A A A

Test myszek do laptopów - zamiast touchpada

PC Format 07/2014
Touchpad to popularne urządzenie sterujące, obecne w każdym laptopie. Jednak nawet jeśli jest bardzo dobry, to i tak sterowanie systemem za pomocą myszki jest wygodniejsze. Właśnie z myślą o użytkownikach laptopów sprawdziliśmy możliwości kilkunastu dobrych myszek. ARTUR WYRZYKOWSKI
W artykule:
  • Jak powinna wyglądać dobra myszka
  • Jak powinna działać dobra myszka
  • Podsumowanie testu 14 niewielkich myszek
  • Recenzje wybranych produktów
  • Tabela z wynikami testu

Zakup myszki do laptopa ma sens, jeśli jest to mysz wygodna, która zapewnia większy komfort niż touchpad. Może być mniejsza lub większa, podłączana do USB albo bezprzewodowa. Ale w każdym wypadku podstawą jest wygoda oraz niezawodność.

Budowa myszek

Można rozróżnić dwa podstawowe typy myszek: symetryczne oraz wyprofilowane (ergonomiczne). Myszki z pierwszej grupy pasują równie dobrze do prawej, jak i do lewej dłoni. Dzięki standardowym kształtom możesz mieć pewność, że po krótkiej chwili przyzwyczajenia będziesz mógł bez problemów korzystać z takiego urządzenia.

Myszki ergonomiczne z założenia mają lepiej pasować do dłoni i mniej męczyć nadgarstek, jeśli faktycznie jest to kształt pasujący akurat do twojej ręki. W przypadku małych myszek jest to trudniejsze do uzyskania, dlatego efekt może być odwrotny do zamierzonego. Poza tym trzeba pamiętać, że mniejsze ruchy nadgarstka wiążą się z większymi ruchami całej ręki, a nie każdy taką pracę lubi.

Jest jeszcze grupa myszek, które nie są ani klasyczne, ani ergonomiczne. Mają kształt łuków, klinów, kamyków. Niektóre nawet nie są poziome, lecz pionowe. Być może mają zalety, ale wadą jest konieczność długiego przyzwyczajania się do takiego urządzenia

Rolki przewijania

Jednym z nowatorskich elementów myszek są na pewno rolki, a raczej to, co je powoli zastępuje. Bardzo często jest to wydzielony obszar na środku obudowy, czuły na dotyk, pozwalający na przewijanie dokumentów w pionie i poziomie, pełniący także rolę trzeciego przycisku. Co więcej, może pełnić rolę tzw. wysprzęglanej rolki, która może obracać się z dużą prędkością, by szybko przewijać np. długie dokumenty czy strony internetowe.

Jeszcze bardziej spektakularnym przykładem ewolucji myszek jest cała powierzchnia czuła na dotyk. W ten sposób łączy się funkcję myszy z funkcjami touchpadów, np. możliwością wykorzystania gestów ułatwiających obsługę systemu. Ale, podobnie jak w przypadku niestandardowego kształtu urządzenia, również potrzeba sporo czasu, by nauczyć się obsługiwać taką mysz „do głaskania”.

Układy optyczne

Ważne jest też to, co zapewnia wykrywanie ruchu oraz precyzję myszy. Elementy te znajdują się od spodu urządzenia – jest to m.in. źródło światła (czerwonego, niebieskiego, podczerwonego), albo nawet laser, układ optyczny, a także sensor, który „obserwuje” oświetlone podłoże i na tej podstawie umożliwia obliczanie kierunku i szybkości ruchu myszy.

Najbardziej precyzyjna jest technologia laserowa, która pozwala używać myszy nawet tam, gdzie sensor teoretycznie nic nie powinien „widzieć”, czyli np. na szklanej powierzchni. Jednak mało kto ma takie wymagania, więc większość myszek korzysta z technologii optycznej.

