologii optycznej.
Ważnym parametrem sensora optycznego jest rozdzielczość. Standardowo jest to 800–1000 dpi. Do precyzyjnych prac, w tym również do wielu gier, przydaje się np. 1600 czy 3200 dpi. Najlepiej, jeśli parametr ten można zmienić za pomocą przycisku na obudowie myszy lub za pomocą oprogramowania.