Opisy wybranych płyt głównych dla procesorów Intela
1. miejsce - Asus Z170M-PLUS
Płyta z chipsetem Intel Z170, a więc umożliwiająca podkręcanie procesora i obsługująca pamięci do 3466 MHz. Ma port SATA Express
i złącze M.2 dla SSD, dwa długie sloty PCIe, cztery sloty pamięci, a na tylnym panelu wyróżnik w postaci złącza USB typu C. W UEFI jest kilka ciekawych funkcji, m.in. możliwość wybrania ulubionych opcji oraz robienia notatek. Ma spory pakiet oprogramowania AI Suite i parę innych aplikacji. Tańszy odpowiednik tej płyty, Asus H170M-PLUS, różni się w zasadzie tylko brakiem możliwości podkręcania.
PLUSY:
- Porty na tylnym panelu
- M.2, SATA Express
- Dobre oprogramowanie
MINUSY:
2. miejsce - Gigabyte Z170M-D3H
Najbardziej rozbudowana spośród testowanych płyt Gigabyte. Ma chipset Z170 (umożliwia podkręcanie CPU i pamięci), port typu M.2 korzystający z magistrali PCIe 3.0 x4 (o przepustowości 32 Gb/s), a także trzy złącza SATA Express. Bogaty jest również zestaw pozostałych portów, np. SATA 3 czy USB 3.0 (czyli USB 3.1 Gen1). Zestaw App Center zawiera programy do monitorowania, podkręcania,
a także kilka aplikacji użytkowych. Oprogramowanie zostało spolszczone (włącznie z UEFI), ale niestety tylko częściowo
i z wieloma błędami. Aplikacje mają spójny, ale niestety nieładny interfejs, choć to tylko subiektywne wrażenie.
PLUSY:
- Zestaw złączy i portów
- Zestaw oprogramowania
- Dobre opisy złączy
MINUSY:
- Jakość tłumaczenia UEFI i programów
5. miejsce - Gigabyte B150M-D3H
Dwie tańsze płyty Gigabyte są podobne do Z170M-D3H, różnią się głównie chipsetem, a w konsekwencji
– brakiem możliwości podkręcania. Jeśli chodzi o wyposażenie, różnice są kosmetyczne – mają mniej portów SATA Express (które i tak nie byłyby wykorzystywane, bo takich dysków nie ma), a także mniejszą liczbę wewnętrznych portów USB 3.0 (model B150M-D3H ma dwa). Zestaw oprogramowania jest taki sam. Przy zakupie warto zwracać uwagę na obsługiwane pamięci, bo modele o tej samej nazwie występują również w wersji DDR3.
PLUSY:
- Zestaw złączy i portów
- Zestaw oprogramowania
- Dobre opisy złączy
MINUSY:
- Jakość tłumaczenia UEFI i programów
6. miejsce - MSI B150M Mortar
Kolejna płyta z „biznesowym” chipsetem Intel B150, dzięki czemu może być tańsza niż płyty z H170 lub Z170. Z drugiej strony jest to najbardziej „gamingowy” z testowanych modeli – począwszy od nazwy
i opakowania, przez wyposażenie samej płyty, aż po bogate oprogramowanie. Mimo teoretycznej możliwości podkręcania (w programie, w UEFI) oczywiście się do tego nie nadaje. Ma złącze M.2, ale tylko dla kart Wi-Fi o długości 30 mm (nie obsłuży SSD). Na plus zaliczamy kontrolki diagnostyczne, przycisk CLR_CMOS na tylnym panelu, a także wyjście optyczne, które w innych płytach jest tylko opcją. MSI oferuje przydatne oprogramowanie.
PLUSY:
- Złącza tylnego panelu
- Dobre wykonanie
- Zestaw oprogramowania
MINUSY:
- Złącze M.2 tylko dla Wi-Fi
7. miejsce - ASRock B150 Combo-G
Płyty Combo-G pozwalają na stosowanie zarówno pamięci DDR3, jak i DDR4. Zapewnia to uniwersalność, choć wadą rozwiązania są tylko dwa sloty każdego typu. Płyta ma złącze SATA Express, ale brakuje ważniejszego M.2. Zestaw pozostałych portów jest standardowy. Plusem są interesujące funkcje UEFI (Online Management Guard, Internet Flash, UEFI Driver Installer) i oprogramowanie dodatkowe, choć brakuje aplikacji A-Tuning do monitorowania pracy komputera. Mamy też zastrzeżenia do instalatora, który nie pozwala na szybką instalację samego pakietu sterowników – trzeba zgodzić się na instalację zestawu zbędnych programów.
PLUSY:
- Zgodność z DDR4 i DDR3
- Funkcje UEFI
- Zestaw oprogramowania
MINUSY:
- Brak programu do monitorowania
- Praca instalatora
9. miejsce - MSI H110M PRO-VD
Płyta MSI stanowi niezbędne minimum, ale z drugiej strony jest świetnym dowodem tego, że nawet najtańszy model z chipsetem Intel H110 ma wszystko, czego potrzebuje przeciętny użytkownik. Są to m.in. 4 złącza SATA 3, 4 porty USB 3.0 (dwa na tylnym panelu i dwa wewnętrzne), dwa sloty DDR4 ze wsparciem dla XMP, gniazdo PCI Express 3.0 x16, port Gigabit Ethernet i układ dźwiękowy 7.1. Nie ma złączy M.2 ani SATA Express, ale nie jest to duża strata. Plusem jest zestaw kontrolek diagnostycznych dla CPU, RAM i karty graficznej, a także bardzo bogate oprogramowanie – niemal takie samo jak w droższych modelach płyt MSI.
PLUSY:
- Zestaw oprogramowania
- Kontrolki diagnostyczne
MINUSY:
- Dwa sloty pamięci
- Brak M.2 i SATA Express