Ważnym parametrem sensora optycznego jest rozdzielczość. Standardowo jest to 800–1000 dpi. Do precyzyjnych prac, w tym również do wielu gier, przydaje się np. 1600 czy 3200 dpi. Najlepiej, jeśli parametr ten można zmienić za pomocą przycisku na obudowie myszy lub za pomocą oprogramowania.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (8)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
kingkongcong
kingkongcong
4 sierpnia 2014, 10:52
Słabe myszki, taka prawda.
avatar
~Anonim
3 czerwca 2014, 17:03
Danti93: Nie jestem jakimś tam zagorzałym fan-boyem gier. Myszka służy mi do klikania po Internecie - i generalnie do nawigowania komputerem, więc osobiście nie potrzebuję 4 - 5-przyciskowych konstrukcji. Mnie wystarczy zwykła 2-przyciskowa myszka z rolką do przewijania stron (najlepiej bezprzewodowa).
Danti93
Danti93
3 czerwca 2014, 15:20
~Anonim napisał(a): Jeśli chodzi o te wymienione przeze mnie, to myślę, że są kupowane. Najlepszy dowód. Ja kupiłem "Logitech M-187", więc to chyba wystarczający dowód, że ludzie to kupują. Nie, to nie jest wystarczający powód, gdyż nie jesteś przykładem zwykłego kowalskiego. Normalny kowalski nie ślęczy cały dzień przed internetem z racji braku zajęcia. Przy twoim poziomie wiedzy na temat sprzętu, wypowiadanie się na temat jakichkolwiek modeli powinno być karane szlabanem na internet.
avatar
~Anonim
3 czerwca 2014, 11:37
ptrick napisał(a): [...] Ty myślisz, że te myszki są kupowane? Że niby które...?:oczy: Te testowane, czy te które ja wymieniłem? Jeśli chodzi o te wymienione przeze mnie, to myślę, że są kupowane. Najlepszy dowód. Ja kupiłem "Logitech M-187", więc to chyba wystarczający dowód, że ludzie to kupują. No chyba, że pytasz, czy myślę, że Redakcja kupuje te a nie inne myszki itp. sprzęty do testów? Jeśli tak, to Ci powiem, że nie. Myślę, że Redakcja dostaje te sprzęty do testów za free na pewien okres (tydzień lub dwa). Po wykonaniu testów z powrotem odsyłają sprzęty do producenta. Jeżeli się mylę, to proszę mnie poprawić ;).
ptrick
ptrick
3 czerwca 2014, 11:22
Izi, oni dostają sprzęt wart tyle i tyle, nie zdziwiłbym się, gdyby to nie było droższe modele, o których producent wie, że nic w sumie lepszego w nich nie ma, i ma to zostać wypromowane etc.
koneton
koneton
3 czerwca 2014, 11:08
Bardziej wkurzające były testu routerów, gdy testowano gorsze i droższe, zamiast tańszych - chociażby polecanych na tym forum. Podobnie było z urządzeniami do polepszania sygnału. Za cenę 50% z tego co było w teście, można było znaleźć lepszy sprzęt niż te najwyżej ocenione. Nawet z marek jakie były sprawdzane. Nie wiem kto i na jakiej zasadzie wybiera sprzęt do testowania. :(
ptrick
ptrick
3 czerwca 2014, 10:56
Modeli, który mieszczą się w tym przedziale cenowym są tysiące, serio myślisz, że specjalnie dla Ciebie będą oni testować myszkę, której zapewne nie dostali do testów? Ty myślisz, że te myszki są kupowane?
avatar
~Anonim
3 czerwca 2014, 08:27
Witam! Szkoda, że w teście zabrakło takich modeli jak np. "Logitech M-187", "Microsoft Sculpt Comfort Mouse", "Microsoft Sculpt Mobile Mouse". Przecież z tego co widzę wymienione przeze mnie modele spoko mieszczą się w wyznaczonym przedziale cenowym (55 - 200 zł.):oczy:.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto